رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: شنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۰۰ | کد خبر : 51331
 • واکاوی تنش مرزی هند و پاکستان/لغو اجلاس سران «سارک» در اسلام آباد

  خبرگزاری مهر،گروه بین الملل- علی کاوسی نژاد: در روزها و هفته ای اخیر شاهد درگیری هایی در مرز هند و پاکستان در منطقه کشمیر هستیم و این درگیری بین نیروهای امنیتی دو کشور تلفاتی نیز در بر داشته است و باعث شده است سران سیاسی و نظامی و رسانه های دو کشور به جبهه گیری علیه یکدیگر پرداخته و  هر  یک تشدید اوضاع امنیتی را به دیگری نسبت دهند.

  تنش مرزی هند و پاکستان قدمت دیرینه دارد و باید ریشه آنرا در تقسیم هندوستان متحد و یکپارچه پس از خروج انگلیسیها از شبه قاره جستجو کرد

  تنش مرزی هند و پاکستان قدمت دیرینه دارد و باید ریشه آنرا در تقسیم هندوستان متحد و یکپارچه پس از خروج انگلیسیها از شبه قاره جستجو کرد. پس از تقسیم هند و استقلال پاکستان در ۱۴ اوت سال ۱۹۴۷ میلادی منطقه ای که مورد مناقشه دو کشور بوده و هست منطقه کشمیر است که بر قسمت اعظمی از آن هند حکومت می کند و قسمتی دیگر نیز در اختیار پاکستان و جزو کوچکی از آن نیز در درگیری بین هند و چین به خاک چین ضمیمه شده است و منطقه کوهستانی «لداخ» در شمال کشمیر منطقه مورد مناقشه هند و چین می باشد.

  تنش های اخیر هند و پاکستان پس از آن شکل گرفت که در ماه های گذشته نیروهای امنیتی هند در منطقه جامو و کشمیر حکومت نظامی اعلام کرده و بیش از ۸۰ تن از غیرنظامیان این منطقه را کشتند، بیش از ۵۰۰۰ هزار نفر را نیز با گلوله های ساچمه ای مورد هدف قرار داده مجروح کردند و در این میان تعدادی بیش از ۱۲۰ نفر نیز بر اثر شلیک گلوله های ساچمه ای بینایی خود را از دست دادند.

   «عمران خان» رهبر حزب انصاف و «طاهر القادری» رهبر حزب عوامی پاکستان از جمله کسانی بودند که مخالفت شدید خود را با سیاست های دولت نواز شریف اعلام کردند

  پس از آنکه موسسه حقوقی «موساک فونسکا» اسنادی موسوم به «اسناد پاناما» در مورد رهبران جهان ارایه کرد. نام فرزندان «نواز شریف» نخست وزیر پاکستان نیز در این اسناد منتشر شد که باعث واکنش بسیار شدید مردم و رهبران احزاب مخالف دولت نواز شریف در پاکستان شد. در این میان «عمران خان» رهبر حزب انصاف و «طاهر القادری» رهبر حزب عوامی پاکستان از جمله کسانی بودند که مخالفت شدید خود را با سیاست های دولت نواز شریف اعلام کردند و خواستار  تشکیل کمیته ای با عضویت نمایندگان احزاب مخالف دولت برای رسیدگی به فساد مالی خانواده نواز شریف شدند، تا جایی که عمران خان از نواز شریف خواست تا از مقام نخست وزیری استعفا داده زمینه را برای رسیدگی به پرونده «اسناد پاناما» فراهم سازد.

  در مقابل نواز شریف حاضر نشد از مقام خود استعفا دهد و خواستار تشکیل کمیته بررسی اسناد پاناما به ریاست حزب «مسلم لیگ» شاخه نواز شریف شد. اما احزاب مخالف پاکستان با پیشنهاد دولت نواز شریف مخالفت کردند و خواستار رسیدگی به پرونده اسناد پاناما شدند. در این میان تظاهرات اعتراض آمیزی در مخالفت با دولت اسلام آباد برگزار شد.

  نواز شریف که بدنبال راهی برای فرار از وضعیت موجود بود در مرحله اول با بهانه بیماری قلبی به لندن رفت و در آنجا تحت درمان و جراحی قلب باز قرار گرفت تا بلکه بتواند توجه رسانه ها و مردم را از مسئله اسناد پاناما منحرف نماید و بدین گونه از رویارویی با عمران خوان رهایی یابد. برخی از کارشناسان مسایل سیاسی بر این باور هستند، نواز شریف در لندن تحت جراحی قلب باز قرار نگرفته است و این تنها راهی برای برون رفت از بحران اسناد پاناما بود که نواز شریف در پیش گرفت و به مدت یکماه و نیم در لندن اقامت داشت.

  پس از شدت گرفتن درگیری ها در کشمیر و کشته شدن مسلمانان این منطقه نواز شریف، ندای حمایت از مسلمانان کشمیر را سر داده و دو نامه به دبیر کل سازمان ملل نوشت و خواستار رسیدگی به اوضاع امنیتی در کشمیر و کشتار مسلمانان در این منطقه شد. حمایت از مسلمانان کشمیر به نوعی دولت نواز شریف را از بحران اسناد پاناما نجات داد و عزم وی را برای حمایت از مردم مظلوم کشمیر دوچندان کرد. قبل از برگزاری هفتاد و یکمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک مقر فرماندهی نیروهای ارتش هند در منطقه «اوری» در کشمیر مورد هدف قرار گرفت و ۱۸ تن از نظامیان ارتش هند در این حادثه کشته شدند.

  پس از این حادثه تروریستی کشور هند از شرکت در اجلاس سران اتحادیه «سارک» که قرار بود در ماه نوامبر ۲۰۱۶ در اسلام آباد برگزار شود انصراف داد و از دیگر کشورهای عضو این اتحادیه خواست به اقدامات تروریستی پاکستان واکنش نشان داده و اجلاس سران سارک به میزبانی این کشور را تحریم کنند.

  کشورهای افغانستان، بنگلادش، بوتان از شرکت در اجلاس اتحادیه «سارک» به میزبانی پاکستان انصراف دادند تا راه برای لغو این اجلاس باز شود

  کشورهای افغانستان، بنگلادش، بوتان از شرکت در اجلاس مذکور به میزبانی پاکستان انصراف دادند تا راه برای لغو این اجلاس باز شود و دولت نپال که ریاست دوره ای این اجلاس را به عهده داشت برگزاری اجلاس سران سارک در اسلام آباد را به حالت تعلیق درآورد و در نهایت پاکستان از میزبانی و برگزاری اجلاس مذکور انصراف داد تا تنش میان هند و پاکستان وارد مرحله ای منطقه ای شود.

  دولت هند شبکه های تروریست در پاکستان را مسئول این واقعه تروریستی خواند تا جایی که نواز شریف در تماس تلفنی با «راحیل شریف» فرمانده ارتش پاکستان از وی خواست تا اوضاع امنیتی کشور را تحت کنترل داشته باشد. نواز شریف در مجمع عمومی سازمان ملل از مردم کشمیر دفاع تمام قدی انجام داد و دولت هند را به تروریسم منطقه ای متهم کرد و بدین گونه در قلوب مردم پاکستان برای خود جایی باز کرد و مدافع حقوق مردم مظلوم کشمیر شد. بدین نحو نواز شریف با سیاستی حساب شده از سویی دل مردم پاکستان را بدست آورد و از سویی دیگر توانست در مجمع عمومی سازمان ملل از مردم کشمیر دفاعی محکم داشته باشد.

  پس از کشته شدن نیروهای امنیتی هند در منطقه «اوری» در کشمیر ارتش هند در  ۲۹ سپتامبر در منطقه مرزی با پاکستان عملیاتی برای پاکسازی تروریست ها در انجام داد که منجر به کشته شدن دو تن از نیروهای ارتش پاکستان شد و در مقابل رسانه های پاکستان با انتشار ویدیویی اعلام کردند ارتش هند عملیات پاکسازی تروریست ها را انجام نداده است بلکه با نیروهای ارتش پاکستان وارد جنگ شده است و یکی از نظامیان هندی نیز بدست نیروهای امنیتی این کشور بازداشت شده است.

  ارتش هند مدام بر این موضوع اصرار دارد که دست به عملیات نظامی بر علیه پاکستان نزده است و در مقابل تا حال نتوانسته است برای ادعای خود دلیلی قانع کننده به پاکستان ارایه دهد. امروز نیز ارتش هند اعلام کرده است توانسته است در درگیری با سه تن از تروریست هایی که به یکی از پایگاه های نیروهای نظامی این کشور در منطقه کشمیر حمله کرده بودند را به هلاکت برساند.

  نواز شریف در جلسه شورای امنیت ملی پاکستان اعلام کرده است که هند سیاستی دوگانه را در مقابل پاکستان در پیش گرفته است و قصد دارد چهره پاکستان را در سطح بین المللی مخدوش جلوه دهد. از سویی راحیل شریف، فرمانده ارتش پاکستان نیز اعلام کرده است دولت هند با تلاش های دیپلماتیک خود در عرصه بین المللی در صدد است فعالیت های ارتش پاکستان در مبارزه با تروریست ها را کم رنگ جلوه دهد و به نوعی برای سر پوش گذاشتن بر کشتار مسلمانان  در کشمیر دلیل و توجهی قانونی بدست بیاورد و با انجام عملیات نظامی در منطقه کشمیر توجه جهانی را از مسئله کشمیر منحرف کند.

  فقر و بحران انرژی در هند و پاکستان و دیگر کشورهای عضو اتحادیه سارک از جمله مسایلی است که مردم این منطقه با آن دست و پنجه نرم می کنند 

  اما باید بخوبی دانست که بالا گرفتن تنش در مرزهای هند و پاکستان می تواند نتایج مخرب و جبران ناپذیری بدنبال داشته باشد و تنها راه فایق آمدن بر چنین مسئله ای انجام مذاکرات استراتژیک بین دو کشور است که خود می تواند به درگیری های مرزی بین دو کشور پایان داده و همکاری های اقتصادی و منطقه ای در لوای اتحادیه «سارک» را به بیشترین حد ممکن افزایش دهد. فقر و بحران انرژی در هند و پاکستان و دیگر کشورهای عضو اتحادیه سارک از جمله مسایلی است که مردم این منطقه با آن دست و پنجه نرم می کنند و بوجود آمدن صلح و ثبات در منطقه آسیای جنوبی می تواند راه را برای توسعه پایدار در منطقه هموار سازد.

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار