رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۰۰ | کد خبر : 50352
 • ابتکار: مردم را برای احیای تالاب‌ها پای کار بیاوریم

  معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به تعریف مجموعه مشاغل سبز اظهار کرد: در شرایط فعلی بهترین فرصت را داریم تا مردم را در زمینه احیای تالاب‌ها و بهره وری اصولی و متناسب از اکوسیستم تالابی پای کار بیاوریم.

  به گزارش وعده صادق به نقل از ایسنا، معصومه ابتکار در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری بین سازمان حفاظت محیط زیست و صندوق کارآفرینی امید اظهار کرد: انعقاد این تفاهم نامه گامی مهم در جهت ایفای مسئولیت اجتماعی است که امروزه بنگاه‌ها ، صندوق‌ها و بانک‌ها این رویکرد را اتخاذ می‌کنند.

  وی با بیان اینکه مسئله آب از جمله عواملی است که ممکن است محدود کننده توسعه و آینده ایران باشد، گفت: باید به طور جدی در این زمینه سرمایه گذاری کنیم. بنابراین اصلاح الگوی مصرف و توسعه نگاه زیست بومی به آب و همچنین جلب مشارکت مردم بومی برای آینده ایران امری حیاتی است. تفاهم نامه همکاری بین سازمان حفاظت محیط زیست و صندوق کارآفرینی امید به یکی از کلیدی ترین موضوعات کشور ما می‌پردازد و با مترقی‌ترین نگاه‌های جهانی تطابق دارد.

  رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه این تفاهم نامه همراه با سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری است، افزود: این تفاهم نامه همچنین در راستای اقتصاد مقاومتی و ایجاد اشتغال بومی، اهداف ۱۷ گانه توسعه پایدار و بحث مدیریت زیست بومی و اهمیت دادن به زیست بوم‌های حساس و همچنین توافق نامه پاریس و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و آمادگی کشور برای مقابله با بحث تغییر اقلیم و اهداف کنوانسیون تنوع زیستی است.

  ابتکار با اشاره به اینکه تفاهم نامه مذکور با جهت گیری روز دنیا در مدیریت زیست بوم‌ها هماهنگی دارد، گفت: در زمینه ایجاد مشاغل سبز برای جوامع بومی حاشیه تالاب‌ها در سطح پایلوت کارهای خوبی انجام شده و مطالعات موثری صورت گرفته است. بنابراین وقت آن است که این طرح‌ها را در سطح فراگیر و در بحث حفاظت از تالاب‌ها اجرایی کنیم.

  رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه احیای تالاب‌ها نشانه سلامت چرخه آب هر منطقه است تصریح کرد: به دنبال احیای یک تالاب، آب‌های زیرزمینی، رودخانه‌ها، وضعیت خاک و کشاورزی منطقه بهبود پیدا می‌کند. بنابراین در این زمینه هدف بسیار مهم و فراگیری را مد نظر داریم.

  ابتکار در ادامه با تاکید بر اینکه دولت یازدهم و رئیس جمهور روحانی نسبت به محیط زیست و تالاب‌ها توجه ویژه‌ای دارند گفت: دولت یازدهم علاوه بر اینکه خود را دولت محیط زیستی می‌داند رئیس جمهور بارها به اهمیت و جایگاه تالاب‌ها را در حفظ محیط زیست اشاره کرده است. مخصوصا در سفر به خوزستان به صراحت ضرورت احیای تالاب‌ها را مورد تاکید قرار دادند که این موضوع نگاه دقیق، اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی رئیس جمهور را نشان می‌دهد و فرصتی را فراهم می‌کند که سازمان حفاظت محیط زیست در زمینه احیای تالاب‌ها و بهره برداری اصولی از این اکوسیستم‌ها پیشروی کند.

  وی با اشاره به اینکه در حال حاضر همکاری‌های بین بخشی در این زمینه شکل گرفته است، اظهار کرد: باید بخش‌های آب و کشاورزی نیز نسبت به محیط زیست و اولویت تالاب‌ها توجه و تلاش بیشتری نشان دهند. بنابراین در شرایط فعلی بهترین فرصت را داریم تا مردم را پای کار بیاوریم تا برای اصلاح الگوی کشت و آبیاری و ایجاد کسب و کارهای سازگار با محیط زیست حرکتی انجام دهیم.

  رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه با همکاری وزارت کار مجموعه مشاغل سبز را تعریف کرده‌ایم گفت: بسیاری از این مشاغل با زندگی مردم در روستاها و مشاغل کشاورزی و دامداری و حفاظت و بهره برداری پایدار از طبیعت ارتباط دارد.

  علاوه بر این رویکردهای خوبی در این زمینه در برنامه ششم لحاظ شده است که امیدواریم با انعقاد این تفاهم نامه نیز بتوانیم برای ۱۲ تالاب و روستاییان و عشایر ساکن اطراف این مناطق و دامداران برنامه ریزی خوبی را انجام دهیم و قبل از شروع سال ۹۶ گزارش خوبی را از این مرحله ارائه دهیم تا بتوانیم وارد مرحله بعدی شده و کارمان را در زمینه مشاغل سبز گسترش دهیم.

  ابتکار همچنین با اشاره به احیای تالاب ورزقان به عنوان تنها تالاب آب شیرین خراسان رضوی اظهار کرد: از اسفند سال ۹۴ تا اردیبهشت ۹۵ این تالاب با همکاری مردم و سازمان حفاظت محیط زیست احیا شد که علاوه بر بازگشت پرندگان به این تالاب بحث گردشگری نیز رونق گرفت و معیشت مردم منطقه نیز برقرار شد.

  رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پایان با تاکید بر اینکه سرمایه‌های اجتماعی و جوانان تحصیل کرده بسیاری در استان‌ها و مناطق مختلف کشور وجود دارد، گفت: این سرمایه اجتماعی آمادگی لازم را دارد تا با تأمین مالی وارد مشاغل سبز از جمله تصفیه خانه فاضلاب روستایی، بازیافت و … شود.

  به گزارش وعده صادق به نقل از ایسنا، امضای تفاهم نامه همکاری (توانمندسازی جوامع محلی و توسعه کسب و کارهای خرد و کوچک در راستای حفاظت از اکوسیستم‌های طبیعی و تالاب‌های حائز اهمیت بین‌المللی و دارای برنامه جامع مدیریت بین سازمان حفاظت محیط زیست و صندوق کارآفرینی امید) بعد ازظهر امروز در محل سازمان حفاظت محیط زیست صورت گرفت.

  انتهای پیام

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار