• تاریخ انتشار: پنج شنبه ۰۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۴۵ | کد خبر : 52181
 • استقبال مردم از «سلطانعلی،نخستین سفیر ولایت»

  مردم در شب دوم اجرای نمایش «سلطانعلی نخستین سفیر ولایت» در فرهنگسرای ارسباران، از آن استقبال خوبی کردند.

  به گزارش وعده صادق به نقل از خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ این نمایش به نویسندگی و کارگردانی محسن خسروی با رویکرد معرفی ابعاد شخصیتی  سلطانعلی  پسر امام محمد باقر(ع) می پردازد.

  «سلطانعلی نخستین سفیر ولایت»پس از یک سال تلاش برای نگارش، بازنویسی و تمرین از دیروز ساعت ۱۹ در فرهنگسرای ارسباران به روی صحنه رفت و امروز در دومین اجرای خود با استقبال خوبی از سوی مخاطبان رو به رو شد.

  عوامل این نمایش قرار است از کاشان به نقاط مختلف کشور بروند و «سلطانعلی نخستین سفیر ولایت»را با هدف معرفی این امامزاده و گسترش  نمایش های آیینی روی صحنه ببرند.

  در خلاصه داستان این نمایش آمده است: مردم فین کاشان در سال ۱۱۳ هجری قاصدی را به نام عامر بن ناصر فینی به مدینه نزد امام محمد باقر می فرستند و از ایشان درخواست می کنند که شخصی را به منطقه کاشان و فین و اردهال فرستند تا شریعت اسلام و احکام دین را برای آنان بازگو کند.

  امام باقر(ع) شب هنگام جد بزرگوارشان حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی(صلوات الله علیه وآله) را درخواب زیارت می کنند که پیامبر اسلام در خواب خطاب به امام باقر می فرمایند: سلطانعلی را روانه کن؛ امام، فرزند خود سلطانعلی برادر امام جعفر صادق(علیه السلام) را به شهر کاشان در ایران می فرستند و سلطانعلی پس از رسیدن به کاشان در محله فین بزرگ سکنی می گزیند.

  نقل است که ایشان تابستان ها به دلیل گرمی هوا به منطقه اردهال می‌رفت؛ چند سالی اوضاع بدین صورت بود تا اینکه از نفوذ زیادی در بین مردم برخوردار شدند و این باعث ترس «زرین نعل»، حاکم اردهال شد.

  وی سپاهی را برای قتل حضرت سلطان علی به منطقه می فرستد و آن حضرت سرانجام در یک جنگ نابرابر سه روز به همراه یارانش در ۲۷ جمادی الثانی سال ۱۱۶ه . ق در منطقه اردهال به شهادت می‏رسد.

  به نقل از روایان که جنگ را از نزدیک دیده اند حوادث این جنگ و شهادت این امامزاده و یارانش شباهت زیادی به واقعه کربلا داشته است از آن جمله جدا کردن سر از بدن  این امامزاده که به نوعی تکرار واقعه کربلا است.

  فردا آخرین شب اجرای این نمایش در تهران است.

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار