رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: جمعه ۱۶ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۴۵ | کد خبر : 49222
 • پاک‌آیین: سفر رئیس‌جمهور به آسیای جنوب شرقی، ایران را به بازار ۴۰۰ میلیونی آ.سه.آن متصل می‌کند

  سفیر اسبق کشورمان در تایلند با مهم‌خواندن سفر رئیس‌جمهوری به سه کشور آسیای جنوب شرقی این اقدام را در راستای نگاه به شرق در سیاست خارجی کشورمان ارزیابی کرد.

  به گزارش وعده صادق به نقل از ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، محسن پاک آیین گفت: این سفر نشان‌دهنده اهمیت آسیا برای کشورما است و بیانگر این است که سیاست خارجی جمهوری اسلامی، اعتدال میان نگاه به غرب و نگاه به شرق را رعایت کرده است و سفر رئیس جمهوری به سه کشور آسیای جنوب شرقی در مسیر تقویت سیاست نگاه ایران به شرق قابل تفسیر است.

  سفیر سابق کشورمان در آذربایجان با بیان اینکه از طریق این سفر ایران می تواند جایگاه بهتری از روابط خود با کشورهای آسیای جنوب شرقی را مطرح و تعریف کند. گفت: نگاه به شرق یعنی نگاه به آسیا به عنوان بزرگترین قاره جهان، قاره ای که تشنه انرژی است و ایران می تواند انرژی آنها را تامین کند و از طرفی ایران هم دنبال تکنولوژی های نو وشرکای تجاری است می تواند از قابلیت های موجود در این کشورها استفاده کند.

  پاک آیین با اشاره به شرکت آقای روحانی در دومین اجلاس سران گفت و گوی همکاری آسیایی گفت: این اجلاس اهمیت زیادی هم برای کل آسیا و هم برای ما دارد. اگرچه این اجلاس در سال ۱۳۸۱ تاسیس شده است اما برای دومین بار است که در سطح سران کشورها تشکیل می شود. ایران در سال ۸۳ به عضویت آن در آمده است که این موضوع تحول مثبتی برای ایران در راستای ارتباطات خود بوده است.

  سفیر سابق ایران در تایلند گفت:  ایران اکنون می تواند از طریق فعال شدن در مجمع گفت و گوی آسیایی پل ارتباطی کشورهای منطقه و کشورهای آسیایی باشد، همچنین ایران می تواند با افزایش همکارهای اقتصادی با بازار چهارصد میلیون نفری آ.سه.آن و آسیا رابطه برقرار کند و از ابعاد مهم محیط زیستی، فرهنگی، گردشگری، انتقال تکنولوژی و فروش نفت و گاز به آن نگاه کند. ایران می تواند نگاه اقتصادی خاصی به این منطقه داشته باشد و با توجه به اینکه ۳۴ کشور مهم در این مجمع عضویت دارند فرصت های جدیدی را در آسیا بوجود بیاورد.

  پاک‌آیین با بیان اینکه منافع اقتصادی حاصل از گسترش و تعمیق روابط با کشورهای آسیایی و آسیای جنوب شرقی بسیار روشن است گفت: ما در خصوص مسایل سیاسی نیز با کشورهایی نظری ویتنام، مالزی و تایلند اشتراکات زیادی داریم.

  به گفته این دیپلمات کشورمان تقریبا در همه مواضع سیاسی ایران از جمله در خصوص سوریه، یمن، لبنان، فلسطین و بحثی که رئیس جمهوری در سازمان ملل با عنوان مبارزه با تروریسم و افراطی گری مطرح کرد این کشورها حامی و هم فکر ایران محسوب می شوند.

  پاک‌آیین که سفیر کشورمان در تایلند بوده است، در خصوص روابط ایران با این کشور نیز گفت: بطور خاص در روابط ایران با تایلند، این دو کشور با همدیگر روابط تاریخی زیادی داشته اند که از حدود ۴۰۰ سال پیش بر میگردد که مبادلات و رفت و آمدهایی وجود داشته و این در حافظه تاریخی دو کشور وجود دارد. امروز ایران و تایلند می توانند از لحاظ اقتصادی مکمل همدیگر باشند. تایلند برای توسعه صنعت خود نیازمند انرژی است و ایران به نوعی می تواند با تایلند وارد سرمایه گذاری های مشترک شود در حوزه های نفت و گاز، صنعت خودرو و قطعات، و کشاورزی نوین که فرصت های مهمی برای هر دو طرف است. با توجه به اینکه تایلند اولین کشور تولید کننده برنج جهان است، در زمینه مبادلات محصولات کشاورزی مذاکرات خوبی می تواند انجام شود.

  سفیر اسبق کشورمان در بانکوک با اشاره به فرصت‌های پدیدآمده در پسا برجام و اجرایی‌شدن آن گفت: در این فضای مثبتی که بعد از برجام برای همکاری ها بوجود آمد یک هیات بلند پایه اقتصادی از این کشور به ریاست معاون نخست وزیر تایلند به ایران آمدند که نشانگر علاقمندی تایلندی ها به گسترش روابط با ایران است. تایلند نه تنها برای ایران بلکه برای غرب آسیا اهمیت فراوانی قائل است. در این منطقه که ۱۳ نمایندگی سیاسی وجود دارد و در کشورهای گفت‌وگوی همکاری آسیا و جنبش عدم تعهد و گروه ۷۷ با غرب آسیا ارتباط دارد. تایلند و کشورهای غرب آسیا به ایران به عنوان پل ارتباطی آسیا و اروپا نگاه ویژه ای می تواند داشته باشد. در زمینه سیاسی نیز در راستای ابعاد مختلف به مانند خشونت و تروریسم، قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان و حوادث و بحرانهای منطقه ای همسویی وجود دارد. اخیرا تایلند حدود صد میلیون دلار به اردن و لبنان بطور جداگانه کمک کرده است برای پناه دادن به پناهجویان سوری و در همین مسیر هزار دلار هم کمک کرده است به مردم یمن که نشان از همسویی سیاست با ایران دارد.

  انتهای پیام

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار