رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: جمعه ۱۶ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۰ | کد خبر : 49151
 • آشتی در بروکسل؛ آغاز راه دشوار بهبود روابط اسلام آباد-کابل


  تشدید حملات تروریستی در افغانستان در حدود یک سال اخیر، متهم شدن پاکستان از سوی افغانستان به حمایت از تروریسم، نزدیک تر شدن روابط هند و افغانستان، اعتراض شدید کابل به مخالفت پاکستان با دسترسی ترانزیتی هند به افغانستان، سخت گیری های مرزی پاکستان علیه مردم افغانستان و تشدید فشارهای پاکستان به آوارگان افغان برای بازگرداندن آنها به کشورشان از جمله مواردی است که در طول بیش از یک سال اخیر، تنش های فراوانی را در روابط سیاسی کابل و اسلام آباد ایجاد کرده است.
  اما ملاقات روز گذشته مقام های عالی دو کشوردر بروکسل و رد و بدل شدن حرف های نسبتا مثبت بین آنها را می توان تغییری قابل توجه در روند روابط پر فراز و نشیب دو کشور به ویژه در یک سال اخیر دانست هر چند که داشتن انتظارات بیش از حد از یک ملاقات کوتاه، چندان منطقی به نظر نمی رسد.
  همزمان با برگزاری کنفرانس بروکسل در روزهای اخیر با موضوع افغانستان، سرتاج عزیز مشاور نخست وزیر پاکستان در امور خارجی ملاقاتی در حاشیه این کنفرانس با اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان انجام داد که گزارش ها حاکی از مثبت بودن فضای این گفت و گو است به ویژه اینکه پاکستان در کنفرانس بروکسل، قول کمک مالی نیم میلیارد دلاری به افغانستان داد و اعلام کرد که سوی دوم بورس تحصیلی را به سه هزار دانشجوی افغان اعطا خواهد کرد.
  ناظران معتقدند دیدار روز گذشته مشاور نخست وزیر پاکستان با رئیس جمهوری افغانستان در بروکسل و تکرار تعهد پاکستان برای کمک به روند صلح افغانستان در این ملاقات و نیز اشاره دوباره طرف پاکستانی به تلاش برای صلح افغانستان از طریق مذاکرات چهارجانبه (شامل افغانستان، پاکستان، چین و آمریکا) که از ماه ها پیش کاملا راکد و مسکوت مانده است، می تواند نشانه هایی از تغییر در جهت مثبت در روابط پاکستان و افغانستان باشد.
  با وجود ملاقات مثبت روز گذشته میان اشرف غنی و سرتاج عزیز، کارشناسان و تحلیل گران پاکستانی، وجود دیوارهای بلند بی اعتمادی میان پاکستان و افغانستان را مهم ترین مانع در مسیر نزدیک تر شدن روابط دو کشور می دانند و معتقدند اگرچه پاکستان و افغانستان بارها، به ویژه در آغاز دولت اشرف غنی در افغانستان، تا حد زیادی به یکدیگر نزدیک شدند اما این موارد همواره مقطعی و گذرا بوده و وجود فضای سنگین بی اعتمادی متقابل میان دو کشور، همیشه مانع ادامه مسیر بهبود روابط میان دو همسایه شده است.
  رستم شاه مهمند سفیر سابق پاکستان در افغانستان و رحیم الله یوسف زی تحلیل گر پاکستانی مسائل افغانستان پیش از این در گفت و با خبرنگار ایرنا تاکید کردند به رغم تلاش های پاکستان و ادعای برخی دولت های فرامنطقه ای برای کمک به تحقق صلح افغانستان، تا زمانی که نیروهای بیگانه در افغانستان حضور دارند، تمام تلاش ها از جمله تلاش های پاکستان و تشکیل گروه های مختلف چندجانبه برای ایجاد صلح و ثبات پایدار در افغانستان و راضی کردن طالبان برای انجام مذاکرات واقعی صلح با دولت کابل، بیهوده خواهد بود.
  رستم شاه مهمند معتقد است سوء ظن افغانستان به پاکستان و اتهام هایی که کابل علیه پاکستان مطرح می کند و این کشور را متهم به حمایت از گروه های شبه نظامی داخل افغانستان می داند، مسائل بزرگی است که موجب شکل گیری فضای سنگین بی اعتمادی میان دوطرف شده است.
  رحیم الله یوسف زی نیز می گوید که گروه چهارجانبه و اصولا و عوامل فرامنطقه ای نمی توانند کمکی به صلح افغانستان کنند و اگر چنین چیزی قابل تحقق بود، چرا ۱۵ سال حضور نیروهای خارجی در افغانستان کمک به صلح و ثبات در این کشور نکرده است.
  این دو تحلیل گر پاکستانی همچنین معتقدند اتهام هایی که پاکستان علیه هند مطرح کرده و مدعی است هند از طریق خاک افغانستان به دنبال ضربه زدن به پاکستان است، مسئله مهم دیگری است که نمی توان آن را در اثر گذاری بر مناسبات کابل و اسلام آباد نادیده گرفت.
  به هر روی، آنچه در حاشیه کنفرانس بروکسل میان سرتاج عزیز و بروکسل گذشت، تنها مثل روییدن ‘یک گل در پاییز روابط کابل و اسلام آباد بود که نمی تواند به معنای بهار واقعی’ در مناسبات این دو کشور همسایه تلقی شود. دو کشور برای کنار گذاشتن اختلاف، که بخش های عمده ای از آن روابط افغانستان با یک کشور ثالث مربوط می شود، راهی طولانی در پیش دارند که ملاقات بروکسل می تواند یک گام رو به جلو در این مسیر باشد.
  آساق**۱۷۲۳
  انتشار دهنده: محمدرضا منافی

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار