رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۰ | کد خبر : 48908
 • چرا اطلس مال، صاحبقرانیه را ویران می کند؟


  این نوشتار به قلم فریبرز ناطقی الهی در ادامه می افزاید: چندی است که دعوایی صوری! بین برخی مدیران و کارشناسان با شهرداری و سازندگان برج اطلس مال (که هنوز هم نمی دانم چرا اصرار برای بکار گرفتن کلمه «مال» در ایران هست از نظر این بنده حقیر بگونه ای باعث خفت است) ایجاد شده است و هر کس به گونه ایی از کار خود دفاع می کند و هر کس مقصر ترک های کاخ صاحبقرانیه را به دوش دیگری می اندازد!!! اگر اجازه داشته باشم با جمله پایانی آخرین یادداشت پیشینم در خبرآنلاین که بشرح ذیل است مطلبم را آغاز کنم:
  «یک نکته آخر اینکه بحث های علمی و فنی چقدر در کشور تنزل کرده و اموری که ۳۰ سال پیش قویتر دنبال می شد امروز با بحث های کودکانه جابجا شده است»
  اول اینکه مشکل اصلی بنظر حقیر از وزارت علوم شروع می شود، امروزه هر کسی دارای مدرک مهندسی است و خوب بیشتر آقایان و خانم ها هم در جلسات که دکترند! وقتی وارد سوپرمارکت می شوید به شما مهندس گفته می شود و وقتی فروشنده ها با هم صحبت می کنند به هم دکتر می گویند! دکتر اون پفک را بده! این فاجعه است! امروز در خبرها خواندم که ۱۱ میلیون ایرانی مدرک دانشگاهی دارند، خوب حالا که ما با جان و دل تورم یک رقمی را حس می کنیم!!! چه اشکالی دارد فردا وزارت علوم تمامی افراد ۲۰ تا ۲۵ سال را لیسانس و ۲۵ تا ۳۰ سال را کارشناس ارشد و همه آحاد جامعه را که بالای ۳۰ سال دارند بعنوان دکتر معرفی نماید!
  می گویند در فیلمی از وودی آلن درباره انقلاب کوبا آمده است که باید رأی گیری می شد و طرفداران انقلاب جوانان بودند و حداقل سن ۱۸ سال را نداشتند، بالاخره تصمیم گرفته شد که فردا صبح از رادیو اعلام شود همه ۱۶ ساله ها از امروز ۱۸ ساله هستند! مشکل هم بسادگی حل شد.
  دوم اینکه مشکل شهرداری است، هر چه می خواهد می کند در کوچه های باریک بالای شهر اجازه مرکز خرید (بهتر بگویم مال) را می دهد حالا چه حسابی است حتماً حسابی هست! اتفاقات عجیب و غریبی در این شهر صورت می گیرد که والله نه در غرب نه در شرق امکان آن وجود دارد! چندی پیش گزارش یک ساختمان «فلج» را به شهردار و معاون شهردار منطقه ای اعلام کردم احترام گذاشتند دعوت به جلسه کردند معاون مدافع پیمانکار خلافکار تا بیخ گلو بود.
  اعلام کردم ساختمان در زمان زلزله خواهد ریخت. آقای معاون گفتند ایشان از سازندگان بزرگ منطقه هستند!! و … خوش به حال آقای معاون …. ! گزارش این فاجعه در دست تهیه است که انشاالله متعاقبا تقدیم ملت خواهد شد! مگر می شود هر کجای شهر با هر تراکمی با هر خاکی با هر سازه ای با هر ارتفاعی اجازه ساخت داد! والله من حیرانم.
  از نظر من بصورت علمی اعلام می کنم توسعه شهر زلزله خیز تهران باید «کاملاً متوقف» شود، شهرداری منحل شود، مناطق خود فقط بصورت مستقل امورات جاریه را انجام دهند و هر منطقه تمامی اقدامات را طی روزنامه ای یکماه قبل از اقدام اعلام نماید. هم هزینه های دریافتی و …
  مجدداً عرض می کنم سرمایه گذاری در تهران زلزله خیز یعنی آوار در آینده، به قول برخی، آینده نزدیک!
