رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۵ | کد خبر : 48776
 • بیش از ۳۰ هزار پرونده در محاکم قضایی برای برخورد با تغییر کاربری اراضی تشکیل شده است

  به گزارش وعده صادق به نقل از خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (سه‌شنبه) پارلمان سوال ملی مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود از محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی را مورد بحث و بررسی قرار داده‌اند.

  لاهوتی در این سوال از وزیر جهاد کشاورزی پرسید: علت عدم اشراف به موضوع کشاورزی اعم از واردات و قاچاق محصولات کشاورزی و تغییر کاربری اراضی کشاورزی در کشور چیست؟

  حجتی وزیر جهادکشاورزی با حضور در صحن علنی پارلمان به ارائه توضیحاتی درباره سوال مطرح شده پرداخت و اظهار داشت: می‌خواهم نظر نمایندگان محترم مجلس را به تراز واردات غذا طی سال‌های ۹۲ تا ۹۴ جلب  کنم.

  وی افزود: در سال ۹۲ طبق آمار گمرک واردات غذا منهای ۸٫۱ میلیارد دلار بوده است، این رقم در سال ۹۳ به منهای ۵٫۴ میلیارد دلار رسیده است و در سال ۹۴ هم به کمتر از این رقم رسیده است، یعنی تراز واردات غذا طی این سال‌ها مثبت شده است.

  حجتی‌ همچنین تصریح کرد: عملکردها و رشدها طی ۳ سال اخیر به عنوان شاخص دیگری مطرح شده است، درباره واردات برنج هم باید بگویم در سال ۹۲ میزان واردات برنج یک میلیون ۹۵۶ هزار تن بود، این میزان در سال ۹۳ به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن کاهش یافت و در سال ۹۴ هم به ۷۴۴ هزار تن کاهش یافت، این آمار و ارقام به ما نشان می‌دهد که میزان واردات برنج در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۲ بیش از یک میلیون تن کاهش یافته است.

  وزیر کشاورزی با بیان اینکه خوشبختانه علیرغم مشکلات اقتصادی کشور، رشد اقتصادی در بخش کشاورزی مثبت بوده است، تأکید کرد: میزان تولید برنج در مازندران ۸ درصد در کشت اول افزایش یافته است. همچنین کشاورزان مازندران موفق شدند ۴۰ هزار هکتار کشت دوم برنج داشته باشند، برنج در سال ۹۲ و ۹۳ با تعرفه ۲۲ درصد وارد می‌شد، اما امروز تعرفه واردات برنج به کشور ۴۰ درصد تعیین شده است.

  حجتی همچنین خاطرنشان کرد: میزان تولید چای در سال ۹۳ حدود ۱۴ هزار و ۳۰۰ هزار تن بود که این میزان در سال جاری به ۳۲ هزار تن افزایش یافته است، همه این موارد دستاوردهایی است که باید مدنظر قرار گیرند که البته تلاش کشاورزان و پشتیبانی‌های دولت و مجلس در این زمینه بی تأثیر نبوده است.

  وی با بیان اینکه عمده بیماری‌ها و آفاتی که در قرنطینه هستند، به خاطر قاچاق است، تصریح کرد: البته امروز شرایط قدری بهبود یافته اما همه ما واقفیم که قاچاق به یک معضل ملی تبدیل شده است.

  وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از در نظر گرفتن مساحت زیادی از مازندران و گیلان به عنوان طرح هادی روستایی، گفت: در مازندران و گیلان برای ۴ هزار و ۴۰۰ روستا طرح هادی تصویب شده است، متأسفانه وسعت این طرح بسیار زیاد است که بخش عمده‌ای از این اراضی کشاورزی هستند و ما با اجرای آن دوباره خلع ید شده‌ایم، ما از مسئولان متشکریم اما افق‌ها را خیلی بلند در نظر گرفته‌اند.

  وزیر جهاد کشاروزی با بیان اینکه بیش از ۳۰ هزار پرونده در محاکم قضایی برای برخورد با تغییر کاربری اراضی داریم، اعلام کرد: معضلات زیادی در بخش کاربری اراضی وجود دارد که به نظر می‌رسد لازم است مسئولان در این زمینه تدبیری بیندیشند.

  انتهای پیام/

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , , , , , , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار