رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۰ | کد خبر : 50871
 • جنگ موصل؛ بیم ها و امیدها- بهرام قاسمی*

  این نگرانی ها از زمانی که با حمایت برخی کشورها و محافل منطقه ای بخش هایی از عراق به تصرف گروهک تروریستی داعش با عنوان مجعول دولت اسلامی در آمد، تشدید شد و طبیعتاً سبب شد ایران با تمام توان حمایت های معنوی و مادی خود را برای مبارزه با تروریسم و جلوگیری از افزایش فجایع انسانی ناشی از آن در اختیار عراق قرار دهد؛ رویه ای که می تواند بدرستی دلیل متقن دیگری بر اثبات موضع اصولی ایران در مبارزه با تروریسم و افراط گرایی باشد و همواره در اعلام آمادگی ایران برای کمک به کشورهای منطقه برای مقابه با گروه های تروریستی از جمله داعش نمود یافته است.

  در امتداد همین رویکرد، ایران از تصمیم و اراده دولت مرکزی عراق بر آغاز جنگ موصل و تجمیع کردن نیروهای مردمی و امکانات بین المللی برای پایان دادن به حضور داعش در خاک عراق پشتیبانی می کند و این حمایت تا انتهای روند اخراج تروریست ها از عراق تغییری نخواهد کرد. البته این رویکرد ایران نسبت به تحولات عراق، با وجود امیدواری هایی که وجود دارد، خالی از برخی نگرانی ها نیست.

  ریشه دغدغه اساسی ما کشورهایی هستند که در اجلاس های جهانی و منطقه ای با شعارحل و فصل بحران های سوریه و عراق شرکت می کنند، اما درعمل، صداقت به خرج نمی دهند و سیاستی خلاف شعارهایشان در پیش می گیرند.

  آنها از یک سو از آتش بس، صلح و کمک های انسان دوستانه سخن می گویند و از سوی دیگر به حضور عناصر تروریست کمک می کنند. زیرا آنان را ابزار پیشبرد اهداف خود می دانند.

  بر این اساس و به گواه تجربه، هرگاه تروریست های عراق یا سوریه تحت فشار قرار گرفته اند، این کشورها از ضرورت صلح و دوستی و آتش بس دم زده اند. با چنین پیشینه ای، دور از ذهن نیست که برخلاف شعار همکاری با دولت عراق برای سرکوب و عقب راندن تروریست ها، حامیان تروریست ها مفرهایی برای گریز آنان ایجاد کنند.

  کمااینکه دالان هایی که برای حرکت تروریست ها بین عراق و سوریه ایجاد شده، احتمال فرار آنها به سمت مواضع شان در سوریه، تجدید قوا و بازگشت شان به عراق را تقویت کرده است.

  نگرانی از عملکرد غیر صادقانه و ناتمام ماندن مبارزه با داعش در عراق، نگرانی ای نیست که تنها متوجه کشورهای فرامنطقه ای باشد. متأسفانه در درون منطقه نیز هستند کشورهایی که یکپارچگی عراق را بر نمی تابند، دولت فعلی حاکم بر عراق را نمی پسندند و علاقه مندند که عراق به گذشته های دور خود یا چیزی شبیه به آن بازگردد.

  ایران علی رغم آنکه در عملکرد صادقانه این کشورها تردید دارد به تصمیم و اراده دولت عراق در موضوع جنگ موصل احترام می گذارد و امیدوار است که آنها از اشتباهات استراتژیک گذشته خود همانند آنچه در مبارزه با طالبان در افغانستان و در مقابله با صدام در عراق اتفاق افتاد، عبرت بگیرند و با اتخاذ تصمیم مجدانه برای ایجاد ثبات و امنیت و اجتناب از بازی با مهره گروه های تروریست و افراط گرا از پیچیده تر کردن وضعیت منطقه بپرهیزند.

  امیدواری ایران آن است که ملت عراق و دیگر ملت های بحران زده منطقه بتوانند به زندگی عادی خود بازگردند. جمهوری اسلامی ایران در تحقق این امیدواری حمایت خود از دولت های قانونی این کشورها را دریغ نکرده و نخواهد کرد. به امید عراق و سوریه ای یکپارچه که مردم آن با هر ملیت و از هر مذهبی بتوانند در وطن شان با آسایش و رفاه زندگی کنند.
  *سخنگوی وزارت خارجه
  منبع: روزنامه ایران ۲۸/۷/۹۵
  پژوهشم**۱۱۹۷**

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:1

  آخرین اخبار