رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۴:۱۵ | کد خبر : 50842
 • حلب و تاکتیک های گام به گام برای درهم شکستن تروریسم

  خبرگزاری مهر، گروه بین الملل– فرزاد فرهادی: حلب همچنان مورد توجه طرفهای درگیر در سوریه است. با توجه به اهمیت راهبردی تسلط بر این شهر هم ارتش سوریه می‌کوشد که به سوی مناطق شرقی تحت کنترل تروریستها حرکت کند و هم تروریستها نمی خواهند که به آسانی این شهر مهم را از دست بدهند.

  روند تحولات حلب از چند منظر قابل بررسی است.

  نخست وضعیت میدانی:

  در بُعد تحولات میدانی ارتش سوریه با قدرت تمام به سوی مساکن هنانو به عنوان مهمترین و بزرگترین مرکز و لانه شبه نظامیان مسلح در شمال شرق حلب حرکت می کند و در منطقه الشبابی پیشروی های مهمی به دست آورده است.

  ارتش سوریه با کمک همپیمانان و پوشش هوایی از محور مدرسه کشاورزی بر مناطق جدید مسلط شد. ارتش بر بخش اعظم کوی ارض الحمرا و مدرسه کشاورزی و ساختمان ها و کارخانه های واقع میان العویجه مسلط شده و تروریستها را در مساکن هنانو زیر فشار شدید قرار داده است.

  هدف ارتش سوریه بازپس گیری مساکن هنانو، الشبابی و رسیدن به مساکن پژوهش های عملی و کوی طریق الباب در جاده فرودگاه بین المللی حلب است. ارتش سوریه در شیخ سعید در جنوب شرق حلب درگیری های شدیدی با فتح الشام داشت و مراکز خود را تثبیت کرد و مواضع تروریستها را در جبهه الطراب در شرق و مجور قسطل الحرامی در شهر قدیمی از سمت کوی اغیور را نابود کرد و در بستان پاشا در شمال شرق مرکز شهر حلب پیشروی هایی داشت.

  ارتش سووریه در جریان نبرد با تروریستها در جبهه های کرم الطراب، المجبل، البریج، مساکن هنانو در حلب شماری زیادی از آنها را به هلاکت رسانده است از جمله عمر الشیخ ملقب به ابوعوش.

  در جبهه عزیزه در جنوب شهر حلب نیز درگیری میان ارتش سوریه و تروریستها در جریان است و در مسیر روستای الایوبیه در مجبل الحص در نزدیکی کارخانه الدفاع در حومه جنوبی حلب نبرد ادامه دارد. توپخانه ارتش سوریه به شدت مواضع تروریستها را زیر آتش قرار داده است.

  در این میان ارتش سوریه مواضع و جاده های امداد رسانی و تحرکات گروههای تروریستی را در المنصوره و داره عزه زیر آتش قرار می دهند. ارتش سوریه بر مدرسه کشاورزی، المجبل، هنکارات، منطقه کارخانه ها، مقلع الزفت، الکسارات و المناشر در شرق العویجه در شمال حلب مسلط شده اند.

  بُعد تلاشهای مصالحه و وادارکردن گروههای مسلح برای خروج از شرق حلب

  به موازات درگیری ها و تحولات میدانی، تلاشها برای خروج افراد مسلح از شرق حلب ادامه دارد. بیش از دو هزار فرد مسلح به همراه خانواده های خود برای خروج از حلب ابراز آمادگی کرده اند تا از طریق گذرگاههای امن که در بخش غربی حلب قرار داده شده است، از شرق حلب به غرب آن بروند.

  در این میان از سویی گروههای مسلح با فشار مردمی و تظاهرات برای خروج روبرو هستند و از سوی دیگر از واکنش و انتقام جبهه فتح الشام هراس دارند.

  تروریستها مانع از هر تلاش مصالحه در حلب شده اند و اجازه نمی دهند که افرادی که مایل به خروج از شرق حلب هستند از طریق گذرگاه به مناطق تحت کنترل ارتش سوریه بروند اما امیدواری برای طرحهای مصالحه در مناطق تماس به ویژه سیف الدوله، صلاح الدین، بستان پاشا، کرم الجبل، بستان القصر و دیگر مناطق وجود دارد.

  در همین راستا، نیروی هوایی سوریه اقدام به پرتاب بسته هایی برای افراد مسلح کرده است. محتوای این بسته ها شامل پرچم سوریه، البسه سفید، ژیلت و صابون به همراه نامه ای برای افراد مسلح که در آن درخواست شده است که این افراد سلاح خود را بر زمین بگذارند و غیر نظامیان را آزاد کنند.

  نیروی هوایی سوریه با این اقدام در راستای به زانو درآوردن گروههای مسلح استفاده می کند و به آنها می نمایاند که از مردانگی نیست که غیرنظامیان را به عنوان سپر انسانی قرار دهند و بهتر است که آنها غیرنظامیان را آزاد بگذارند که تا ارتش سوریه آنها را به مناطق امن ببرد. ارتش سوریه در این اعلامیه ها از گروههای مسلح می خواهد که سلاح بر زمین بگذارند و شهر را ترک کنند.

  این در حالی است که محاصره و گرسنگی و عوامل دیگر از جمله بازداشت های گسترده ساکنان از سوی افراد مسلح، مقدمات نارضایتی ساکنان شرق حلب از گروههای مسلح را فراهم آورده است.

  واکنش مایوسانه تروریستها

  گروههای مسلح در برابر پیشروی های ارتش سوریه و فشار مردمی به حربه همیشگی یعنی گلوله باران مناطق مسکونی روی آورده اند. تروریستها مناطق الحمدانیه، المنشیه، المشارقه، المحافظه در اطراف بیمارستان زایشگاه و السلیمانیه را هدف قرار داده اند. تا به حال بر اثر گلوله باران تروریستها شماری از غیرنظامیان کشته و زخمی شده اند.

  قدر مسلم آن است که نبرد حلب مهم است و گواه این مدعا نیز تکاپو و دست و پا زدن های حامیان غربی و عربی تروریستهاست. سیطره بر حلب شرایط جدیدی را به وجود می آورد. بشار اسد رئیس جمهوری سوریه از عزم جدی برای پیروزی در حلب سخن گفته است و آن را به منزله مقدمه ای برای بازپس گیری دیگر مناطق از تروریستها دانسته است.

  پیروزی های ارتش سوریه در حلب، آمریکا و همپیمانانش را دیوانه کرده است. اتهام و تهدید و نگرانی آنها در هم آمیخته است. آنها می دانند که بازپس گیری حلب به منزله شکست شش سال توطئه ضد دمشق است. از همین رو است که رسانه های آنها بیش از قبل فعال شده است و مسئولان آمریکای و همپیمانان غربی و عربی آنها نشست های متوالی برای حلب برگزاری می کنند و تلاش می کنند که طرحهای مختلفی برای نجات تروریستهای مورد حمایت خود ارائه دهند.

  در این میان حمایت هوایی روسیه و مشورتهای نظامی ایران در جبهه سوریه، کمک شایانی به ارتش سوریه کرده است. ارتش سوریه با پیروزی های جدیدی که به دست آورده است در مسیر فرودگاه حلب در شرق این شهر حرکت می کند.

  همزمان نفرت مردم سوریه به ویژه حلب از اقدامات و جنایات تروریستها روز به روز بیشتر می شود و مزدوری آنها بیش از قبل برای مردم سوریه آشکار شده است.

  دشمنان سوریه در حال حاضر آخرین برگه های خود را حلب و دیگر مناطق به کار می گیرند تا شاید از شکست فرار کنند. تلاش های غربی ها و همپیمانان منطقه ای آن راه به جایی نخواهد برد.

  بر اساس برآورد ناظران امور، تسلط ارتش سوریه بر حلب امکان مانور بالایی به دمشق برای وارد کردن ضربات به تروریستها در دیگر جبهه ها می دهد. از آن گذشته حلب از اهمیت راهبردی به سبب اینکه راه مهم امداد رسانی برای تروریستها از ترکیه از طریق آن می گذرد، برخوردار است.

  آمریکا برای مقابله با شکست تروریستها در حلب به گزینه های مختلفی توجه کرد که از جمله آنها گزینه نظامی بود اما با توجه به جنگ عراق و وجهه بد آمریکا به نظر می رسد که از این گزینه صرف نظر کرده است. وانگهی ملت سوریه دیکته خارجی را نمی پذیرد.

  واشنگتن و همپیمانان غربی آن از گزینه های نظامی و فشار دیپلماسی، سیاسی و رسانه ای بهره می برند تا مانع از سقوط لانه های تروریستها و تکفیری ها در شرق حلب شوند.

  بدون شک روزها و هفته های آتی آبستن تحولات و سناریوهای مختلف است به ویژه که مرحله شکست تروریستها در حلب گام به گام در حال طی شدن است. در حال حاضر تلاش می شود که با توقف حملات هوایی سوریه و روسیه، فرصتی به تلاش های آشتی و جدا کردن تروریستها از گروههای مسلح داده شود اما؛ ارتش سوریه و همپیمانان آن تا شکست تروریستها دست از نبرد بر نمی دارند. ارتش سوریه در واقع ضد افراط گرایی، عقب ماندگی و جهل می جنگد. غرب و همپیمانانش می داند که اگر سوریه در نبرد ضد تروریستها موفق شود در بازی سیاسی بین المللی نقش مضاعفی خواهد یافت و از همین رو نگران است و از همین رو از هیچ کمک به ویژه در اختیار گذاشتن تسلیحات پیشرفته دریغ نمی کند.

  به هر حال هدف از توقف حملات هوایی، مجال دادن به غیرنظامیان برای خروج امن از شهر و عقب نشینی گروههای مسلح از طریق گذرگاه های اختصاص یافته شده است. دو معبر برای خروج گروههای مسلح از مسیر جاده کاستیلو و کوی المشارفه به سمت ادلب فراهم می شود و ۶ گذرگاه دیگر برای خروج غیرنظامیان و زخمی شدگان است.

  اوضاع گروههای مسلح در شرق حلب بسیار بحرانی است و احتمال فرو ریختن مواضع آنها با توجه به پیشروی ارتش سوریه یا تسلیم شدن آنها و پیدا کردن سرنوشت مناطقی دیگر سوریه که طی آن گروههای مسلح مجبور به خروج شدند، وجود دارد. ارتش سوریه به دنبال فرسوده کردن گروههای مسلح در شرق حلب از طریق تشدید محاصره و تقلیل و نابودی مهمات و پیشروی به موازات آن است.

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار