رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۵ | کد خبر : 50587
 • لوزان؛ برگ برنده جبهه مقابله با تروریسم-جعفر حق پناه*


  به موازات این نشست ها نیز اجلاس متعدد دیگری برگزار شد که تنها روسیه و امریکا در آن شرکت داشتند. بنابر این اجلاس لوزان نخستین نشستی بود که با حضور بازیگران اصلی بین المللی و منطقه ای مؤثر در بحران سوریه تشکیل شد و ترکیب کشورهای دعوت شده به آن نیز نشان می داد که نوعی موازنه میان دیدگاه های مختلف درباره آینده سیاسی سوریه وجود دارد.
  هر چند وجود این موازنه می توانست پیش بینی کننده آن باشد که لوزان به نتیجه ملموس و کوتاه مدتی نخواهد رسید اما به این معنا بود که جریان مخالف تروریسم و حامی دولت مرکزی سوریه توانسته است بالاخره این موازنه را به منصه ظهور رسانده و به طرف مقابل بقبولاند.
  شاید به همین دلیل بود که کشورهای مخالف دولت بشار اسد در ادامه تلاش برای به ثمر رساندن دیدگاه های خود، ترکیب جدیدی را برای اجلاس آتی در لندن برگزیدند و با افزوده شدن آلمان و فرانسه و انگلیس که میزبانی نشست را برعهده دارد، برای تقویت جناح هوادار برکناری دولت بشار اسد عمل کردند.
  بنابراین آنها تلاش کردند که از نظر فضاسازی رسانه ای رویکرد های پیشین این مذاکرات احیا شود. اما این نشانه ناکامی و ناتوانی این طیف از کشورها است که نتوانستند سایه اجماع بین المللی را بر سر رویکرد مورد خواست خود برقرار کند. در نتیجه آنها ناگزیر هستند که یک مفاهمه درونی را پیگیری کنند و اقناع و آرامش بخشی به کشورهای سرخورده از وضعیت موجود مانند قطر، عربستان و ترکیه را دنبال کنند.
  از این جهت می توان حضور ایران در لوزان را که با برآورده شدن پیش شرط حضور عراق و مصر درنشست محقق شد، به عنوان کمک مؤثری به ایجاد موازنه در مذاکرات و تثبیت دستاوردهای مبارزه علیه تروریسم در سوریه ارزیابی کرد.
  وجه دیگر تأثیرات نشست لوزان را باید در تأثیر آن بر موضوع مبارزه با تروریسم داعش در عراق جست وجو کرد. لوزان صحنه مناسبی بود تا موضوع مبارزه با داعش را به صحنه عراق نیز بسط دهد. چه با توجه به بحث انتقال بخشی از تروریست های تکفیری از شهر حلب به موصل و نیز زیاده خواهی هایی که از سوی ترکیه، عربستان، امارات و قطر در حاشیه پنجمین اجلاس مشترک ترکیه و اعضای شورای همکاری خلیج فارس؛ اجلاس لوزان توانست این وضعیت را خنثی کند و برگ برنده دیپلماتیکی برای جمهوری اسلامی ایران و دولت مرکزی عراق در پیشبرد پروژه مبارزه مردمی و بدون حضور قدرت های بزرگ برای آزادسازی موصل باشد.
  با احتساب این جوانب مشخص است که مذاکرات آتی لندن در حالی برگزار می شود که بحران سوریه به نقطه عطف خود نزدیک شده است. چنان که در حوزه های عملیاتی و روی زمین ابتکار عمل در اختیار جریان های مخالف دولت بشار اسد و حامیان بین المللی شان نیست. این وضعیت برای طیف مذکور ناگوار است و آنها تلاش می کنند که دفع الوقت کنند. آنها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری امریکا چشم دوخته اند و امیدوارند که از طریق تغییر در ریاست کاخ سفید وزنه سنگین تری پیدا کنند. هر چند در مقابل روسیه نیز تلاش می کند تا از خلأ و انفعال آمریکا در منطقه بهره برداری حداکثری را داشته باشد تا بتواند وضعیت خود و موقعیت عملیاتی اش در سوریه را حفظ کند.
  در این میان آنچه باید از سوی جمهوری اسلامی ایران مورد توجه قرار گیرد، افزایش تحرکات منطقه ای و یارگیری های جدید منطقه ای است که نمونه مثبت آن را می توان در اقدام مؤثر گسترش تعاملات با دولت مصر جست وجو کرد.

  لوزان؛ برگ برنده جبهه مقابله با تروریسم
  این ظرفیت را حتی می توان با کشورهای عربی منطقه که با خطر جریان های تکفیری در آینده مواجهند، پیگیری کرد. در این میان پیوند زدن آینده سوریه با آینده عراق پس از داعش حائز اهمیت است و می تواند از جمله ابتکارهای منطقه ای ایران باشد، زیرا علی القاعده در آینده با منطقه جدیدی از ناحیه تحرکات داعش مواجه خواهیم بود.
  بنابر این فعال سازی دیپلماسی مقابله با تروریسم از سوی ایران باید با گسترده بیشتری از کشورها از جمله کشورهای آسیای مرکزی، قفقاز و حتی کشورهای آفریقایی مطرح شود. همچنان که ما باید نیم نگاهی نیز به اتحادیه اروپا داشته باشیم که در زمره کشورهای با انگیزه قوی برای مبارزه با پیامدهای نشر و تکثیر افراطی گری و تروریسم ارعابی بعد از خروج احتمالی این نیروها از عراق و سوریه است.
  *کارشناس مسائل بین المللی
  منبع: روزنامه ایران، ۲۶ مهر ۹۵
  پژوهشم**۹۱۶۰**

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , , , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار