رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۰ | کد خبر : 49627
 • سوء مدیریت در راهبرد آب زاینده‌رود/ کج سلیقگی و تصمیم‌گیری‌های سیاسی در کنار کاهش نزولات آسمانی

  سیدناصر موسوی لارگانی نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به روز زاینده رود،‌ اظهار داشت: هزاران سال است که زاینده رود بزرگ‌ترین رودخانه فلات مرکزی ایران، از زردکوه بختیاری سرچشمه و به تالاب گاوخونی سرازیر می‌شود و مهد فرهنگ، تمدن و هنر اقلیم چند هزار ساله منطقه است.

  وی افزود: ساکنین حوضه آبریز زاینده رود سالیان سال به زندگی خود پرداخته و در ادوار مختلف مظهر شجاعت، ایثار و مجاهدت‌های بی‌شماری بوده‌اند که حیرت بشر را به خود معطوف کرده است. نه تنها زاینده رود چشم و چراغ اصفهان، بلکه چشم و چراغ فلات مرکزی ایران و کشور عزیزمان است ولی امروز این رود زندگی بخش و قلب اصفهان خشک و خاموش شده است.

  نماینده مردم فلاورجان همچنین تصریح کرد: به موازات کاهش ذخائر آبی و افزایش مشکلات زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی شاهد بروز اختلاف و گسستگی بین مردم شهرها و استان‌هایی هستیم که قوی‌ترین پیوندهای اجتماعی بین آنها وجود داشته است.
  علاقمندان به محیط زیست، کارشناسان و سازمان‌های غیر دولتی زیست محیطی بیش از ده سال است که نسبت به وضعیت رو به وخامت زاینده رود هشدار داده‌اند و این نکوداشت مصداق دیگری از این آگاهی بخشی است.

  موسوی لارگانی ادامه داد: امروزه به واسطه عدم برنامه ریزی صحیح، کج سلیقگی و تصمیم‌گیری‌های سیاسی و غیرکارشناسی در کنار کاهش نزولات آسمانی شاهد خشک شدن زنده رود هستیم که پیامدهای منفی بهداشتی و زیست محیطی، مرگ آبزیان، بیکاری کشاورزان و دامداران حاشیه حوضه آبریز بخشی از آثار سوء آن است و در آخرین مرحله شاهد خشک شدن تالاب گاوخونی و تبدیل تالاب به کانون بزرگ تولید ریزگردهای نمکین از کف تالاب و انتقال آن به سمت استان‌های دیگر از جمله قم و تهران خواهد بود. ریزگردهایی که با خود عناصر آلودگی را از بستر تالاب منتقل می‌کنند.

  «انتقال آب زاینده رود به سایر استان‌ها، بهره‌برداری بیش از حد آب زاینده رود در توسعه صنایعی همچون فولاد و آهن و سیمان، طرح‌های غیر کارشناسی نظیر ایجاد باغات در ارتفاعات استان همجوار، کاشت محصولات نامتناسب با اقلیم منطقه، برداشت‌های غیرمجاز بالادست و زراعت غیراصولی و موارد مشابه دیگر حاکی از سوء مدیریت در راهبرد آب زنده رود است. در اصل باید گفت بی‌تدبیری بیشتر از بی‌آبی زاینده رود را می‌رنجاند. میزان بارندگی و حجم آب زاینده رود در دهه گذشته نشان می‌دهد بیش از آن که با خشک سالی در ارتباط باشد به سوءمدیریت مرتبط است.

  این نماینده مشکلات زیست محیطی، کاهش گردشگران، تعطیلی صنایع دستی، نابودی پل های تاریخی اصفهان، بیکاری کشاورزان و دامداران حاشیه زاینده رود و عوارض اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی مرتبط با آن را تنها گوشه‌ای از عوارض ادامه روند خشک شدن زاینده رود برای جمیت ۵ میلیونی ساکنان منطقه عنوان کرد.

  وی بر همین اساس اضافه کرد:‌ از این رو ضروری است هرگونه بخشش و انتقال آب زاینده رود به سایر استان‌ها از محل پروژه‌های جدید باشد نه آب موجود در بستر رودخانه که متعلق به حقآبه داران است. همچنین باید انتقال آب از ۱۴ سال گذشته به سایر استان ها نیز جبران گردد.

  موسوی لارگانی همچنین اجرای دقیق و کامل مصوبه ۹ ماده ای شورای عالی آب را از جمله اقدامات ضروری برای حل بحرانی کم‌آبی زاینده رود عنوان کرد و گفت: آب مورد نیاز صنایع باید با مصرف بالا از جمله فولاد و موارد مشابه از پساب تامین و توسعه این صنایع در استان مورد تجدید نظر و آب زاینده رود صرف شرب و کشاورزی اصولی و منطقی گردد. توسعه این گونه صنایع مستلزم اختصاص آب بیشتر به این بخش از محل حقآبه های کشاورزان خواهد شد و علاوه بر این که مصرف آب را چند برابر افزایش خواهد داد آسیب‌های زیست محیطی، آلودگی خاک، هوا و نتایج سوء دیگر را در پی خواهد داشت.

  وی با بیان اینکه پروژه انتقال آب بین حوزه بن-بروجن از حوزه زاینده رود به کارون جهت مصارف صنعتی در استان چهارمحال که معادل ۲۵% حق آبه تالاب گاوخونی است باید به آبریز سرازیر و از پساب تامین شود، افزود: اتخاذ تدابیر مناسب جهت حفظ زاینده رود از سرچشمه تا تالاب گاوخونی با مدیریت یکپارچه و صحیح، همان گونه که با رویکرد ملی به احیاء دریاچه ارومیه نگریسته شد امری ضروری به نظر می‌رسد.

  وی با تاکید بر اینکه مدیریت یکپارچه حوضه‌های آبریز و طرح جامع منابع آب باید در اولویت برنامه های ملی قرار گرفته و اقدامات موثر در ارتباط با آن ها انجام پذیرد، گفت: اصلاح سیستم‌های آبیاری و کمک جهاد کشاورزی به کشاورزان در زمینه بهبود سیستم‌های آبیاری و توقف کاشت محصولات با مصرف آب بالا و اصلاح فضای سبز توسط شهرداری ها و کاشت گیاهان کم مصرف نیز لازم و ضروری است.

  رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان در ادامه جلوگیری از ساخت و ساز و تجاوز به حریم رودخانه، آسیب دیدن پل های تاریخی و ورود پساب شهری و صنعتی به زاینده رود را از دیگر موارد ضروری و مورد توجه برشمرد و تصریح کرد: قانون استانی شدن آب با رویکرد به منافع ملی باید اصلاح و از نظریات علمی کارشناسان خبره و صاحب نظر استفاده شود. با توجه با بالا بودن مصرف سرانه آب در کشور در مقایسه با کشور های دیگر لزوم فرهنگ سازی در بین مردم و اصلاح فرهنگ مصرف و اهداء لوازم و تجهیزات کاهنده مصرف آب به خانوار ها و تلاش مستمر رسانه ها و اقدام موثر شهروندان در این زمینه ضروری است.

  «زنده رود مهم‌ترین رودخانه دائمی مرکز ایران است که با انتقال نسنجدیده و عجولانه آب آن به مناطق دیگر، خشک و اکوسیستم آن دچار مشکل اساسی شده است، هدف از این نامگذاری ایجاد حساسیت عمومی در بین شهروندان و به ویژه مقامات استانی و کشوری نسبت به مشکلات این رود زنده است.»

  وی در خاتمه روز نکو داشت زاینده رود را گرامی داشت و گفت: امید است با عزم ملی از جانب مسئولان و مردم،‌زندگی دوباره به شاهرگ حیاتی فلات مرکزی ایران بازگردد.
  انتهای پیام/

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , , , , , , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار