• تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۳۵ | کد خبر : 5008
 • به نقل از ایسنا، جواد صالحی اصفهانی امروز یکشنبه 20 دی‌ماه درسومین نشست راهبرد اقتصاد ایران که در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد، به یکی از مشکلات جدی اقتصاد ایران اشاره کرد و گفت: جهانی شدن ایران در این روند مشکل بزرگ داشت، به دلیل اینکه کانال ارتباطی‌اش نفت بود. تا زمانی که کانال ارتباطی ما از نفت به بهره‌وری نیروی کار تغییر نکند ما جهانی شدنی را که منجر به رفتارهای درست سیاسی، اقتصادی و اجتماعی می شود تجربه نخواهیم کرد.
  این اقتصاددان تصریح کرد: برای اینکه ایرانی‌ها بتوانند با افراد خارجی رقابت کنند، نباید به دنبال برند شرق آسیا که تکیه به نیروی کار ارزان داشت، برویم. البته اصول توسعه در همه جا یکسان است اما الگوهای متفاوت برای رسیدن به توسعه وجود دارد. الگویی که در چین انجام شد در ایران قابل اجرا نیست، چرا که برای اجرای چنین الگویی – یعنی توسعه با نیروی کار ارزان – دیر شده است.

  وی اضافه کرد: جامعه ما سرمایه‌گذاری زیادی در آموزش انجام داده که البته ممکن است نوع آموزش چندان مفید نبوده باشد. برای همین در اینجاست که نیاز به یک بازبینی در آموزش داریم و اهمیت نقش بخش خصوصی در آن اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

  او خاطرنشان کرد: در مسیر توسعه همیشه اول دولت در ایجاد زیرساخت ها نقش مهمی دارد ولی همین طور که اقتصاد پیشرفت می کند و پیچیده‌تر می‌شود، دولت نقش کمتری پیدا می‌کند. دولت‌هایی که زیاده از حد سعی می‌کنند اقتصاد را بگردانند شکست می‌خورند و اقتصادشان دچار مشکل می‌شود.

  وی افزود: زمانی می‌رسد که باید راهبرد اقتصاد از دولت به سمت بخش خصوصی تغییر کند. نکته مهم در این گذار این است که دولت ساختار منسجم دارد و می‌تواند به عنوان نیروی واحد عمل کند، اما بخش خصوصی اینگونه نیست. سرمایه‌گذاران و کارآفرینان در بخش های مختلف با هم رقابت می‌کنند.

  این استاد اقتصاد ادامه داد: مهم این است که بخش خصوصی ما متوجه شود چه کمبودهایی دارد و چه کارهای باید انجام دهد تا بتواند کار جمعی انجام دهد و به صورت بخشی گری و خُردگرا عمل نکند. مطئنا اگر بخش خصوصی پی ببرد که کار جمعی چقدر برایش مفید است راه آن را پیدا می‌کند.

  صالحی اصفهانی اضافه کرد: کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه در نیمه اول قرن 20 یک دولت پیشگام داشتند و یک بخش خصوصی دنباله رو و بعد در دوره جهانی شدن در دهه 60 و 70 میلادی دولت و بخش خصوصی در آن کشورها با یکدیگر همگام شدند.

  منبع : دانا

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  نام:

     

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  در بسیاری از موارد با کاهش شدید تخصیص و تأمین بودجه رو به رو هستیم/ دستور روحانی برای تأمین بودجه پدافند غیر عامل مصوبه،امضا نشده نقض شد/نرخ آژانس‌ها ۵۰درصد بالاتر از نرخ مصوب رئیس سازمان بورس : انتشار برون مرزی اوراق بدهی دولتی عکس/ سخنرانی سعید جلیلی در دانشگاه شهید رجایی زلزله ۴٫۹ ریشتری در خراسان رضوی هدیه ویژه موسسه چاتم هاوس به دکتر ظریف درد قفسه سینه وعلل آن کارخانه‌ای که "تاوارس" را مجذوب خود کرد/آینده سایپا در هاله‌ ابهام اختلاس‌های میلیاردی با آرمان‌های انقلاب همخوانی ندارد/ مفاسد اقتصادی آفتی برای انقلاب است رییس جهاددانشگاهی معرفی شد کمتر از یک هزار میلیارد تومان اعتبار برای خرید تضمینی گندم نیاز داریم روسیه و اوپک گزینه های تثبیت بازار نفت را بررسی می کنند وام مسکن تنها ۲۰ درصد از قیمت یک خانه است آنچه سعد حریری را تسلیم حزب الله کرد! آغاز برداشت رسمی زعفران در کشور/ هرکیلو ۵۰۰ هزارتومان ارزان شد صمیمانه از روحانی می‌خواهم در انتخابات آتی شرکت نکند/ کسی که سه سال به انتقادات گوش نداده ظرف یک سال نیز کاری نخواهد کرد عکس/ «قاهان»، منطقه‌ای زیبا در قم مهم‌ترین وظیفه ناجا در انتخابات جمله ای زیبا در اینستاگرام احمد رضا عابد زاده+ اینستاپست حمله به یک دانشگده پلیس در پاکستان ۲۰ کشته و۱۰۰ زخمی برجای گذاشت