  سوم اینکه مشاوران امروزی مشاوران آن روزی نیستند از همان مهندسان مثل بنده و دکترهای مثل بنده شکل گرفته اند، چرا! اگر مشاوری بگوید در پهنه صاحبقرانیه در عمق ۷۰ متری آب وجود ندارد باتوجه به بستر سنگی!!! والله باید به کوبا مهاجرت کند! (سازنده برج فرموده بودند مشاور اعلام کرده اند تا عمق ۷۰ متری منطقه آب وجود ندارد!)
  چهارم اینکه در اواخر سالهای دهه ۷۰ باتوجه به توسعه ساختمان های بلند در تهران و شهرهای کشور بنده نگران تأثیرگذاری یک برج بر دیگر سازه های همجوار شدم و تز دکترایی را در این زمینه تعریف کردم که نتایج آن حیرت آور بود و در مجلات بسیار معتبر چاپ شد، خارجی ها بیشتر استفاده کردند تا خود ما!
  به هر حال نتیجه آزمایشات روی میزلرزان حاکی از تأثیر مستقیم اثرات اندرکنشی و برهم کنشی ساختمانهای مجاور داشت: تصویر تز سال ۸۰ جهت رؤیت دانشمندان شهرداری!
  پنجم اینکه در پاسخ به سازنده برج «مال» به موارد اشاره شده توسط ایشان بصورت بسیار مختصر اشاره می کنم:
  ۱- چهارصد متر فاصله و ۴۰ متر اختلاف ارتفاع – بدترین شرایط را برای کاخ همین ها می تواند ایجاد کند. دو ساختمان مدل شوند خاک بصورت بستر مدلسازی شود آن وقت اثرات را ببینید!
  ۲- در منطقه قنات وجود ندارد، هر کس بگوید در شمال تهران قنات وجود ندارد باید برای دریافت مدرک ۱۸ سالگی به کوبا مهاجرت کند.
  ۳- کف ۳۲ و سپس مطالعه ۳۲ متر دیگر حاکی از عدم وجود آب بود!!! بستر در آنجا باید سنگی باشد، تهران از شمال به جنوب بصورت شدید آبرفتی می شود. در شمال بستر سنگی و در جنوب بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ متر احتمال آبرفت وجود دارد، نظر مشاوران شما بی ارزش است.
  ۴- فرموده اند که باید پاسداران را آب می برد! چه بحث عجیبی، پاسخ ندهم بهتر است از حد علم و دانش امروزی فراتر است.
  ۵- در نقشه قنات ها، قناتی مشاهده نشد، مگر نقشه قنات های تهران کامل است که فقط به آن بسنده شود.
  ۶- آسیب ها در طبقه دوم است و طبقه اول سالم است، غیر از این بود باید نگران می شدیم، بدلیل تجمع آب در زیر دیوارها چرخش رخ داده و از شالوده چرخیده اند در حال حاضر طبقه بالا چرخش زیاد است ترک خورده چند مدت دیگر پایین هم ترک خواهد داشت. مشکل تازه بعد از اتمام برج شروع خواهد شد.
  در خاتمه باید عرض کرد بدون شک این برج تأثیرگذار بوده ولیکن چقدر و چه مقدار و به چه گونه نیاز به مطالعه دقیق دارد ولی رد آن کاملاً مردود است.
  دوباره تکرار می کنم شرایط فنی کشور بسیار ناخوش است باید تدبیری اندیشید.
  *منبع: پایگاه خبری خبرآنلاین/۱۴مهر۹۵
  ** اول ** ۱۳۳۷- انتشار دهنده: خداوردی اسدی کوردلو

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار