• تاریخ انتشار: دوشنبه ۰۳ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۵ | کد خبر : 51687
 • دلیل افزایش بدهی کشورهای خاورمیانه چیست؟

   به گزارش وعده صادق به نقل از گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم،کاهش قیمت نفت که نسبت به  ۱۲ سال اخیر در پایین ترین عدد قراردارد،سبب شده تا کشورهای خاوریمانه و اسلامی با افزایش حجم بدهی مواجه شوند.

  در حالی که قیمت نفت برنت در سال جاری بیش از ۴۰ درصد افزایش داشته ، اما هنوز کمتر از نصف قیمت سال ۲۰۱۴ است،این کاهش قیمت سبب بروز فشار بر درآمدهای دولت و رشد اقتصادی  مالزی و کشورهای خاورمیانه داشته است.هرچند تلاش‌های محرک کننده اقتصادی برای کشورهای تولیدکننده نفت توانسته فروش کشورهای اسلامی را ۳۴ درصد افزایش دهد و به ۳۷٫۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ برساند.

  کارشناسان بر این باورند که چشم اندازها به دلیل تلاش حاکمان این کشورها برای کسری بودجه مثبت خواهد بود . این کشورها به طور فزاینده ای در منابع مالی خود از صکوک(سفته ها) استفاده می کنند.

  دو سال افت قیمت در بازار انرژی باعث شده که کشورهای مانند مالزی و خاورمیانه با کاهش رشد اقتصادی روبرو شوند و بدهی دولت در پروژه های مشترک با بخش خصوصی بیشتر شود.

  سازمان اعتبارسنجی اس اند پی تخمین زده است که پایین بودن قیمت انرژی در بازار سبب شده تا نیازکشورهای شورای همکاری خلیج فارس بین سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ به ۵۶۰ میلیارد دلار بودجه برسد.

  عربستان که بزرگترین تولیدکننده جهان است برنامه دارد تا ۱۰ سال آینده برای افزایش رشد اقتصادی خود و کاهش وابستگی کشورش به نفت، ۴۰۰ میلیارد دلار در پروژه های زیرساختی سرمایه گذاری کند.

  بانک مرکزی امارات نیز پیش بینی رشد اقتصادی کشورش را از ۲٫۸ رصد به ۲٫۳ درصد کاهش داده است . مالزی که دارای بزرگترین بازار صکوک است هم پیش بینی رشد اقتصادی خود را از ۵ درصد به ۴ الی ۴٫۵ درصد کاهش داده است.

  منبع: خبرآنلاین

  انتهای پیام/
  خبرگزاری تسنیم: انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

  بازگشت به صفحه سایر رسانه ها

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار