رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۵:۳۰ | کد خبر : 49872
 • خبری مهم برای «ارامنه» ایران و مسیحیان جهان + تصاویر

  به گزارش وعده صادق به نقل از گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، با افتتاح موزه کلیسای سنت استپانوس؛ فرهاد عزیزی مدیر کل دفتر امور پایگاه‌های جهانی اظهار داشت: با اعلام  آمادگی مدیر عامل سازمان منطقه آزاد ارس مبنی بر لزوم سرمایه گذاری در این کلیسا تهیه طرح جامع محوطه سازی کلیسای سنت استپانوس در دستور کار قرار می‌گیرد.

  عزیزی با اشاره به افتتاح موزه کلیسای سنت استپانوس  در بخشی از مجموعه این کلیسا با ارایه آثاری از سفالینه‌های مکشوفه دره شام، چوپان و دیر استپانوس، سنگ قبور منقش، انجیل‌های خطی و چاپی باارزش و همچنین پانزده سند متعلق به دیر استپانوس گفت: همزمان با این افتتاح؛ پروژه نور پردازی این مجموعه تاریخی نیز کلید خورد.

  به گفته عزیزی، فرآیند آماده سازی این موزه از قبیل رطوبت زدایی، مرمت، برق رسانی، ساخت ویترین‌ها و نورپردازی، سیستم حفاظتی داخل موزه، کفسازی تراس روبرو و عایق کاری بام و سنگ فرش آن، پاکسازی و نماسازی خارجی از بهمن ماه سال ۱۳۹۴ آغاز شد.

  مدیر کل دفتر امور پایگاه‌های جهانی با اشاره به اینکه این پروژه حاصل همکاری مشترک پایگاه میراث جهانی کلیساهای تاریخی ایران و سازمان منطقه آزاد ارس است، افزود: سابقه همکاری هایی که در این مجموعه انجام می‌گیرد به پیش از مرمت برج ناقوس کلیسای سنت استپانوس، مرمت کلیسای چوپان و بهسازی مسیرهای دسترسی به کلیساهای حوزه ارس باز می‌گردد.

  وی در ادامه گفت: درحال حاضر نیز نقاط مشترک موجود میان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و سازمان منطقه آزاد ارس موجب شده که نتایج چشمگیر و ارزشمندی در راستای خدمت رسانی به صنعت توریسم منطقه ایجاد شود و امیدواریم این همکاری و مشارکت پابرجا بوده و درآینده شاهد دستاوردهای برجسته تری با عنایت به برنامه‌های در دست مطالعه باشیم.

  عزیزی با اشاره به اعلام آمادگی سازمان منطقه آزاد ارس جهت سرمایه گذاری در این سایت جهانی و هزینه کردهایی که  این سازمان برای مرمت و محوطه سازی کلیسای سنت استپانوس انجام داده  است گفت: در این راستا طرح جامع محوطه سازی این بنا در دستور کار این اداره کل قرار می گیرد.

  به گزارش وعده صادق به نقل از سازمان میراث فرهنگی، موزه کلیسای سنت استپانوس با حضور اسقف اعظم ارامنه آذربایجان، اعضای هیات راهبردی، مدیر کل دفتر امور پایگاه‌ها و رئیس سازمان  منطقه آزاد ارس در شامگاه پانزدهم مهر ماه افتتاح شد.

  کلیسای سنت استپانوس در سال ۱۳۴۱ در فهرست آثار ملی کشور و در سال ۱۳۸۷ در قالب مجموعه کلیساهای ارامنه ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

  در سال ۱۳۸۴ کارشناسان سازمان میراث فرهنگی طی مرمت بنا، بقایای استخوان حواریون و قدیسین مسیح را کشف کردند که طبق روایات تاریخی در این کلیسا نگهداری می‌شده‌ است. آن‌ها بقایای استخوان‌ها را در میان دو طاق کلیسا شناسایی کردند. علاوه بر بقایای استخوانی چند تکه تخته مربوط به جعبه‌های نگهداری این استخوان‌ها، چند تکه پارچه زرد و آجری، تکه‌های موم، گِل اخرا و دانه‌های کُندر نیز در این محوطه شناسایی شده‌است. اسقف اعظم و خلیفه ارامنه تهران و شمال ایران با ارزشمند خواندن بقایای استخوانی یافت شده در این کلیسا از احتمال تعلق این بقایا به جسد یحیی خبر داد.

  انتهای پیام/

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار