• تاریخ انتشار: پنج شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۴ | کد خبر : 51017
 • حاشیه‌ای بر تغییر در کابینه

  به گزارش وعده صادق روزنامه ابتکار نوشت:

  می‌گویند «پرسیدن عیب نیست، ندانستن عیب است». با این حال در رابطه‌ای مانند رابطه دولت و مردم، از آن جا که دولت به واسطه رای مردم بر سر کار می‌آید، دامن زدن به ندانستنی که سوال ایجاد کند، مطلوب نیست.
  با این حال، این شرایطی است که در یکی دو هفته گذشته درباره استعفا یا برکناری برخی وزرای کابینه به وجود آمده است.
  ماجرا از استعفای علی جنتی، وزیر حالا دیگر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز شد. هرچند پیش از ماه‌های اخیر، جنتی بیشتر به سبب آن که در کل، فعالیت‌های فرهنگی و هنری، مجال بیشتری برای هجمه در اختیار منتقدان دولت قرار می‌دهد، در سیبل حمله دلواپسان قرار داشت، با بروز برخی اقدامات و تصمیم‌گیری‌ها در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از جمله در مورد شیوه برخورد دو گانه با نشریاتی همچون قانون و یالثارات، پذیرش حرف مغایر با قانون و فدرال‌گرایانه عدم برگزاری کنسرت در مشهد و در نهایت تعظیم در برابر فشارها درباره اجرای یک برنامه در قم، باعث شد از سوی حامیان دولت هم مورد انتقاد قرار گیرد. حسن روحانی نیز در همراهی با این انتقادها، به طور تلویحی یکی دو بار از تریبون‌های عمومی درباره این شیوه هشدار داد. هر چند روزها از طرح شایعه استعفای جنتی می‌گذرد، تاییدهای از سوی «منابع آگاه» در کنار تکذیب‌هایی از سوی سطوح پایین اطلاع‌رسانی، باعث شد که در نهایت شکل سوال از صحت و سقم استعفا، به موضوع چرایی و چگونگی برسد. این که آیا جنتی به دلیل فشارهای عمومی استعفا داده یا فشار رییس‌جمهوری باعث این استعفا شده است؟ آیا جنتی به دلیل احساس لزوم تغییر در کابینه در واقع برکنار و در ظاهر مجبور به استعفای فرمایشی شده است؟ هر چند جنتی در نامه استعفای خود با اشاره به تخریب عملکرد وزارتخانه تحت امرش از طریق دروغ‌پراکنی، افترا و اتهامات ناروا می‌گوید «همچنانکه اتاق‌های فکر پنهان برای تخریب کلیه دستاوردهای دولت و ناکارآمد نشان دادن آن عزم خود را جزم کرده‌اند اینجانب و همکارانم هرگز خود را خالی از اشکال ندانسته و همواره از هر گونه نقد سازنده استفاده کرده‌ایم ولی متاسفانه برخی از جریانات سیاسی با زیرپا گذاشتن همه تعهدات اخلاقی سعی در وارونه جلوه دادن مسائل و بدبین ساختن عالمان و شخصیت‌های دینی و متدینین نسبت به عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارند و انتظار می‌رود در چندماه آینده اینگونه جوسازی‌ها تشدید شود. اینجانب علی‌رغم آنکه تمامی توان خود را برای ایجاد فضای فرهنگی همراه با آرامش و متانت به کار گرفته و از حاشیه‌سازی‌ها فاصله گرفته‌ام در عین حال خود را قادر به ادامه خدمت در این عرصه نمی‌بینم و مایلم دولت خدمتگزار بتواند در فضای آرام و خالی از تنش برنامه‌های فرهنگی خود را دنبال کند لذا بدینوسیله استعفای خود را تقدیم می‌دارم و امیدوارم نیروهای شایسته بتوانند با توان بیشتر این حوزه را مدیریت کنند» و سعی می‌کنند این چنین ابهامات دلیل استعفایش را برطرف کند، اما شیوه عمل دولت در برخورد با شایعه استعفا باعث می‌شود که از یک سو اذهان عمومی به سختی از سوال‌های دیگر خود بگذرند و از سوی دیگر در صورت صحت دلیلی که جنتی روایت می‌کند، این بستر برای منتقدان دولت فراهم شود که همچنان بر ابهامات دلیل این استعفا پافشاری کنند و افکار عمومی را تحت تاثیر قرار دهند.
  ماجرای تغییر در کابینه به وسیله استعفا یا به تعبیری برکناری با استعفای فرمایشی چند وزیر دیگر دولت، حدود یک هفته در فضای رسانه‌ای مطرح بود. در نهایت انتشار اسامی دو وزیر دیگر در کنار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز ابتدا به نقل از «منبع آگاه» مطرح شد تا ماجرای گمانه‌زنی‌ها درباره تغییر در دولت پیچیده‌تر شود. در اولین برداشت از انتشار خبر استعفای وزرای ورزش و جوانان و آموزش و پرورش در کنار علی جنتی، این نگاه ایجاد می‌شود که چنین اقدامی یا برای کاهش فشار رسانه‌ای از دوش دولت در مورد تمرکز بر تغییر در یک وزارتخانه انجام شده و در واقع نیاز به خانه‌تکانی در مجموع دولت احساس شده است و یا این که روحانی پیش از این درباره تغییر ترس داشته و حال با بستر ایجاد شده در ماجرای استعفای جنتی، تصمیم به اعمال تغییرات مدنظر خود گرفته است.در این برداشت‌ها نباید این ابهام ایجاد شده از سوی منتقدان دولت را فراموش کرد که تغییر این سه وزیر در راستای جلب رضایت و حفظ حمایت سه قشر پرتعداد جامعه – جوانان، ورزشکاران، اهالی فرهنگ و هنر و معلمان و فرهنگیان – انجام شده است. بر اساس همین تعبیر است که نام وزرای دیگری همچون وزیر کار و رفاه اجتماعی، صنعت، معدن و تجارت و علوم، تحقیقات و فناوری نیز برای تغییر گمانه‌زنی می‌شود. در این میان نامه استعفای محمود گودرزی با اشاره به درخواست استعفای پیشین خود، فشار را از دوش خود و دولت برداشت، اما نامه استعفای فانی، متعاقب نامه فراکسیون امید به وی مبنی بر فشار برای استعفا، این گمانه‌زنی‌ها را تقویت کرد. فانی در نامه خود در واقع استعفا نداد و حتی برای حضور در جلسه استیضاح وصول‌شده‌اش در مجلس اعلام آمادگی کرد و تنها نوشت «بدین وسیله آمادگی خود را برای عمل به هرگونه تصمیم حضرتعالی درخصوص ادامه کار خویش نیز اعلام می‌نمایم».
  به هر ترتیب آن چه مسلم است با توجه به انتقادها از سوی همراهان و منتقدان دولت به سه وزیر مستعفی و همچنین موج استقبال از تغییرات کابینه در میان نمایندگان مجلس و کارشناسان سیاسی، می‌توان تغییر در دولت را مثبت ارزیابی کرد. در این میان تنها باید یک بار دیگر نمره منفی را در کارنامه تیم اطلاع‌رسانی دولت ثبت کرد که با اتخاذ استراتژی اشتباه رسانه‌ای – آن هم در صورتی که فرض کنیم اصلا استراتژی خاصی وجود داشته است – نتوانستند در آزمون برخورد با خبر استعفای سه وزیر کابینه عملکرد مناسبی داشته باشند.

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار