• تاریخ انتشار: پنج شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۳۰ | کد خبر : 51094
 • نگاه ایران به نشست« پاریس » با محوریت «موصل »

  صبح روز پنچ‌شنبه (۲۹ مهرماه ) نشست پاریس در خصوص نحوه کنترل بحران‌های جمعیتی و تبعات سیاسی و امنیتی عملیات آزادسازی موصل در دراز مدت، با ابتکار فرانسه و با مشارکت عراق و با حضور بیش از ۲۰ کشور و نهاد بین‌المللی در وزارت خارجه فرانسه برگزار شد.

  سخنگوی وزارت خارجه کشورمان ،در پاسخ به سوال ایسنا در ارتباط با این نشست و حضور ایران در آن گفت: در این نشست اکثر سخنرانان بر موضوع حفظ حاکمیت ملی عراق و تمامیت ارضی این کشور و همچنین بر لزوم حمایت از دولت مرکزی عراق در راستای مبارزه با تروریست های تکفیری تاکید کرده‌اند.

  بهرام قاسمی با بیان این‌که «به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران در این اجلاس آقای «علی آهنی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه حضور داشته»، اظهار کرد: نماینده ایران در این اجلاس ضمن اشاره بر اهمیت مبارزه ریشه‌ای با تروریسم و گروه‌های تکفیری تاکید کرده است که انجام هرگونه عملیات در راستای مبارزه با تروریست در عراق باید با اجازه، همراهی، همکاری و خواست دولت مرکزی عراق باشد.

  وی در ارزیابی خود از تاثیر این‌گونه نشست‌ها در حل بحران های منطقه‌ای و جهانی ،افزود: فی‌نفسه برگزاری این نشست‌های بین‌المللی در ارتباط با مسائل مختلف جهانی امر مطلوبی است ولی  موضوع مهم این است که کشورهایی که در این نشست‌ها شرکت می‌کنند فراتر از حرف به تعهداتی که می‌دهند ، عمل کنند.

  به گزارش وعده صادق به نقل از ایسنا ،در این نشست  که جمعی از همسایگان عراق از جمله جمهوری اسلامی ایران ، کشورهای حاشیه خلیج فارس،  و همچنین کشورهای اروپایی و آمریکا شرکت کرده بودند . «ابراهیم الجعفری »وزیر امور خارجه عراق نیز ضمن اشاره بر اهمیت مبارزه ریشه‌ای با تروریسم در عراق و منطقه ،بر لزوم کمک رسانی و ارائه کمک‌های مالی به دولت عراق جهت مبارزه با تروریسم  به خصوص در مناطقی که با بحران روبه‌رو است،  تاکید کرد .

  در نشست پاریس بعضی از کشورها در سطح وزیر خارجه در این  اجلاس حضور پیدا کرده بودند که در این راستا می‌توان به وزاری خارجه انگلستان، فرانسه، عراق، کویت، بحرین و قطر و… اشاره کرد.

  برخی از شرکت‌کنندگان در این اجلاس نیز در سطح معاون وزیر خارجه و یا پایین‌تر شرکت کرده بودند.

  طبق اخبار منتشر شده به گفته منابع موثق روسیه به نشست پاریس دعوت نشده بود.

  در مراسم افتتاحیه این اجلاس« فرانسوا اولاند» رییس‌جمهور فرانسه در سخنانی گفت: ما متعهد هستیم برای هر زمانی که لازم باشد از عراق حمایت و پشتیبانی لازم را انجام دهیم تا این کشور تمامیت ارضی خود را حفظ کند.

  وزرای خارجه فرانسه و عراق مدیریت نشست امروز پاریس را درباره موصل بر عهده داشتند.

  بر اساس این گزارش عملیات آزادسازی موصل با حضور ارتش عراق و نیروهای مردمی و پیشمرگهای کرد عراق از روز دوشنبه آغاز شده است.

  برخی از تحلیلگران  عرصه بین‌المللی با اشاره به نشست امروز پاریس  تاکید دارند تا زمانی که برخی از کشورهای شرکت کننده در این‌گونه  اجلاس‌ها  همچنان به مانند گذشته در عرصه عمل برخلاف تعهدات‌شان عمل کنند نمی‌توان امید چندانی به نتایج این گونه نشست‌ها داشت.

  آن‌ها معتقد هستند  که طی سالیان گذشته این‌گونه اجلاس‌ها بسیار برگزار شده ولی متاسفانه برخی از شرکت کنندگان ،مغایر با آن‌چه که تعهد داده بودند عمل کرده‌اند  و این خود باعث ادامه  و حتی افزایش برخی از بحران‌ها در سطح منطقه و جهان شده است.

   انتهای پیام

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار