• تاریخ انتشار: یکشنبه ۰۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۰۸ | کد خبر : 51566
 • تهران؛ مقصدی مهم در دیپلماسی نفتی ونزوئلا تهران؛ مقصدی مهم در دیپلماسی نفتی ونزوئلا

  به گزارش وعده صادق ،«نیکلاس مادورو» رییس جمهوری ونزوئلا دیروز (شنبه یکم آبان) در تهران میهمان «حسن روحانی» بود تا با رییس جمهوری ایران در زمینه روابط دوجانبه و مسایل مشترک ۲ کشور گفت وگو و رایزنی کند. مادورو پیش از ملاقات با روحانی با رهبر انقلاب دیدار و گفت وگو کرد؛ دیداری که مهمترین محور آن اشتراکات جمهوری اسلامی ایران و ونزوئلا در سطح بین المللی به ویژه استکبارستیزی بود.
  در رایزنی های بعد از ظهر دیروز ۲ رییس جمهوری تحولات اقتصاد انرژی بیش از هر موضوع دیگری مورد توجه قرار گرفت. روحانی تاکید کرد که ایران از هر اقدامی در راستای ثبات بازار نفت، رسیدن به قیمت عادلانه و سهم منصفانه تولیدکنندگان حمایت می کند. مادورو نیز با بیان اینکه برای تثبیت بهای ‏نفت باید سازوکارهای تازه ای اندیشیده شود، گفت: کشورهای تولید کننده نفت باید برای تثبیت بهای آن، با روحیه همکاری به دنبال ‏توافقی منصفانه باشند.‏

  *** انرژی؛ مهمترین محور همکاری های ایران و ونزوئلا
  چند سالی است که بهای نفت روند رو به کاهشی را تجربه کرده به طوری که قیمت هر بشکه نفت گاهی به کمتر از ۳۰ دلار رسیده است. در این دوره، وحدت و یکپارچگی بین کشورهای عضو اوپک می توانست تاثیر بسزایی در بهبود روند بهای نفت داشته باشد اما به خاطر تحریم های هسته ای علیه ایران و همچنین اختلاف های سیاسی بین برخی از اعضای سازمان، این مهم برآورده نشد و برخی از کشورهای عربی به ویژه عربستان میزان تولید و صادرات نفت خود را به شکلی فرصت طلبانه اما غیرمنطقی افزایش دادند.
  در واپسین روزهای شهریورماه امسال، روحانی پیش از سفر به نیویورک و شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به منظور حضور در اجلاس سران کشورهای «جنبش غیرمتعهدها» عازم جزیره «مارگاریتا» ونزوئلا شد. رییس جمهوری کشورمان به عنوان رییس شانزدهمین اجلاس سران کشورهای غیرمتعهد، پس از سخنرانی در مراسم افتتاحیه ریاست هفدهمین اجلاس را به همتای ونزوئلایی خود واگذار کرد. حال رییس تازه جنبش غیرمتعهدها با سفر به سرزمین برخی اعضای این جنبش و همچنین اوپک در صدد ایجاد هماهنگی بیشتر در زمینه سیاست های نفتی است چرا که بهبود وضعیت بازار نفت به بهبود اوضاع اقتصادی کشورش نیز کمک خواهد کرد.
  «احمد سبحانی» سفیر پیشین ایران در ونزوئلا، دوم آبان در یادداشتی با عنوان «ایران و ونزوئلا؛ مناسبات رو به جلو» که در روزنامه «ایران» انتشار یافت به اهمیت این سفر پرداخت و نوشت: تلاش های ونزوئلا برای تنظیم سیاست های نفتی و اتخاذ یک وحدت رویه جهت تعیین قیمت نفت در میان کشورهای عضو اوپک در دولت کنونی ونزوئلا نیز ادامه دارد که از این منظر نیز سیاست های همراهی با تهران در پیش گرفته است.
  سفیر پیشین ایران در ونزوئلا ادامه داد: ونزوئلا و آمریکای لاتین یک بازار بزرگ اقتصادی برای ایران به شمار می آید؛ کشوری که می تواند بازار هدف خوبی برای صدور خدمات فنی – مهندسی ایران باشد. اگرچه ونزوئلا در شرایط کنونی در غبار یک بحران اقتصادی فرو رفته است اما حفظ مراودات سیاسی، ادامه رایزنی های اقتصادی و بالفعل کردن ظرفیت های اقتصادی نهفته ونزوئلا می تواند تسهیل کننده دست یابی دو کشور به اهداف اقتصادی شان در رابطه دوجانبه باشد.

  *** ونزوئلا و رایزنی های نفتی
  امروز ونزوئلا در شرایطی دشوار به سر می برد و کاهش بهای نفت ضربه سنگینی را بر پیکره اقتصاد این کشور وارد آورده است. وضعیت اقتصادی نابسامان، کمبود شدید مواد غذایی و کالاهای اساسی و گسترش فقر از جمله دلیل های نارضایتی مردم این کشور آمریکای لاتین به شمار می رود.
  در ارتباط با بحران اقتصادی این کشور، «صندوق بین المللی پول» تیرماه امسال نرخ تورم کالاهای مصرفی ونزوئلا را در سال ۲۰۱۶ حدود ۴۸۰ درصد دانست و پیش بینی کرد که در ۲۰۱۷ این رقم به یک هزار و ۶۴۰ درصد برسد. این در حالی است که ونزوئلا به عنوان یکی از اعضای اوپک، از ذخایر نفتی چشمگیری برخوردار است و از راه فروش همین منابع بخش مهمی از درآمد ارزی خود را تامین می کند.
  در چند سال اخیر اما سقوط بهای نفت تنها ونزوئلا را زیر تاثیر پیامدهای ناگوار خود قرار نداد بلکه عربستان نیز از این موضوع تاثیر پذیرفت. کاهش منابع مالی یکی از مشکلاتی است که امروز سران ریاض را درگیر خود کرده است و آنان برای غلبه بر این تنگنا، در پی استقراض خارجی و کاهش حقوق و دستمزدها در داخل برآمده اند. به احتمال زیاد در نتیجه همین فشارها بود که عربستان با طرح فریز نفتی به استثناء برخی کشورها چون ایران موافقت کرد.
  با توجه به این شرایط، هدف اصلی سفر مادورو به ایران و همچنین قطر، عربستان و جمهوری آذربایجان را باید ایجاد همگرایی در سیاست های نفتی تولیدکنندگان اصلی این کالا دانست. او سال ۱۳۹۳ نیز افزون بر سفر به چین، عازم ایران و عربستان شد تا چاره ای برای برونرفت از بحران نفتی بیابد.

  *** اهمیت همکاری های تهران و کاراکاس در حوزه انرژی
  ایران و ونزوئلا را می توان کشورهای دوست به شمار آورد که با وجود دوری مسافت، علاقه ای جدی به همکاری دارند. حتی در دوره تحریم های هسته ای، سران کاراکاس روابط حسنه خود را با تهران حفظ کردند. رفت و آمدهای پی در پی مقام های تهران و کاراکاس و تلاش برای گسترش همکاری ها به ویژه در فضای پسابرجام نشانه اراده ای متقابل برای گسترش مناسبات دوجانبه است. در همین پیوند بود که «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه مردادماه امسال در قالب تور دیپلماتیک به این کشور حوزه آمریکای لاتین سفر کرد.
  نگاه همسوی سران تهران و ونزوئلا در قبال بسیاری از تحولات منطقه ای و جهانی از جمله نقش آمریکا در ایجاد و تشدید بحران های گذشته و موجود، نقش قابل توجهی در پیوند این ۲ کشور داشته است. افزون بر آن، سران ایران و ونزوئلا به عنوان ۲ عضو بنیانگذار اوپک به این نتیجه رسیده اند که همکاری آنها می تواند از حوزه انرژی فراتر رود و به دیگر عرصه ها تسری یابد. در این حالت، ۲ کشور قادر خواهند بود از ظرفیت های یکدیگر در ۲ منطقه مهم خاورمیانه و آمریکای لاتین به شکلی بیشینه سود جویند. /ایرنا

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار