• تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۵ | کد خبر : 49498
 • دعوت از مدیرعامل شرکت نفت برای مناظره با اساتید دانشگاه/ ارائه شکایت بسیج دانشجویی به دیوان عدالت اداری در مورد قراردادهای نفتی

  امین اقرلو مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تهران تهران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، با اشاره به دعوت از مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران برای حضور در دانشگاه تهران، گفت: ما مدتها دنبال این بوده‌ایم که مسئولین وزرات نفت و موافقین قراردادهای نفتی را به دانشگاه بیاوریم تا هم با دانشجویان و هم با اساتید و کارشناسان وارد بحث بشوند. تاکنون چندبار از مسئولین رسما درخواست کرده‌ایم که از جمله آنها آقای زنگنه و کاردر است.

  وی گفت: متاسفانه امتناع مقامات دولتی از شفافیت و پاسخگویی در تمام مدت وجود داشت و همیشه تلاش داشتند تصمیمات در پستو گرفته شود. حال آنکه همین فعالیت‌های منتقدین بود که باعث شد دولت مصوبه اولیه که به قول خودشان ۱۵۰ ایراد داشت را اصلاح کند.

  اقرلو اظهار داشت: مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران چند روز پیش در مصاحبه خود ما را شگفت زده کرد و گفت که حاضر به مناظره با منتقدین در محیط دانشگاهی است، بسیج دانشجویی دانشگاه تهران هم بلافاصله فردای آن روز در طی نامه‌ای وی را به مناظره کاملا کارشناسی با آقای درخشان در دانشگاه تهران دعوت کرد. فعلا منتظر پاسخ مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران هستیم. آقای درخشان که الحمدلله بسیار مشتاق به این مناظره است.

  مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تهران ادامه داد: این احتمال وجود دارد که مدیر عامل شرکت ملی نفتاین دعوت را مانند چندین دعوت قبلی نپذیرد ولی اینبار با توجه به اینکه پیشنهاد مناظره از طرف خودش بوده است، عدم قبول این دعوت این شائبه را پیش میاورد که IPC از منظر وزارت نفت نیز غیرقابل دفاع در محافل کارشناسی است.

  وی تاکید کرد: مسئله دیگر اینکه بسیج دانشجویی دانشگاه‌های اصلی تهران شکایت نامه‌ای علیه مصوبه هیات دولت در مورد شرایط عمومی قراردادهای نفتی تقدیم دیوان عدالت اداری کرده‌اند. این شکایت‌نامه به صورت مبسوط و تفصیلی نگاشته شده و چهار ایراد مسلم حقوقی این مصوبه را مطرح می‌کند.

  اقرلو افزود: امیدواریم دیوان عدالت اداری با رویکرد انقلابی به این موضوع بپردازد. درخواست ما این است که در مرحله اول دیوان عدالت اداری دستور توقف اجرای این مصوبه را به منظور بررسی بیشتر این ایرادات صادر کند.

  مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تهران گفت: تصور پیش آمده این است که وزرات نفت برای جا انداختن IPC و متقاعد کردن منتقدین اعلام کرده است که اولین قراردادهای IPC ‌را با دو شرکت داخلی منعقد می‌کند. با این وجود رئیس ستاد اجرایی هوشمندی به خرج داده و از همکاری به آن صورت امتناع کرد. توصیه ما این است که سایر شرکتها نیز به جای توجه به ملاحظات در مورد روابط بین خود و وزارت نفت، به آینده IPC و مخاطرات آن برای منافع بلندمدت ملی توجه کرده و از ورود به این عرصه خودداری کنند.

  وی افزود: بسیاری از ایرادات IPC حقوقی نیست و نمی‌توان تضاد قانونی در آن پیدا کرد. به همین دلیل این شکایت ما از دیوان به معنی این نیست که همه ایرادات همین‌هاست. در ابعاد اقتصادی و فنی و حتی حقوقی هنوز هیچ کاری انجام نشده و ما هیچ برنامه و برآوردی از وزارت نفت نمی‌بینیم.

  اقرلو تصریح کرد: هنوز پیوست‌های مهمی نظیر داوری، انتقال فناوری، محیط زیست، شرایط فسخ قرارداد نگاشته هم نشده تا بتوان در مورد آنها نظر داد و اولویت بندی واقعی از میادین صورت نگرفته است. اگر وزارت نفت آمادگی برگزاری جلسات کارشناسانه حول این مسائل را ندارد، بسیج دانشجویی می‌تواند بستر این جلسات را فراهم کند.

  وی گفت:‌ فارغ از مدل جدید قراردادهای نفتی، واگذاری میدان کم ریسک آزادگان به شرکت بدنام و بدسابقه و خائن توتال برخلاف منافع ملی و صریحا مغایر با سیاستهای اقتصاد مقاومتی است.

  انتهای پیام/

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , , , , , , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار