رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۵ | کد خبر : 49592
 • جنگ بلاتکلیف در سوریه


  در این یادداشت به قلم جلال خوش چهره آمده است:سوریه هیچ چشم انداز روشنی ندارد. شکست توافق آتش بس، پیشروی میدانی نیروهای دولتی در جبهه شمال و قلب حلب به عنوان دومین شهر بزرگ سوریه، افزایش تنش ها میان روسیه و امریکا تا سطح تهدیدات نظامی علیه یکدیگر، استمرار چندگانگی میان نیروهای شورشی در قبول یک استراتژی واحد، ماجراجویی عربستان و همپیمانان نامطمئن آن در جلب مشارکت اعضای ناتو برای اقدام نظامی در سوریه و… سرانجام استمرار رنج سوری ها از جنگ داخلی به مثابه گردش حول دایره ای بسته است که هیچ روزنه ای برای خروج از آن دیده نمی شود.
  این وضع تنها می تواند یک احتمال را تقویت کند و آن ادامه جنگ، خرابی بیشتر و رنج افزون تر ملتی است که قرائن نشان می دهد تا دو سه سال آینده اتفاق خاصی را نباید انتظار داشته باشد.
  جنگ سوریه از آن رو بلاتکلیف است که عوامل مختلفی در آن تأثیر مستقیم دارند؛ نخست شعله ور شدن آتش رقابت سنتی امریکا و روسیه در میدان عمل که یادآور دوران جنگ سرد میان دو بلوک شرق و غرب است. این دو قدرت اکنون با ادبیاتی باهم سخن می گویند که در دوران بحران موشکی کوبا ، ماجراهای دیوار برلین و جنگ های خاورمیانه در دهه شصت و هفتاد میلادی سخن می گفتند.
  به نظر می رسد آتش کینه های واشنگتن و پایتخت های غربی از ماجراهای گرجستان و اوکراین از مسکو اکنون در سوریه سرباز کرده است. غرب تحمل پیشتازی روس ها را در خاورمیانه ندارد. در این حال روس ها نمی خواهند دستشان از غرب آسیا کوتاه شده و در اوراسیا محدود بمانند.
  اختلاف در استمرار آتش بس و مذاکرات آتی درباره سوریه به طور مستقیم به توازن قدرت و حوزه نفوذ منطقه ای قدرت ها مربوط است. توافق وقتی حاصل می شود که حوزه ها تعیین شوند. اما بی اعتمادی مشخصه اصلی هرگونه تعامل در این باره است.
  چندگانگی گروه های شورشی نیز مزید بر علت است. داعش؛ فتح الشام(گروه های ائتلافی با جبهه النصره)؛ ارتش آزاد و القاعده هرکدام ساز خود را می زنند. این گروه های وابسته به دولت های عربی و ترکیه اقدام های خود را با منافع تاکتیکی قدرت های متبوع خود هماهنگ کرده اند. از این رو نه تنها قادر به ایجاد همسویی با یکدیگر نیستند بلکه به دلیل تعارضات راهبردی اربابان خود، نمی توانند جبهه ای متحد و اقدامی مؤثر در جنگ میدانی را از آن خود کنند.
  پیشروی ارتش سوریه و متحدانش در شمال این کشور ضربه سختی را به شورشیان وارد خواهد کرد.مخالفت امریکائیان با این پیشروی، جلوگیری از ناکارامدی شورشیانی است که در بهترین وضعیت نقش تیغ را در دستان مخالفان دولت سوریه ایفا می کنند. اگرچه واشنگتن اعلام کرده که می خواهد شورشیان را برای محافظت از حملات هوایی، به سلاح های پدافندی مجهز کند، اما این‏، بیشتر به تهدید نزدیک است تا واقعیت؛ چرا که تجربه افغانستان هنوز پیش چشم است.
  شورشیان مخالف کنترل ناپذیر تر از آنند که بتوان آنان را با اطمینان مسلح کرد. پیش بینی ها درباره تغییر تاکتیک نظامی شورشیان به احتمال جابه جایی مواضع از شمال سوریه به بخش های جنوبی و حوالی دمشق اشاره دارد. اما بعد از پیشروی میدانی نیروهای سوری در سمت شمال هنوز تغییری در عوض شدن میدان درگیری ها ایجاد نشده؛ گواینکه همچنان هیچ تغییری در ائتلاف ها و اتحادهای جریان های شورشی رخ نداده است.
  عامل دیگر در بلاتکلیفی جنگ سوریه، نبود اطمینان میان هریک از طرف های درگیر به متحدان خود است. به عبارت دیگر هنوز غالب طرف های درگیر که نقش پیرامون را در کنار هسته های اصلی تصمیم گیری برای جنگ سوریه به عهده دارند، میان انتخاب های تاکتیکی و راهبردی با متحدان خود در سیلانند. این وضع حتی برای نیروهای دولت سوریه هم وجود دارد. دمشق میان انتخاب راهبردی خود با آنچه بی تردید روسیه درآینده دیکته خواهد کرد، هنوز تکلیف روشنی ندارد.
  سوریه در وضعیت جنگی نه برد و نه باخت در حال سوختن است درحالیکه مردمانش طعمه شعله های آن هستند.
  منبع: خبرگزاری خبرآنلاین / ۱۹ مهر ۹۵
  اول**۱۵۷۷ انتشار دهنده: حسن حسین زاده

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار