رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: جمعه ۱۶ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۴۵ | کد خبر : 49133
 • نگاهی به مناسبات تهران – کوالالامپور در آستانه سفر رئیس جمهور به مالزی


  به گزارش وعده صادق به نقل از ایرنا، دعوت ‘نجیب تون رزاق’ نخست وزیر مالزی از دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان برای سفر به مالزی نشانی از عزم جدی کوالالامپور برای ارتقای روابط با تهران است. از طرف دیگر انتخاب نخستین سفیر زن تاریخ جمهوری اسلامی ایران برای مالزی نشان از علاقه ایران برای توسعه مناسبات با این کشور جنوب شرق آسیا به شمار می رود.
  سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به مالزی در حالی صورت می گیرد که برخی عوامل بین المللی و درونی از جمله تحریم های ناعادلانه غرب و پیروی مالزی از این تحریم ها طی سال های گذشته و تا قبل از لغو تحریم ها با حالت سکون روبرو شده بود، اما با تغییر دولت و روی کار آمدن دولت یازدهم و در پی آن به ثمر نشستن مذاکرات ایران با گروه ۱+۵ که به لغو تحریم های ظالمانه علیه ایران منجر شد، مالزی نیز تلاش کرد سیاست های خود در مناسبات با ایران را تغییر دهد.
  در نخستین اقدام ‘ماهاتیر محمد’ نخست وزیر اسبق مالزی در راس هیاتی به عنوان نماینده این کشور در مراسم تحلیف دکتر حسن روحانی رئیس جمهور جدید ایران شرکت کرد.
  طی ماه های اخیر دیدارها و نشست هایی بسیاری بین مقامات دولتی و خصوصی دو کشور در ایران و مالزی با هدف توسعه مناسبات دو جانبه در تمامی زمینه ها برگزار شده است و در مهمترین این دیدارها ‘عنیفه امان’ وزیر امور خارجه مالزی اوایل سال جاری به تهران سفر کرد.
  وزیر امور خارجه مالزی در این سفر با دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، بیژن زنگنه، وزیر نفت و علی اکبر ولایتی؛ رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار و گفت وگو کرد.
  رئیس جمهور کشورمان در دیدار با وزیر خارجه مالزی، با اشاره به اشتراکات دینی و نزدیکی دیدگاه های دو ملت و دولت، اظهار داشت: ما همواره از استحکام و توسعه همکاری های اقتصادی، علمی و فرهنگی و تسهیل رفت و آمد مردم دو کشور استقبال می کنیم.
  رییس جمهوری ابراز امیدواری کرد که با تشکیل کمیسیون مشترک همکاریهای ایران و مالزی و متناسب با ظرفیتهای دو کشور، تحرکی جدی در همکاری های مشترک تهران – کوالالامپور ایجاد شود.
  وزیر خارجه مالزی نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه کوالالامپور مصمم به گسترش همکاری ها در همه حوزه ها با جمهوری اسلامی ایران است، از سوی نخست وزیر مالزی از دکتر روحانی برای دیدار رسمی از کوالالامپور دعوت کرد.
  یک هفته پس از سفر وزیر خارجه مالزی به ایران، یک هیات بزرگ تجاری از بخش خصوصی مالزی با هدف مذاکره با شرکت های ایرانی و مقامات اتاق بازرگانی کشورمان به تهران سفر کرد.
  ریاست این هیات تجاری را ‘ذوالکیفلی محمود’ مدیر اجرایی سازمان توسعه تجارت خارجی مالزی (ماترید) برعهده داشت.
  در یکی دیگر از مهمترین سفرهای مقامات دو کشور در ماه های اخیر، علی اکبر ولایتی، رئیس مرکز تشخیص مصلحت نظام و مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل اواخر تیر ماه به مالزی سفر و با نخست وزیر و وزیر امور خارجه مالزی دیدار و گفت وگو کرد.
  وی در دیدار با نجیب تون رزاق، نخست وزیر مالزی با اشاره به سوابق طولانی روابط دو کشور، گفت: ایران و مالزی به عنوان دو کشور تاثیرگذار در آسیا دارای روابط مستحکم و عمیقی بوده اند که باید برای توسعه، تنوع بخشی و گسترش این روابط برنامه ریزی و اقدام کرد.
  نخست وزیر مالزی نیز از توسعه روابط دو کشور استقبال کرد و بکارگیری ظرفیت های موجود را مورد تاکید قرار داد.
  رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام پیش از ترک مالزی در گفت وگو با ایرنا گفت که شخصیت های تعیین کننده مالزی تمایل دارند روابط دوجانبه و همکاری های منطقه ای با جمهوری اسلامی ایران را توسعه دهند.
  وی گفت: البته طی سال های اخیر فراز و نشیب هایی در روابط دوجانبه با مالزی وجود داشته است، اما با توجه به عزم جمهوری اسلامی ایران، توسعه روابط دو و چندجانبه مد نظر طرفین قرار دارد.
  یک ماه پس از سفر علی اکبر ولایتی، رئیس مجلس مالزی به دعوت علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی به تهران سفر کرد و با رئیس قوه مقننه و برخی ازمقامات ایرانی دیدار و گفت وگو کرد.
  رئیس مجلس شورای اسلامی پس از دیدار با رئیس مجلس مالزی گفت: همکاری های همه جانبه ایران و مالزی به ایجاد اقتصاد فعال در کشورهای اسلامی می انجامد. مالزی کشوری مهم در بین کشورهای اسلامی است. ملت ایران اهمیت بالایی برای مالزی قائل است و ما روابط دوستانه و برادرانه ای با یکدیگر داریم.
  امین حاجی مولیا، رئیس مجلس مالزی نیز با تاکید بر اینکه ایران نقش مهمی در منطقه ایفا می کند، گفت: مالزی از اقدامات دولت ایران خوشحال است و با اطمینان این دولت فضای خوبی برای مناسبات تجاری فراهم می کند.
  سفر دادستان کل مالزی به ایران در آخرین روزهای تابستان نیز آخرین نمونه از تلاش های دو کشور برای توسعه مناسبات پیش از سفر رئیس جمهور کشورمان به مالزی است.
  دادستان مالزی در این سفر با مقامات دستگاه قضایی ایران از جمله رئیس قوه قضائیه دیدار و گفت گو کرد و در جریان این سفر نخستین موافقتنامه حقوقی و قضایی بین ایران و مالزی امضا شد.

  *** مالزی به دنبال حضور در بازار ایران
  باز شدن درهای ایران به روی جامعه جهانی در دوران پسابرجام باعث شد کشورهای مختلف جهان برای حضور در بازار ایران به تکاپو بیافتند و مالزی نیز که همواره منافع اقتصادی خود را در اولویت قرار می دهد تلاش می کند از این فرصت غافل نشود.
  در این راستا سازمان توسعه تجارت خارجی مالزی (ماترید) اوایل سال جاری از بانک های محلی این کشور خواسته بود از فعالیت های تجاری و سرمایه گذاری شرکت های مالزیایی در ایران در دوران پساتحریم پشتیبانی کنند.
  دبیر کل اتاق ملی بازرگانی و صنعت مالزی نیز دو ماه پیش خواستار سفر یک هیات عالیرتبه این کشور به تهران برای هموارسازی مسیر تجارت با کشورمان شد و تاکید کرد نگرانی پیرامون خطرات بانکی برای توسعه مناسبات دو جانبه نیز باید برطرف شود.
  ‘سید حسین الحبشی’ گفت که نگرانی ها و ترس پیرامون خطرات روابط بانکی دو جانبه بین ایران و مالزی نیاز است برطرف شود و شاید، توافق پرداخت دوجانبه که پیشتر امضاء شده است نیز برای تسهیل توسعه تجارت دو کشور بار دیگر عملیاتی شود.
  آمارهای منتشر شده نشان می دهد روابط تجاری مالزی و ایران سال گذشته میلادی با کاهش حدود ۱۲ درصدی، به یک میلیارد و ۹۵۰ میلیون رینگیت (حدود ۴۸۷ میلیون دلار) رسید و مالزی یکی از دلایل کاهش واردات از ایران را سقوط بهای نفت اعلام کرد.
  کل واردات مالزی از ایران نیز سال گذشته با کاهش ۲۵٫۶ درصدی به ۱۳۹ میلیون و ۵۰۰ هزار رینگیت (حدود ۳۴ میلیون دلار) کاهش یافت که این رقم سال پیش از آن ۱۸۷ میلیون و ۴۰۰ هزار رینگیت (حدود ۴۶ میلیون دلار) بود.
  روغن پالم حدود ۴۹ درصد از کل صادرات مالزی به ایران را به خود اختصاص می دهد. مواد شیمیایی ۱۲ درصد و کائوچو طبیعی ۱۱٫۴ درصد از کل اقلامی است که مالزی به ایران صادر می کند.
  آساق**۲۴۱**۱۶۱۱**انتشاردهنده: رضاپیمان یغمایی

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , , , , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار