رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۴۴ | کد خبر : 48877
 • زمانی برای پایان بازی بزرگ

  به گزارش وعده صادق روزنامه اصلاح طلب ابتکار نوشت: از زمانی که ریچارد نیکسون رئیس جمهور ایالات متحده امریکا به ابتکار وزیرخارجه اش هنری کیسینجر با خروج بریتانیا از شرق کانال سوئز پایه سیاست دوستونی را با محوریت ایران پهلوی و عربستان سعودی در خلیج فارس گذاشت، مثلث عشقی میان سه کشور شکل گرفت که میان ایران و عربستان رقابت و میان هر یک با امریکا دوستانه بود.
  با انقلاب ۵۷ روابط دوستانه با امریکا جایش را به دشمنی داد تا عربستان از فرصت پیش آمده بیشترین بهره را ببرد، هم در تولید و صادرات نفت و سازمان اوپک یکه تازی کند و هم در همدستی با امریکا از رژیم صدام حسین در عراق حمایت کند و جبهه ای از کشورهای محافظه کار و سنتی عرب علیه ایران شکل دهد. این رابطه میان عربستان و ایران تا همین اواخر با شدت و ضعف ادامه یافت و البته در برخی مقاطع همچون دوران سازندگی و اصلاحات اندکی دوستی میان دوکشور ایجاد شد که دیر نپایید و تاثیری ژرف بر روابط برجا نگذاشت.
  فراز و نشیب ها در روابط دو کشور در این چهاردهه همواره متاثر از دوری و نزدیکی واشنگتن و تهران بود. انتظار می رفت که با توافق هسته ای ایران با گروه ۱+۵ و آغاز دورانی هر چند کم جان از تنش زدایی میان ایران و امریکا، عربستان نیز از احیای مناسبات دیرین استقبال جوید. ولی برخی رویدادهای منطقه ای همچون تغییرات مرکز ثقل قدرت در عراق و یمن و درگذشت ملک عبدالله پادشاه میانه رو عربستان، ریاض را به نقطه ای کشاند که رابطه اش را با تهران قطع کند، در سطح منطقه ای تقابل را به جای رقابت بنشاند و کشورهای کوچک و سازمان هایی همچون سازمان کنفرانس اسلامی، اتحادیه عرب و شورای همکاری خلیج فارس را علیه ایران بشوراند و با دشمن تاریخی جهان عرب و اسلام یعنی اسرائیل علیه ایران همداستان و همراستا شود. با این حال بزرگ ترین تحول در مثلث رابطه ایران، عربستان و امریکا رویدادی است که با تصویب قانون جدید امریکا و بی اثر شدن وتوی باراک اوباما به وقوع پیوست. قانونی که به محاکم قضایی ایالات متحده این حق را می دهد تا از کشورهایی که دستی در حمایت از عملیات تروریستی علیه شهروندان امریکایی دارند اقامه دعوا کنند و عربستان سعودی که به عنوان موتور ترویج افراط گرایی خشونت ورز شناخته می شود در راس این کشورهاست. این قانون اگر اجرایی شود عملا امریکا و عربستان را از متحدانی هفتاد ساله به رابطه ای خصمانه می کشاند. رابطه ای که به نظر نمی رسد عربستان توان پشت سر گذاشتن بدون هزینه آن را داشته باشد.
  در سال ۱۳۵۷ که دشمنی میان ایران و امریکا حاکم شد، عربستان بیشترین بهره سیاسی و اقتصادی را برد و به دلیل درگیری ایران در جنگی ناخواسته و تحمیلی و سپس تحریم های اقتصادی، ریاض به مدت نزدیک به چهاردهه کم و بیش دست برتر را در منطقه پیدا کرد و در تضعیف جایگاه ایران کوشید. اینک که بازیگری خوب منطقه ای و توافق برجام ایران را در موقعیت برتر قرار داده و با تیرگی روابط ریاض واشنگتن، عربستان شرایط دشوارتر و افق
  تیره تری را پیش رو می بیند وقت آن است که ایران بازی بزرگ را که پیش از این در منطقه عربی آغاز کرده بود به سود خود پایان برد. این بازی نه بر پایه همپیمانی با امریکا علیه کشور همسایه و هم کیش و نیز نه بر پایه برهم زدن رابطه نیم بند با امریکا به پایان می رسد.
  اگر عربستان حق برادری و همسایگی نشناخت و با دشمنان ایران علیه انقلاب مردمی همسو شد، وقت آن است که ایران از موضع همسایه قدرتمند دست دوستی دراز کند و یادآور شود که نه عربستان توانست از جبر جغرافیایی بگریزد و ایران را از همسایگی حذف کند و نه ایران چنین قصدی دارد و دوکشور باید بتوانند بر دشمنی گذشته چشم بپوشند و با نگاه به آینده به چند دهه خصومت منطقه ای که نتیجه آن تقابل های فرقه ای و تشدید آتش منازعات
  منطقه ای است پایان دهند. دراز کردن دست دوستی از موضع قدرت به سوی همسایه خطاکار یادآور داستان برخورد یوسف با برادران خطاکار است و می تواند پایانی خوش بر بازی بزرگ منطقه ای باشد که بازنده ای در آن متصور نیست و منافع همه ملت های منطقه را تضمین می کند.

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار