• تاریخ انتشار: جمعه ۳۰ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۰۰ | کد خبر : 51161
 • به گزارش وعده صادق به نقل از گروه فضای مجازی خبرگزاری دانشجو، بانک مرکزی در واکنش به انتقادات رسانه‌ها نسبت به عدم انتشار ترازنامه سال ۹۳ و مرتبط دانستن آن با بی‌انضباطی مالی دولت، اطلاعیه‌ای صادر کرده و مدعی شده که دولت یازدهم انضباط مالی را کاملا رعایت کرده است.


   


  در اطلاعیه بانک مرکزی اینطور آمده است: «دولت در طول سه سال گذشته از بی‌انضباطی مالی اجتناب کرده و همانگونه که در آمارهای ماهانه بانک مرکزی از جمله گزیده آمارهای اقتصادی در پایان مرداد ۱۳۹۵ منعکس شده، افزایش بدهی دولت در ماه‌های میانی سال، صرفاً و مشخصاً به استفاده از منابع بانک مرکزی در قالب حساب تنخواه‌گردان خزانه مربوط بوده است. این موضوع مطابق ماده (۲۴) قانون محاسبات عمومی و ماده (۱) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، امری کاملاً قانونی بوده و نباید از آن تلقی بی‌انضباطی مالی شود. گفتنی است بر اساس مفاد قانون یاد شده، این میزان استفاده دولت از حساب تنخواه‌گردان خزانه همانند سنوات گذشته تا پایان سال تسویه خواهد شد.»


   


  ادعای بانک مرکزی در نسبت دادن افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی به تنخواه خزانه و تسویه آن تا پایان سال، با عملکرد سه سال اخیر آن تناقض دارد.


   


  احتمالا مسئولان بانک مرکزی که این اطلاعیه را می‌نوشتند، متوجه نبودند در آمارهایی که خود آنها منتشر کرده‌اند، بدهی دولت به بانک مرکزی در سه سال اخیر بیش از ۱۲۵ درصد افزایش یافته است.


   


  بدهی دولت به بانک مرکزی در مردادماه سال ۹۳ رقم ۱۵۴ هزار میلیارد ریال بود که مرداد سال ۹۴ به ۲۵۵ هزار میلیارد ریال و در مرداد سال جاری به ۳۴۸ هزار میلیارد ریال افزایش یافته است.


   


  در حالی که در این مدت بدهی دولت به بانک مرکزی افزایش کم‌سابقه‌ای پیدا کرده، بانک مرکزی متاسفانه در اطلاعیه خود به طور خلاف واقع مدعی شده که بدهی دولت مربوط به تنخواه خزانه بوده و همانند سنوات گذشته تا پایان سال تسویه خواهد شد.


   


  اما برخلاف ادعای بانک مرکزی، آمارهای رسمی خود این بانک نشان می‌دهد در سه سال اخیر هیچ‌گاه بدهی دولت به بانک مرکزی تسویه نشده بلکه سال به سال افزایش یافته است.


   
  متاسفانه بانک مرکزی در دولت یازدهم در حد یک رسانه جناحی تنزل پیدا کرده و به جای پیگیری تکالیف قانونی خود، اقدام به لاپوشانی بی‌انضباطی‌ مالی دولت می‌کند.

   


  منبع: مشرق

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

 • برچسب ها : , , , ,
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  تقدیم بودجه ۹۶ به مجلس/مواضع رسمی در برابر مصوبه آمریکا/ارائه درخواست استیضاح وزیر راه... شورای عالی رفاه باید فرصت‌های بیشتری برای توانمندسازی معلولان فراهم کند انتخابات و احتمال بروز پدیده هایی همچون «ترامپ» در اروپا عربستان کشور فراعنه را فلج کرد عکس/ دردسرهای علی لاریجانی نخستین همایش ملی اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر ⁠اپراتورها ۱۵۰ میلیون سیم کارت تولید کرده اند احتمال ارایه نسخه اولیه سامانه ملی املاک واسکان کشور تا پایان امسال فیلم/ خشت خام /نوبت هفتم/ گفتگو حسین دهباشی با مهدی رحمانیان متن کامل طرح استیضاح ۸۴ امضایی آخوندی؛ ۱۲ محور برای استیضاح وزیر راه هر اتفاقی برای برجام بیفتد، رژیم تحریم‌ها فروپاشیده و قابل بازگشت نیست نباید فضای مجلس و قوه قضائیه را تخریب کنیم ۲۶۴ نماینده مجلس خواستار اجرای سریع قانون متقابل برجام شدند لزوم اقدام متقابل دولت در برابر گستاخی آمریکا/تکلیف روشن است استیضاح آخوندی با ۸۱ امضا تقدیم هیات رئیسه شد رهبر انقلاب: تمدید تحریم ده‌ساله، نقض برجام است/ بعیدی نژاد:برخی تمدید قانون ISA به معنای بازگشت تحریمها معنا کرده اند؛ این تفسیر قطعا ناصحیح است تمدید این قانون به هیچ وجه تغییری در محتوای تعهدات آمریکا نست به برجام ایجاد نمی کند عکس/ ژست گرفتن حیوانات جلوی دوربین سقوط هواپیمای حامل ۱۶ نیروی پلیس در اندونزی محمدرضاگلزار در کنار بازیگران سلام بمبئی روحانی: صراحتاً اعلام می‌کنم تمدید تحریم‌ها نقض فاحش برجام است