• تاریخ انتشار: چهارشنبه ۰۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۷ | کد خبر : 51963
 • «جایزه ملکه» برای ظریف!

  به گزارش وعده صادق وطن امروز نوشت:

  خاندان سلطنتی انگلیس جایزه سالانه خود در حوزه سیاست بین‌الملل را به محمدجواد ظریف می‌دهد! خبر اعطای جایزه انگلیسی به ظریف را دیروز موسسه سلطنتی چتم‌هاوس اعلام کرد. چتم‌هاوس، موسسه سلطنتی روابط بین‌الملل در لندن، برندگان جایزه سال جاری میلادی خود را محمدجواد ظریف و جان کری، وزرای خارجه ایران و آمریکا اعلام کرد.  چتم‌هاوس درباره دلایل تعلق گرفتن این جایزه به ظریف و کری نیز توضیح داد و تاکید کرد نقش کلیدی محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و جان کری، وزیر خارجه آمریکا در سال ۲۰۱۵ برای مذاکرات موفقیت‌آمیز هسته‌ای و حصول یک توافق تاریخی میان ایران و گروه ۱+۵ موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) دلیل اعطای جایزه سالانه چتم‌هاوس در ۲۰۱۶ بوده است. بنا بر نوشته سایت چتم‌هاوس، جایزه چتم‌هاوس سالانه به افراد یا سازمان‌هایی داده می‌شود که براساس بررسی‌های موسسه سلطنتی امور بین‌الملل انگلیس تلاش‌های چشمگیری در بهبود روابط بین‌الملل انجام می‌دهند. براساس اعلام چتم‌هاوس این جایزه به نیابت از ملکه الیزابت به محمدجواد ظریف و جان کری داده می‌شود. به گزارش «وطن‌امروز»، خبر جنجالی تعلق گرفتن جایزه خاندان سلطنتی انگلیس به ظریف اما در حالی توسط موسسه چتم‌هاوس منتشر شد که براساس اظهارات بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، ظریف برای گرفتن این جایزه به لندن نمی‌رود. قاسمی در پاسخ به این سوال که آیا وزیر امور خارجه برای دریافت این جایزه به لندن سفر خواهد کرد، تصریح کرد: آقای ظریف به دلیل برنامه‌های از پیش تعیین شده و مشغله‌های کاری، سفری در این ارتباط به لندن نخواهند داشت. اینکه وزیر امور خارجه به خاطر مشغله کاری یا حساسیت افکار عمومی در ایران نسبت به گرفتن جایزه از ملکه انگلیس، حضور در لندن و گرفتن این جایزه را منتفی کرده، قابل تامل است اما مروری بر سابقه این موسسه سلطنتی، ماهیت آن را بخوبی نشان می‌دهد.
  «موسسه سلطنتی امور بین‌الملل» (چتم‌هاوس) پنجم جولای سال ۱۹۲۰ در لندن تاسیس شد. موسسه‌ای که پس از جنگ اول جهانی و برای انسجام‌بخشی به توان نخبگانی بریتانیا پس از افول قدرت تاسیس شد. ایجاد این موسسه برای انگلیسی‌ها باعث شد آمریکایی‌ها نیز «شورای روابط خارجی آمریکا» را راه‌اندازی کنند. در واقع شورای روابط خارجی آمریکا پس از تاسیس موسسه سلطنتی امور بین‌الملل انگلیس راه‌اندازی شد. هدف انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها از راه‌اندازی این موسسات، ایجاد یک تشکیلات منسجم سیاسی در داخل کشور و نیز در سراسر جهان برای هماهنگ‌سازی منافع ملی
  ۲ کشور انگلیس و آمریکا بود. براساس گزارشات منابع انگلیسی، چتم‌هاوس از همان ابتدا یک نهاد صهیونیستی – انگلیسی به موازات شورای روابط خارجی ایالات متحده در نیویورک بود. چتم‌هاوس کار خود را از جلسه‌ای مشترک با همتای آمریکایی‌اش در ۵ جولای ۱۹۲۰ آغاز کرد. مسؤول برگزاری آن جلسه کسی نبود جز لرد رابرت سسیل، سرمایه‌دار صهیونیست مشهور انگلیسی و پسردایی وزیر وقت خارجه بریتانیا، لرد آرتور جیمز بالفور. بالفور ۳ سال پیش از تشکیل چتم‌هاوس به عنوان وزیر وقت خارجه بریتانیا زمینه تشکیل کشور مورد ادعای صهیونیست‌ها یعنی اسرائیل را ایجاد کرد. او دوم نوامبر ۱۹۱۷ در بیانیه‌ای معروف خطاب به  بارون لیونل والتر روتشیلد، بانکدار و نماینده مجلس عوام انگلیس، موافقت لندن با تشکیل کشور یهودی(اسرائیل) در سرزمین فلسطین را که در آن زمان تحت قیمومیت بریتانیا بود اعلام کرد. خاندان روتشیلد از نیم قرن قبل از آن، بنیانگذار انجمن جهانی صهیونیسم و کنگره جهانی یهود بودند. آن اعلامیه که در حقیقت مجوز تشکیل دولت جعلی اسرائیل در فلسطین بود به اعلامیه بالفور مشهور شد. متن آن بیانیه معروف بدین شرح است: «دولت اعلیحضرت نسبت به تأسیس یک وطن ملی  برای قوم یهود در فلسطین نظر مساعد دارد و بیشترین تلاش خود را برای تسهیل دستیابی به این هدف به کار خواهد گرفت. به وضوح می‌توان دریافت کاری انجام نخواهد شد که احتمالاً به حقوق مدنی و دینی جوامع غیریهودی موجود در فلسطین یا حقوق و موقعیت سیاسی یهودیان در دیگر کشورها لطمه وارد آورد». این بیانیه در واقع نخستین سند دیپلماتیک رسمی برای به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی بود. اما ارتباط بالفور با چتم‌هاوس تنها محدود به همان ارتباط خانوادگی با بنیانگذار این موسسه یعنی رابرت سسیل نبود. بالفور
  ۳ سال پس از امضای آن بیانیه ننگین به عنوان نخستین رئیس موسسه سلطنتی امور بین‌الملل یا چتم‌هاوس منصوب شد که به ابتکار پسردایی‌اش لرد سسیل و با سرمایه مستقیم بانک روتشیلد در حاشیه میدان سنت جیمز لندن تاسیس شده بود. بررسی منابع انگلیسی نشان می‌دهد خود بالفور نیز یک صهیونیست متعصب بود و تحت آموزه‌های مسیحیت صهیونیستی تربیت یافت. بر همین اساس هم او و هم پسردایی‌اش گرایشات متعصبانه صهیونیستی داشتند. پس از بیانیه بالفور، خاندان صهیونیستی روتشیلد هزینه‌های موسسه سلطنتی امور بین‌الملل را بر عهده گرفت. موسسان و کارکنان چتم‌هاوس عمدتاً افراد بسیار فعال و صاحبنام سیاسی بوده و هستند و در زمره مشاوران دولتمردان انگلیسی قرار دارند. چتم‌هاوس تقریباً همان نقشی را در انگلیس ایفا می‌‌کند که شورای روابط خارجی (CFR) در آمریکا دارد؛ هر دوی این موسسات عناصر اصلی و محوری در نهادهای سیاست خارجی کشور متبوع خود هستند که بنابر اظهار برخی صاحبنظران، به تشکیلات سیاسی انگلیسی- آمریکایی موسوم است. گزارشات و ارزیابی‌های چتم‌هاوس در واقع مبنایی برای فعالیت‌ها و تصمیم‌گیری‌های دوستان و همکاران این موسسه در دستگاه‌های حاکمیتی کشورهای مختلف دنیاست و عموما وابستگان به این موسسه در نقاط مختلف دنیا، دیدگاه‌های خود را براساس توصیه‌ها و بولتن‌های این موسسه تنظیم می‌کنند.  از جمله اقدامات ضدایرانی این موسسه، گزارش عجیب و سفارشی آن درباره ادعای تقلب در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ است. موسسه خاندان سلطنتی انگلیس در آن زمان در گزارشی با ارائه آمارهای غیرواقعی و عجیب مدعی تقلب در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران شده بود! همچنین نخستین‌بار این چتم‌هاوس بود که در گزارشات خود درباره نتایج پایان حضور نظامی آمریکا در عراق مطالبی را بر پایه ایران‌هراسی منتشر کرد و افزایش قدرت ایران در منطقه را یک خطر بزرگ برای خاورمیانه القا کرد!
  در کنار اینکه موسسه خاندان سلطنتی انگلیس اکنون جایزه ملکه الیزابت را به محمدجواد ظریف داده است، ماهیت صهیونیستی این جایزه نیز شاید برای وزیر امور خارجه دردسرساز شود. ظریف که در طول مذاکرات هسته‌ای منتقدان خود را متهم به همنوایی با اسرائیل کرده بود، اکنون در مظان این اتهام قرار گرفته است که جایزه انگلیسی – صهیونیستی چتم‌هاوس به او تعلق گرفته است؛ آن هم جایزه‌ای که به افتخار برجام به او تعلق گرفته است.  آقای ظریف که منتقدان برجام را به همنوایی با صهیونیست‌ها متهم کرده بود حالا به خاطر برجام مورد تشویق صهیونیست‌ها قرار گرفته است! یعنی برجام آنقدر برای منافع صهیونیست‌ها ارزش داشته است که جایزه موسسه خاندان سلطنتی انگلیس به بانیان اصلی آن تعلق گرفته است! شاید یکی از دلایل اجتناب ظریف از رفتن به لندن و گرفتن این جایزه نیز تبعات این جوانب ماجرا در افکار عمومی مردم ایران باشد. اجتنابی که البته در اصل ماجرا و ماهیت این جایزه تغییری ایجاد نمی‌کند.

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار