رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: یکشنبه ۰۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۵ | کد خبر : 51520
 • آزادسازی روستای «قره قوش»/العبادی:به تُرک‌ها در موصل نیازی نداریم

  خبرگزاری مهر، گروه بین الملل: نیروهای عراقی همچنان به پیشروی های گسترده خود در نبرد با تروریست های تکفیری داعش در چارچوب عملیات بزرگ آزادسازی شهر «موصل» ادامه می دهند و تاکنون دستاوردهای بسیاری را در این نبرد محقق ساخته اند. در حال حاضر پنجمین روز از عملیات بزرگ آزادسازی شهر موصل سپری می شود.

  آزادی روستای «قره قوش» در شرق موصل

  پیشروی های نیروهای مشترک عراقی در شهر موصل در چارچوب عملیات آزادسازی این شهر همچنان ادامه دارد.

  بر اساس این گزارش، در ادامه این پیشروی ها، نیروهای عراقی موفق به آزادسازی کامل روستای «قره قوش» واقع در شرق موصل شدند.

  در جریان این عملیات ده ها نفر از عناصر تکفیری مستقر در این روستا کشته و یا زخمی شدند.

  گفتنی است، عملیات بزرگ آزادسازی شهر موصل روز دوشنبه هفته گذشته با دستور مستقیم حیدر العبادی آغاز شد.

  نخست وزیر ترکیه: آماده دفاع از مرزهای خود با عراق هستیم

  «بنعلی ایلدریم» نخست وزیر ترکیه روز شنبه اعلام کرد که در حال حاضر نیازی به ایفای نقش فعال ترکیه در عملیات موصل نیست.

  ایلدریم در نشستی با حضور اعضای حزب «عدالت و توسعه» خطاب به خبرنگاران گفت که ترکیه نمی تواند نسبت به تهدیدات تروریستی از جانب کشور عراق یا امکان سرازیر شدن سیل مهاجران که از پیامدهای احتمالی عملیات موصل است، بی تفاوت باشد.

  هفته گذشته ارتش عراق با پشتیبانی حملات هوایی ائتلاف ادعایی آمریکا علیه داعش، حمله ای را با هدف بازپس گیری موصل- که از سال ۲۰۱۴ به تصرف تروریستهای داعش درآمد- آغاز کرد.

  نخست وزیر ترکیه گفت: «ما با اجرای عملیات سپر فرات مرز ترکیه و سوریه را از تروریستهای داعش پاکسازی کرده ایم و در صورت لزوم، می توانیم همین عملیات را در عراق به انجام رسانیم».

  وی در ادامه افزود که «اجرای هرگونه طرحی در منطقه بدون درنظر گرفتن ترکیه طرحی نامعقول است. ما با تمام تهدیدات تروریستی در داخل و خارج کشور خود خواهیم جنگید و [برای این کار] از هیچ کس اجازه نخواهیم گرفت».

  بنعلی ایلدریم با اشاره به واکنش اخیر دولت عراق نسبت به حضور نیروهای نظامی ترکیه در «بعشیقه» مدعی شد که بغداد به دلیل سیاستهای داخلی خود و یا توصیه و راهنمایی برخی کشورها از زبانی توهین آمیز استفاده می کند.

  وی در ادامه مدعی شد: «چنانچه هدف این عملیاتها آزادسازی عراق از تصرف تروریستهای داعش است، خب این همان چیزی است که ترکیه درصدد به انجام رساندن آن در بعشیقه است».

  گفتنی است که ترکیه در منطقه «بعشیقه» در شمال شرق موصل در حال اجرای مأموریت آموزش نظامی است؛ منطقه ای که در آن، نظامیان ترکیه پیشمرگه های کُرد و مبارزان گارد نینوا را آموزش داده اند.

  هلاکت معاون والی موصل/دعوت مرجعیت برای هوشیاری وتداوم پیروزی ها

  یک سرکرده داعش موسوم به «معاون والی موصل» روز شنبه در حمله هوایی نیروهای عراقی به منطقه «تلکیف» واقع در شمال غربی موصل به هلاکت رسید.

  تلویزیون رسمی عراق طی خبری فوری اعلام کرد که جنگنده های عراقی معاون والی موصل را در منطقه تلکیف در محور شمالی موصل به هلاکت رساندند.

  نیروهای عراقی پیش از این از ورود ارتش به مرکز منطقه تلکیف و آزادی محلات سومر و العسکری و برافراشتن پرچم عراق بر بالای ساختمان های آن خبر داده بودند.

  از سوی دیگر آیت الله سید علی سیستانی مرجع عالیقدر شیعیان در عراق پیروزی های نیروهای عراقی علیه گروه تروریستی داعش در موصل را تبریک گفته و آنها را به ادامه پیروزی ها و حمایت از غیرنظامیان فراخواند.

  آیت الله سیستانی همچنین نیروهای عراقی را به حفظ هوشیاری و ادامه دستاوردهای خود دعوت کرد.

  لازم به ذکر است که حیدر العبادی نخست وزیر عراق بامداد دوشنبه گذشته رسما آغاز عملیات آزادسازی موصل از سیطره گروه تروریستی داعش را اعلام کرد. نیروهای عراقی در این مدت به پیروزی های چشمگیری علیه این گروه تکفیری دست یافته و مناطق متعددی را از آنها بازپس گرفته اند.

  العبادی:ترکیه خواهان شرکت درنبرد موصل است،ما هم می گوییم نه ممنون

  «حیدر العبادی» نخست وزیر عراق روز شنبه پس از دیدار با «اشتون کارتر» وزیر دفاع آمریکا در بغداد با درخواست ترکیه برای مشارکت در عملیات آزادسازی موصل اعلام مخالفت کرد.

  حیدر العبادی در گفتگو با خبرنگاران همراه کارتر گفت: می دانم که ترک ها خواستار مشارکت در عملیات آزادسازی نینوا هستند اما ما به آنها می گوییم ممنون. عراقی ها خودشان این کار را انجام می دهند و دیگر مناطق را آزاد خواهند کرد.

  وی افزود: در حال حاضر کردها، عرب های سنی و شیعه، ترکمان، مسیحی ها و ایزدی های عراق در کنار هم برای آزادی موصل می جنگند و ما مشکلی نداریم. اگر نیازی داشته باشیم از ترکیه یا دیگر کشورهای همسایه کمک خواهیم خواست.

  حیدر العبادی همچنین تصریح کرد که عراق خواهان روابط حسنه و عدم برخورد با ترکیه به عنوان یک کشور همسایه است اما نبرد موصل متعلق به عراقی هاست.

  گفتنی است که بغداد بارها از آنکارا خواسته است نیروهای خود در پایگاه بعشیقه در شمال شرقی موصل را از عراق خارج کند اما ترکیه تا کنون به این درخواست بغداد پاسخ مثبتی نداده است.

  «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه با دور ماندن ترکیه از عملیات نظامی برای آزادسازی موصل مخالف است و خواهان مشارکت ارتش ترکیه در این عملیات است.

  «حیدر العبادی» پیش از این نسبت به وقوع جنگ منطقه ای در صورتی که ترکیه بر باقی ماندن نیروهایش در خاک عراق و درخواست برای مشارکت در عملیات بازپس گیری موصل اصرار داشته باشد هشدار داده بود.

  سرکرده داعش سه روز قبل در موصل دیده شد

  وزارت کشور عراق اعلام کرد که «ابوبکر البغدادی» سرکرده گروه تروریستی داعش سه روز پیش از این در موصل مشاهده شده و مشغول تحریک تروریست های این گروه بوده است.

  وزارت کشور عراق همچنین اعلام کرد که پیش بینی نمی کند نبرد موصل به سرعت خاتمه یابد.

  از سوی دیگر «کریم سنجاری» وزیر کشور اقلیم کردستان عراق اعلام کرد که نیروهای عراقی به ۵ کیلومتری موصل رسیده اند.

  کریم سنجاری روز شنبه در گفتگو با رویترز اعلام کرد که نیروهای عراقی به پنج کیلومتری موصل رسیده اند و قرائنی مبنی بر تمرد عناصر این گروه تروریستی در شهر موصل وجود دارد.

  وی همچنین از بازپس گیری ۲۰ روستا توسط نیروهای پیشمرگه و ۱۰ روستا نیز توسط ارتش عراق خبر داد.

  سنجاری همچنین افزود که شمار احتمالی عناصر گروه تروریستی داعش در موصل بین ۴ الی ۸ هزار نفر است و به دلیل اهمیت موصل به سختی از خود مقاومت نشان خواهند داد.

  العبادی: هیچ نظامی خارجی حق جنگیدن در خاک عراق را ندارد

  نخست وزیر عراق با پیشنهاد وزیر دفاع آمریکا در خصوص روابط بغداد با آنکارا مخالفت کرد.

  بر اساس این گزارش «حیدرالعبادی» نخست وزیر عراق در دیدار با «اشتون کارتر» وزیر دفاع آمریکا با طرح کارتر در خصوص مشارکت نظامیان ترکیه در عملیات موصل مخالفت کرد.

  العبادی در سخنانی در این خصوص تصریح کرد: نیروهای عراقی بیش از انتظار ما اهداف تعیین شده را محقق می کنند و به زودی موصل را آزاد خواهند کرد. هیچ نظامی خارجی در عراق در کنار نیروهای ما نمی جنگد و فقط نیروهای عراقی در حال نبرد هستند.

  وی در ادامه سخنان خود تاکید کرد: روز جمعه برخی اظهارات در خصوص توافق بین بغداد و آنکارا مطرح شد که صحت ندارد. پیشنهاد هیأت ترکی به مسئولان عراقی راضی کننده نبود. ما به همه می گوییم که نبرد موصل متعلق به عراقی ها است و هیچ نظامی خارجی اجازه حضور در آن را ندارد.

  از سوی دیگر نیز کارتر وزیر دفاع آمریکا گفت: کشوهای کمک کننده به عراق، به حاکمیت این کشور احترام می گذارند و ارائه هر کمکی به بغداد، تنها با موافقت عراق صورت می گیرد. ما به عراق کمک خواهیم کرد و در خصوص گام های پس از عملیات موصل نیز رایزنی کرده ایم.

  اخبار پیشین عملیات آزاد سازی موصل را در اینجا ببینید.

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار