• تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۵ | کد خبر : 49444

 • در این یادداشت آمده است: در حالی که دولت ایران از سه سال قبل تاکنون بحران های ناشی از پرداخت یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی به تمامی شهروندان ایرانی گوشزد کرده است، این روزها در محافل سیاسی و اقتصادی شعارهایی در خصوص پرداخت یارانه صدهزار تومانی از سوی برخی از کاندیداهای احتمالی ریاست جمهوری به گوش می رسد .
  این در حالی است که بسیاری از کارشناسان معتقدند لازم است تدابیری برای عدم مانور کاندیداهای احتمالی ریاست جمهوری آتی بر مساله یارانه ها اندیشیده شود، چرا که این اقدام می تواند زمینه ساز بروز بحران های آتی نیز باشد .از سویی ادامه بار مالی یارانه های کنونی از عهده اقتصاد ایران خارج است به این دلیل که منابعی برای پرداخت این یارانه ها وجود ندارد.به طوری که دولت ناچار است از منابع بودجه های عمرانی بکاهد و پول نقد در اختیار مردم قرار بدهد،در حالی که تکمیل پروژه های عمرانی نه تنها موجب توسعه اقتصاد بلکه موجب ایجاد اشتغال و افزایش تولید ناخالص داخلی کشور می شود که ای موضوع مصداق بارز یاددادن ماهی گیری به جای ماهی گرفتن است.
  اقتصاد ایران درحالی هر ماه بار مالی بیش از ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بابت یارانه نقدی،راتحمل می کند که بررسی ها نشان می دهد این رقم، هزینه های سنگینی را به بودجه های عمرانی و همچنین اعتبارات زیرساختی کشور تحمیل کرده است.
  شعارهایی در خصوص پرداخت یارانه صد هزار تومانی درحالی از سوی برخی مطرح می شود که طرفداران رییس جمهور سابق چندی پیش از طرحی برای رسیدن رقم یارانه ها به ۲۵۰ هزار تومان سخن می گفتند که با واکنش منفی بسیاری از کارشناسان و دست اندکاران اقتصاد روبرو شد .
  بررسی ها نشان می دهد مانور بر مساله افزایش یارانه ها در شرایطی که تدابیری برای راضی کردن برخورداران از انصراف در دستور کار دولت قرار دارد، می تواند اثرات مخربی را بر جامعه ایران به جا بگذارد .
  بر اساس این گزارش، شعارهایی از این دست حتی اگر عملی نشود، افکار عمومی را نسبت به آنچه حق تلقی نمی شود، طلبکار می نماید و همین امر می تواند بحرانی را در اقتصاد و سیاست و اجتماع ایران پدید بیاورد .
  ایران در شرایط کنونی با هزینه بسیار سنگینی که بابت یارانه ها می پردازد ، در عین کاهش قیمت نفت ، با خشکسالی مالی و اقتصادی روبروست که این امر خود موید بحرانی جدی در این زمینه است .
  برخی کارشناسان معتقدند لازم است محدوده هایی برای مانور کاندیداها و طرفدارانشان برای تبلیغات انتخاباتی مشخص شود تا پس از پایان کارزار جامعه دچار مشکلات ناشی از تبلیغات غیر واقعی نشود .
  این نکته که اقتصاد ایران کشش پرداخت صد هزار تومان یارانه به هر شهروند را در ماه ندارد، امری پوشیده نیست، چرا که در صورت اجرایی شدن این طرح لازم است هر ماه مبلغی معادل هشت هزار میلیارد تومان در ماه پرداخت شود این در حالی است که پرداخت هزینه های یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی خود مشکلاتی جدی را متوجه اقتصاد ایران کرده است .
  سخنگوی دولت در واکنش به این شعارها گفته است لازم است کسانی که چنین طرح هایی ارائه می دهند محل پرداخت را مشخص کنند چرا که در صورت وجود شرایط کنونی باید قیمت ارز به ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان برسد تا امکان پرداخت یارانه صد هزار تومانی فراهم شود .
  منبع: خبرگزاری خبرآنلاین / ۱۸ مهر ۹۵
  اول**۱۵۷۷ انتشار دهنده: حسن حسین زاده

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها : , , , , ,
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  سایه شیشه ای مادر بر سر کودک سه ساله/بوسه های آتشین بر پیکر ستایش عکس/ رنگین‌کمان قمری سلفی شهرام قائدی با همراهان قدیمی/ خوش آمدگویی آزاده نامداری به دخترش/ سلفی مجری مشهور در اروپا جلسه محاکمه شیخ عیسی قاسم در دادگاه بحرین به سوم آذر موکول شد پرسپولیس ۱۶ آبان راهی دبی می‌شود عارف: مشکلات تهران باید در تعامل با شهرداری حل شود چاووش‌اوغلو: ۳۰۰ هزار پناهجوی عراقی وارد ترکیه شده‌اند/ آیرو: جهان ترکیه را حمایت کند تیراندازی در اطراف سفارت ایران در آنکارا یک خبر رسانه ای است آغاز موج گرانی فرآورده‌های نفتی/ افزایش قیمت روغن موتور کلید خورد جنگنده های سوری مواضع تروریست ها را در حومه شمالی حمص بمباران کردند عکس/ مانور زلزله و اطفاء نشت گاز در همدان پست فارسی بالاک برای تشکر از علی کریمی + عکس روسیه: هیچ آتش بس جدیدی در سوریه مد نظر نیست برخی از سخنرانی دانشجویان انقلابی در نماز جمعه ناراحتند اداره کشور به دعوا احتیاج ندارد/ امام انقلاب کرد تا دروغ و تهمت از جامعه برچیده شود هرگونه افزایش حقوق و مزایا و استخدام‌های جدید ممنوع است عباس صدری، پژوهشگر و استاد فلسفه اسلامی درگذشت درخواست ستاره استقلال برای جدایی در نیم‌فصل! عکس/ کوه‌های رنگی در چین ترکیه در کوچه پس کوچه‌های موصل دنبال چه می‌گردد/ شاه ماهی بعثی‌ها به عراق برگشت