• تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۱ | کد خبر : 49467
 • دستمزد یک ساعت کار ۳۷۶۰ تومان!

  «یک‌ساعت‌کار» تعریف شاغل نیست

  به گزارش وعده صادق اولیا علی‌بیگی با انتقاد از معیار تعریف فرد شاغل در ارائه آمار گفت: طبق تعریف سازمان جهانی کار، یک ساعت کار در هفته فرد شاغل محسوب می‌شود اما واقعیت این است که باید با نگاه به واقعیات جامعه خودمان در مورد مبنای سنجش و استخراج آمار تصمیم بگیریم.

  رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار ایران، با تاکید بر اینکه قاعدتا در تصمیم‌گیری‌ها باید به تناسب شرایط جغرافیایی، سیاسی و اقتصادی داخلی تصمیم‌گیری شود گفت: اگر قرار است بر اساس معیارهای بین المللی آمار را ارائه دهیم باید خدمات مساوی و هم تراز باجامعه بین‌المللی  به نیروی کار ایرانی ارائه شود.

  وی با یادآوری اینکه حداقل دستمزد سال ۹۵ به میزان ۸۱۲ هزار تومان گفت: با احتساب این میزان دستمزد ماهانه،  دستمزد یک ساعت کار معادل ۳۷۶۰ تومان است؛ گفت: آیا این نرخ دستمزد با دستمزد یک کشور توسعه یافته برابر است؟

  نماینده ایران در سازمان جهانی کار گفت: علاوه بر این، خدمات تامین اجتماعی ایران همانند کشورهای توسعه یافته نیست بنابراین مبنای محاسبه آمار نرخ بیکاری نباید بر اساس معیار بین‌المللی باشد.

  رئیس مرکز آمار ایران هفته قبل گفت که نرخ بیکاری در ایران بر اساس معیار بین المللی تعیین می‌شود؛ به این صورت که بر اساس تعریف جهانی، هر فردی که یک ساعت در هفته کار کند، بعنوان فرد شاغل محسوب می‌شود و جزو آمار بیکاران محسوب نمی‌گردد.

  علی‌بیگی گفت: برای تعریف فرد شاغل باید این سوال مد نظر مسئولان باشد که «آیا فردی با یک ساعت کار در هفته می‌تواند نیازهای حداقلی خود را تامین کند؟»؛ کارگری که حقوق یک ماه وی بعضا با شب کاری و اضافه کاری حتی به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هم نمی‌رسد چطور می‌تواند با یک ساعت کار در هفته، نیازهای حداقلی خانواده خود را تامین کند،  که مسئولان مرکز آمار، اینگونه افراد را جزو بیکاران محسوب نمی کنند؟

  رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار ایران افزود: بنابراین مقایسه دستمزد فرد شاغل در ایران با دستمزد فرد شاغل در سایر کشورها یک قیاس مع‌الفارغ است و نحوه محاسبه نرخ بیکاری نیز باید بین این دو کشور متفاوت باشد.

  وی ارائه آمار شاغلان با معیار «حداقل یک ساعت کار در هفته» را خودگول‌زنی عنوان کرد و گفت: محاسبه معیار نرخ بیکاری به دولت خاصی برنمی گردد و متاسفانه در دولت های مختلف با همین روش، آمار شاغلان ارائه شده است اما قرار نیست آمارسازی کنیم بلکه باید بر اساس واقعیات، آمار ارائه شود.

  نماینده ایران در سازمان جهانی کار گفت: فردی که با اشتغال ۳۰ روز در ماه نمی‌تواند حداقل معیشت خانوار را تامین کند به طریق اولی با یک ساعت کار در هفته نیز نمی‌تواند حداقل نیازها را تامین کند. ضمن اینکه حقوق یک ماه یک کارگر فقط هزینه ۸ تا ۱۰ روز زندگی وی را پوشش می دهد.

  رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار ایران اظهار کرد: در کشورهای توسعه یافته یک فرد بیکار تا زمان اشتغال به کار تحت پوشش تامین اجتماعی قرار می‌گیرد و دولت حداقل‌های لازم را تا زمان اشتغال دوباره فرد تامین می‌کند اما در جامعه ما هیچ منبعی نسبت به تامین ضرورت‌های زندگی فرد بیکار پاسخگو نیست.

  وی تاکید کرد: معیار محاسبه نرخ بیکاری در ایران باید متناسب با واقعیات جامعه ما تغییر کند و تبعیت از معیارهای بین المللی زمانی توجیه دارد که با دستمزد یک ساعت کار در هفته معیشت خانوار تامین شود.

  به گزارش مهر، طبق تعریف سازمان بین المللی کار هر فرد با سن ۱۰ سال و بیشتر که در هفته حداقل یک ساعت کار کرده باشند فرد شاغل محسوب می‌شود که در ایران نرخ شاغلان و بیکاران نیز بر اساس همین معیار محاسبه می‌شود.

  کارشناسان معتقدند محاسبه نرخ بیکاری و اشتغال کشور با این معیار موجب می شود واقعیات بازار کار کشور آنگونه که هست، نزد دستگاههای سیاست گذار و تصمیم گیر بازنمایی نشود و برنامه ریزیها و سیاست گذاری ها در این حوزه  دچار انحراف شود./ مهر

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  عکس/ روایت عکاس بلژیکی از ایرانِ واقعی کوروش سلیمانی روحانی شد ترکان: سازمان استاندارد موضوع کنترل و مدیریت کیفیت را جدی بگیرد فیلم/ سیدعلی خمینی : مسئولین حق زندگی اشرافی ندارند. خانه مجلل ۱۷ متری با همه امکانات + تصاویر دلخوش‌ها و دلواپسان کنار هم شاهد بدعهدی آمریکا هستند لب‌تاپ برای مطالعات عمیق، خسته‌کننده است اولین سالگرد شهید مصطفی صدرزاده برگزار می‌شود خیال شکست‌ناپذیری آمریکا خطایی بزرگ است پاداش «داعش» برای ازدواج با دختران نابالغ! عکس/ مرحله حضوری سرشماری عمومی نفوس و مسکن خیال شکست‌ناپذیری آمریکا خطایی بزرگ است/ آمریکا در منطقه به‌شدت زمین‌گیر و درمانده است علیرضا پناهیان رمز عبور از فتنۀ شدیدتر از دجال رافاش کرد چگونه تپش قلب خود را درمان کنیم انواع زانو دردها و درمان آنها ناوگروه صلح و دوستی ناوگان شمال به میهن اسلامی بازگشت تاج: یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان برای سفر تیم ملی به چین هزینه شد از ثبات بازار نفت، قیمت عادلانه و سهم منصفانه تولیدکنندگان حمایت می‌کنیم/ استفاده ابزاری برخی قدرت‌ها از ‏گروه‌های تروریستی به زیان آن‌ها خواهد بود نجفی ۳ سال قبل: به علت بیماری قلبی توانایی ادامه فعالیت در دولت را ندارم؛ نجفی امروز: فردا برای وزارت آموزش و پرورش به مجلس معرفی می شوم/ احیای قلبی «وزارت آموزش و پرورش» به دست وزیر بیمار! رئیس‌جمهور ونزوئلا با رهبر انقلاب دیدار کرد