رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: شنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۱۵ | کد خبر : 51336
 • پیامدهای ازسرگیری روابط سوریه و مصر

  به گزارش وعده صادق به نقل از خبرنگار خبرگزاری تسنیم از سوریه، «عبدالقادر عزوز» اظهار داشت : ارتباط سوریه و مصر با یکدیگر زمانی صورت گرفت که مصر این نکته را درک کرد مبنی بر  این‌که پایه‌های امنیت ملی‌اش در معرض تهدید قرار گرفته است و به همین سبب ثبات سوریه و منطقه را به نفع امنیت ملی خود دید و در نتیجه اصول امنیت خود را بر منافع محدود ترجیح  داد که این مسئله قطعا به نفع محور مقاومت نیز هست.

  وی افزود: روابط سوریه و مصر یکی از پایه‌ها و ستون‌های امنیت منطقه و امنیت منطقه‌ای به طور کلی را تشکیل می‌دهد، این رابطه در مراحل متعدی با افت و خیز همراه بوده، اما به طور کلی کاهش نیافته است.

  عزوز خاطر نشان کرد: شکی نیست که حوادث و تحولاتی که منطقه شاهد آن بود،‌تاثیر منفی بر ماهیت روابط به سبب دیدگاه متناقض در بسیاری از مواضع و نیز حجم گمراه‌سازی رسانه ای و مشغول کردن مصر به مسائل صرفا داخلی گذاشته،‌اما در نتیجه‌گیری کلی باید بگویم که این رابطه هر چند در چارچوب‌های امنیتی حتی در دوره محمد مرسی رئیس‌جمهور سابق مصر هم قطع نشد.

  مشاور نخست وزیری سوریه در ادامه گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم افزود : امروز در سایه خطراتی که سوریه، منطقه و نیز به شکل اساسی محور مقاومت را هدف قرار داده، ما بر این باوریم که مصر در نتیجه نهایی دولت مقاوم است و همه حجم فداکاری‌های مصر در رویارویی با رژیم صهیونیستی را می‌دانند، ما می‌دانیم که رویکرد و گرایش مردم مصر هیچ گاه با عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی همراه نبوده همان رژیمی که امام خمینی(قدس‌سره) آن را غده سرطانی توصیف کرده بودند.

  با توجه به تمام این ملاحظات، امروز می‌بینیم که رویارویی با تروریسم جهانی مستلزم در پیش گرفتن حکمت سیاسی متوازن و هوشیارانه از طریق ترجیح دادن امنیت منطقه و ملت‌هایش بر منافع محدود یا منافع تاکتیکی‌ است که(این منافع محدود و تاکتیکی) صرفا به نفع طرح‌های آمریکاست.

  وی درباره این سئوال که آیا انگیزه مصر در ازسرگیری روابط با سوریه خروج از زیر چتر حکومت سعودی و وابستگی اقتصادی است که این رژیم به دنبال تحمیل آن بر مصر است؟ به تسنیم گفت : شکی نیست که سیاست فقیر کردن و گرسنه‌ نگه داشتن که بر مصر از نظر امنیت غذایی و آبی اعمال می‌شود، بخشی از طرح صهیونیستی در قبال مصر است، ولی مصر با توجه به وزن و جایگاه تاریخی، جغرافیایی و جمعیتی نمی‌تواند منطق وابستگی اقتصادی داشته باشد.

  عزوز درباره ازسرگیری روابط دیپلماتیک و تبادل سفیر میان دو کشور تصریح کرد: شکی نیست که دیپلماسی میان دو کشور قطع نشده و حتی میان دشمنان هم موجود است چه برسد به دوستان و کسانی که منافعشان یکی است، در نتیجه احتمالا امور به سمت تبادل دیپلماتیک و فعال‌سازی همکاری در چارچوب سیاسی با هدف مهار خطراتی که منطقه را در برگرفته، حرکت می‌کند.

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار