• تاریخ انتشار: پنج شنبه ۰۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۱۵ | کد خبر : 52057
 • حجم تجارت فنلاند با ایران ۱۰ برابر می‌شود/مشکلات پرداخت پول طی چند ماه قابل حل است

  به گزارش وعده صادق به نقل از خبرگزاری تسنیم، روز سه‌شنبه یک هیئت به سرپرستی رئیس جمهور فنلاند به ایران آمد و با مقامات ایرانی دیدار کرد.

  “کای میکانن”، وزیر توسعه و تجارت خارجی فنلاند که رئیس جمهور کشورش را در این سفر همراهی می‌کند، امروز چهارشنبه در کاخ سعدآباد چند یادداشت تفاهم فنلاند با ایران را امضا کرد.

  خبرگزاری تسنیم با این وزیر فنلاندی امروز به گفتگو نشست تا نتایج این سفر را از وی جویا شود. در ادامه خلاصه‌ای از مصاحبه آقای میکانن با خبرنگار تسنیم آمده است. مشروح این مصاحبه طی روزهای آینده منتشر خواهد شد.

  وزیر توسعه و تجارت خارجی فنلاند در ابتدای مصاحبه خود با تسنیم گفت: خوشحال هستم که در هیئت رئیس جمهور فنلاند به ایران هستم و همچنین خوشحالم که ما می توانیم بخشی از (روند) گشایش روابط با ایران باشیم. دیدارها با همکاران ایرانی به ویژه با وزیر نیرو، وزیر صنعت و معدن، وزیر راه و وزیر ارتباطات، دیدارهای موثر و موفقی بودند.

  وی ادامه داد: باید صادقانه بگویم که وزرای شما کارشناسان ارشد در بخش‌ها وحوزه های مربوط به خود هستند و مانند اروپا، فقط سیاستمداران عمومی نیستند. بلکه در زمینه خود سابقه طولانی دارند. من در این زمینه تحت تاثیر قرار گرفتم. این قضیه سودمند است، چون می شود درباره پروژه‌های ملموس صحبت کرد.

  “رهبران دو کشور بر اهمیت اجرایی کردن یادداشت‌های تفاهم تاکید کردند و اینکه تفاهم صرفا بر روی کاغذ باشد، چیزی نیست و باید نتیجه‌ای در پی داشته باشد.”

  آقای میکانن به دیدار امروز رئیس جمهور فنلاند با رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: من در دیدار رئیس جمهور فنلاند با رهبر انقلاب ایران حضور داشتم و در آن جلسه رهبران دو کشور بر اهمیت اجرایی کردن یادداشت‌های تفاهم تاکید کردند و اینکه تفاهم صرفا بر روی کاغذ باشد، چیزی نیست و باید نتیجه‌ای در پی داشته باشد.

  صدور تضمین بانکی برای صادرکنندگان فنلاندی به ایران

  وی افزود: ایران و فنلاند ۴ یادداشت تفاهم امضا کردند که مهمترین آنها به فاینانس اشاره دارد. این یادداشت زمینه را فراهم می‌کند تا فینورا که یک موسسه مالی فنلاندی (آژانس رسمی اعتبارات صادرات در فنلاند) هست، بتواند برای صادرکنندگان تضمین بانکی صادر کند. سه یادداشت تفاهم دیگر در زمینه همکاری در زمینه انرژی، در زمینه مخابراتی، و سرمایه‌گذاری در زمینه صنعتی در ایران امضا کردیم.

  “یکی از یادداشت‌های تفاهم زمینه را فراهم می‌کند تا فینورا (آژانس رسمی اعتبارات صادرات در فنلاند)، بتواند برای صادرکنندگان تضمین بانکی صادر کند.”

  مشکلات پرداخت پول طی چند ماه قابل حل است

  آقای میکانن در خصوص مشکلات انتقال پول و انجام پرداخت‌های مالی گفت که “نیاز به انجام برخی اقدامات عملی هم ایران و هم در فنلاند است. من فکر می کنم که مشکلات مربوط به پرداخت طی چند ماه حل شود.”
  وزیر توسعه و تجارت خارجی فنلاند ادامه داد: برخی بانک‌ها آماده همکاری در این زمینه هستند و برخی بانک‌ها هم منتظر هستند تا کمی شرایط روشن‌تر شود.

  حجم تجارت ایران و فنلاند ۱۰ برابر می‌شود

  وی در خصوص میزان افزایش حجم تجارت بین ایران و فنلاند گفت: این میزان به راحتی ۱۰ برابر خواهد شد. ما شرکای تجاری مشابهی در منطقه شرق نزدیک با این میزان داریم و ما (با آنها) در مقایسه با ایران، ۱۰ برابر حجم تجارت داریم. من فکر می کنم که اقتصاد ایران با سرعت بیشتری رشد خواهد کرد. ما واقعا پتانسیل زیادی برای افزایش تجارتمان با ایران داریم.

  “فنلاند می‌تواند ۵۰۰ میلیون یورو به ایران صادرات داشته باشد که در مقایسه با سال گذشته ۱۰ برابر است.”

  وی گفت: فنلاند می‌تواند ۵۰۰ میلیون یورو به ایران صادرات داشته باشد که در مقایسه با سال گذشته ۱۰ برابر است.

  مشروح این مصاحبه طی روزهای آینده منتشر خواهد شد.

  انتهای پیام/.

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار