• تاریخ انتشار: جمعه ۱۶ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۱۵ | کد خبر : 49131
 • معادله نفت در برابر امنیت برای عربستان فروپاشیده است

  به گزارش وعده صادق به نقل از خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، محمد فرازمند دیپلمات ارشد کشورمان امروز (پنج‌شنبه) ۱۵ مهر در نشست چالش روابط ایران و عربستان با اشاره به اینکه کلیدواژه موضوع عربستان سعودی «وهابیت» است، گفت: در رأس چالش‌های عربستان سعودی به جنگ قدرت اشاره می‌شود.

  وی ادامه داد:‌ در دهه‌های اخیر هر زمان که پادشان به سن پیری می‌رسید بحران جانشینی مطرح می‌شد اما تفاوت آنها با مقطع کنونی این است که به زودی پادشاهی عربستان از نسل اول فرزندان ملک عبدالعزیز به نسل دوم منتقل خواهد شد که همه در سنین جوانی یا میانسالی قرار داشته و چهار یا پنج دهه فرصت استمرار خواهند داشت.

  فرازمند با اشاره به اینکه تاکنون در عربستان برای پادشاهی بر مبنای یک وصیت عمل می شد، گفت: این در حالی است که برای نسل‌های بعدی هیچ «نصّی» وجود ندارد.

  وی افزود: ولیعهد کنونی عربستان تا همین چندی پیش عملاً از صحنه سیاسی این کشور حذف شده بود و نفر سوم همه‌کاره بود؛ او ـ محمد بن سلمان ـ خیلی تلاش کرد تا در این یکسال نظر آمریکایی‌ها را به خود جلب کند اما کلیدواژه «وهابیت» تلاش‌های او را خنثی کرد.

  * فروپاشی معادله نفت در مقابل امنیت برای عربستان

  دیپلمات ارشد کشورمان از فروپاشی معادله نفت در مقابل امنیت برای عربستان سعودی سخن گفت و عنوان داشت: اگر آمریکایی‌ها به نفت «شل» دست یابند نیاز آمریکا به سعودی‌ها در موضوع نفت مرتفع می‌شود.

  وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت: سعودی‌ها حس می‌کنند که توطئه‌ای در جریان است تا ایران نقش سابق خود را در منطقه با حمایت غربی‌ها بازیابد.

  فرازمند به نقل قولی از یک تحلیلگر مسائل خاورمیانه پرداخت و گفت:‌ طبق این قول، آمریکایی‌ها بیشتر مایلند با ایران کار کنند تا سعودی‌ها چرا که ایران طرح منطقه‌ای داشته و برگه‌های مختلفی برای بازی در اختیار دارد. به علاوه ایرانی‌ها بر خلاف عرب‌ها متحدان پایداری در منطقه دارند.

  وی از اوضاع ناامیدکننده جهان عرب به عنوان دیگر انگیزه آمریکایی‌ها در ترجیح دادن ایران به عربستان برای تعامل در نگاه این تحلیلگر سیاسی یاد کرد و در ادامه افزود: اگر داعش را تهدیدی بالفعل در منطقه بدانیم مادر تفکر داعشی عربستان سعودی است.

  * تهدید داعش در درون خود عربستان بیش از هر جای دیگری است

  سفیر اسبق کشورمان در بحرین گفت: به همین ترتیب تهدید داعش در درون خود عربستان بیش از هر جای دیگری است و در هر نقطه دیگری که بتوانند داعش را کنترل کنند در عربستان نمی‌توانند.

  وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: پس از تحولات جهان عرب عربستان احساس می‌کند که مسئولیتی به دوشش گذاشته شده است اما چیزی برای ارائه ندارد و ایدئولوژی که قابلیت ترویج در میان دنیای عرب دارد خود تبدیل به چالش شده است.

  فرازمند با ذکر این نکته که عربستان سعودی هیچ گاه مدعی ناسیونالیسم عرب نبوده و صرفاً مروج وهابیتی است که امروز خود یک تهدید است گفت: برای اولین بار پس از تأسیس دولت سعودی این رژیم با کسری بودجه مواجه شده است به طوری که در سال ۲۰۱۴ ذخایر ارزی این کشور ۷۵۰ میلیارد دلار در انتهای ۲۰۱۵، ۶۵۰ میلیارد دلار و امروز به ۵۷۰ میلیارد دلار رسیده است.

  * افق «عربستان بدون نفت در سال ۲۰۳۰» توهم است

  وی افق «عربستان بدون نفت در سال ۲۰۳۰» را توهم خواند و اظهار داشت: همه کسانی که فروپاشی اقتصادی سعودی را در سال ۲۰۲۵ پیش‌بینی کرده بودند امروز می‌گویند این رژیم از نظر اقتصادی در سال ۲۰۱۷ فرو خواهد پاشید.

  * رها شدن هزاران کارگر گرسنه خارجی در عربستان

  این دیپلمات ارشد کشورمان شرایط کنونی عربستان سعودی را غیر قابل تصور خواند و با اشاره به رها شدن هزاران کارگر گرسنه خارجی پاکستانی و هندی در خیابان‌های عربستان گفت: سفارتخانه‌های پاکستان و هند در عربستان میان این کارگران گرسنه غذا پخش کردند.

  * به‌کارگیری واژه «وهابیت» در غرب ممنوع بود

  وی در بخش دیگری از سخنان خود ممنوعیت بکارگیری واژه «وهابیت» در دانشگاه‌های غرب تا چهار سال پیش را یادآور شد و خاطرنشان کرد: عربستان سعودی اعلام می‌دارد که ما سَلَفی هستیم نه منتسب به یک فرد خاص یعنی محمدبن‌عبدالواهاب.

  فرازمند با اشاره به غلبه رویکرد وهابیت در همه مساجد، مدارس و دانشگاه‌های اهل سنت در طول چهار دهه گذشته گفت: طول این سال‌ها همه مدارس علمیه اهل سنت توسط سلفی‌ها اداره می‌شد.

  وی با تصریح بر اینکه امروز بر خلاف گذشته که دانشگاه الازهر مصر حرف اول را در میان دانشگاه‌ها و مدارس اهل سنت می‌زد، دانشگاه‌های مدینه و مکه در رأس قرار گرفته‌اند، اظهار داشت: در همایشی که به عنوان «تعریف اهل سنت» در شهر گروزنی برگزار شد از سلفی‌ها هیچ اسمی برده نشده و سلفیت را در ردیف خوارج زمان به شمار آوردند.

  * انتشار گزارش ۲۸ صفحه‌ای محرمانه در مورد ۱۱ سپتامبر، انقلابی در آمریکاست

  دیپلمات ارشد کشورمان با ذکر این نکته که در سال‌های اخیر در غرب دست کم ۵۰ مقاله معتبر درباره خطر وهابیت نوشته شده است، گفت: آنچه درباره انتشار گزارش ۲۸ صفحه‌ای محرمانه در مورد ۱۱ سپتامبر رخ داد انقلابی در آمریکاست.

  وی با اشاره به اینکه دولت آمریکا تحت فشار افکار عمومی مجبور شد بخش محرمانه گزارش خود را منتشر کند، عنوان داشت: افکار عمومی دنیا پس از ۸۰ سال سکوت درباره وهابیت امروز راجع به آن صحبت می‌کند و می‌گوید اشتراک داعش، جبهه‌النصره، طالبان، بوکوحرام و … «وهابیت» است.

  فرازمند گفت: عربستان سعودی امروز شاید بتواند بحران اقتصادی را پشت سر گذاشته، یا هرگونه رابطه با داعش یا بوکوحرام را انکار کند یا جایگزینی برای معادله نفت در قبال امنیت بیابد اما نمی‌تواند نسبت خود با وهابیت را انکار کند.

  وی هدف قرار دادن وهابیت را هدف قرار دادن یکی از پایه‌های مشروعیت آل سعود عنوان کرد و ادامه داد: اکنون دیگر نیازی به فعالیت فرهنگی در برابر وهابیت نیست و دوره این اقدامات گذشته است بلکه آنچه نیاز داریم آن است که وهابیت را چنانکه هست به دنیا بنمایند.

  سفیر اسبق کشورمان در بحرین وهابیت را اندیشه‌ای مبتنی بر زدن، ترور و کشتن برشمرد و با تأکید بر اینکه باید در راهبرد خود در قبال این تفکر تجدیدنظر کنیم، در بخش دیگری از سخنان خود گفت: درست است که عربستان سعودی برای بقا به آمریکا نیاز دارد اما این به آن معنا نیست که سران سعودی صبح به صبح از آمریکا کسب تکلیف می‌کنند.

  وی عربستان را قدرتی در حال افول و ایران را قدرتی در حال صعود خواند و تصریح کرد: هرگونه چالش میان این دو قدرت سرعت افول عربستان و سرعت صعود ایران را کند می‌کند.

  این دیپلمات ارشد کشورمان از ضرورت زنده نگه داشتن واژه «وهابیت» سخن گفت و با یادآوری اینکه دنیا شش دهه می‌کوشید القا کند که چیزی به نام وهابیت وجود ندارد، گفت: عربستان سعودی می‌کوشد چالش با وهابیت را به دعوای شیعه و سنی و یا ایرانی و عرب تقلیل دهد اما این تنها بخشی از خطر وهابیت است و این تفکر در اصل مروج خشونت می‌باشد.

  انتهای پیام/

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , , , , , , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار