رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۳۰ | کد خبر : 49559
 • منداییان بصره همراه با شیعیان در سوگ سرور و سالار شهیدان

  به گزارش وعده صادق به نقل از پایگاه خبری المسله عراق، لوی الخمیسی مشاور امور صابئین مندایی در شورای استان بصره گفت: منداییان از پنج سال پیش برای اعلام همبستگی بین قشرهای مختلف اجتماعی و زندگی صلح آمیز آنها در کنار یکدیگر با نصب خیمه ها و برپایی کاروان های عزاداری به نام کاروان های یحیای پیامبر در این مناسبت مذهبی مشارکت می کنند و یاد و خاطره شهادت امام حسین (ع) را گرامی می دارند.
  وی افزود: دو هیات عزاداری منداییان یکی در منطقه الطویسه و دیگری در منطقه غربی شهرستان الزبیر مستقر می شوند.
  وی اضافه کرد: ماجرای شهادت امام حسین (ع) قضیه ای انسانی است و متعلق و محدود به قشر یا دین خاصی نیست ، قصد ما هم از برپایی این آیین های عزاداری پاسخ به کسانی است که اعلام می کنند این منطقه با بحران قومی یا مذهبی مواجه است و برخی منکر زندگی صلح امیز پیروان ادیان مختلف در کنار هم هستند.
  الخمیسی ادامه داد: مسلمانان نیز به همین صورت با ما همبستگی دارند و در مناسبت های مذهبی ما و مسیحیان منطقه شرکت می کنند و حضوری گرم وفعال در کنار ما دارند. همین نشان دهنده تفاهم موجود بین مردم استان و تمایل آنان برای زندگی درکنار یکدیگر در کمال صلح و آرامش و همبستگی است.
  صابئین مندایی پیروان یحیای تعمیددهنده و یکی از اقلیت های مذهبی عراق هستند. دیانت آنان از ادیان موحد، صاحب کتاب، پیغمبر و خط و زبان است و در قرآن کریم طی آیاتی به آن اشاره شده است.
  اولین پیغمبران حضرت آدم (ع)، حضرت شیتل(ع) و به ترتیب حضرت نوح(ع)، حضرت سام (ع) و حضرت یحیی(ع) هستند و کتاب دینی مقدس آنان گنزا ربا (صحف آدم) می باشد.
  منداییان در عراق در کناره های رودخانه های دجله، فرات و کارون زندگی می کنند. جمعیت آن ها اکنون در عراق ۷۰ تا ۷۵ هزار هزار نفر برآورد می شود . پس از جنگ میان آمریکا و عراق بیشتر آنها به اردن و سوریه و نیز کشورهای غربی کوچ کردند.
  غسل تعمید در روزهای یک شنبه در آب روان یکی از صلی ترین مناسک و ارکان دینی آن ها است. بالاترین ردهٔ روحانیان در میان آن ها «گنجور» و پس از آن «تَرمیده» است.
  شبک ۶۰۰۲ * ۱۹۱۷**مترجم : کبری آقازری **انتشار دهنده : سید محمدباقر نوربخش

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار