• تاریخ انتشار: جمعه ۰۷ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۳:۰۷ | کد خبر : 52208
 • رتبه ۶۹شاخص توسعه انسانی ایران در جهان/ ضرورت توزیع عادلانه سلامت

  به گزارش وعده صادق به نقل از خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی اداره کل سلامت و امور اجتماعی شهرداری تبریز، محمدرضا واعظ مهدوی در مراسم آغاز عملیات میدانی پروژه ملی سنجش عدالت در سلامت در تبریز افزود:اعتراف می کنم که کارهای خوب و بد ما در عینک مردم اینطور تلقی می شود که به همه به یک چشم نگاه نکنید! و این اصل برای ما مسوولان یک تلنگر بزرگ محسوب می شود لذا گزارش جهانی اعلام می دارد که ایران پس از کشور کره جنوبی در مقام دوم جهانی قرار گرفته که در آن توسعه انسانی افزایش یافته است اما متاسفانه ما فقط میانگین ها را بهبود بخشیده و از مناطقی که باید به آنها توجه خاصی نمود غافل شده ایم.

  وی سیاست گذاری های نادرست، عوامل اقتصاد سیاسی، واردات محوری، صرف منابع عمومی برای خدمات اختصاصی، بودجه و خامه گیری Scheming را از عواملی برشمرد که در ایجاد بی عدالتی دخیل هستند و اضافه کرد:علل عقب افتادن برخی ها و جلو افتادن برخی دیگر نیز در سایه نابرابری های ذاتی انسان ها، تفاوت در شرایط محیطی، ظلم و پایمال کردن حقوق و فساد، تفاوت در دسترسی به فرصت ها و تفاوت در کار و تلاش است که اهمیت دسترسی همگانی به علم و آموزش عمومی را دوچندان می کند.

  به گفته مهدوی، بسیج جامعه محلی، ظرفیت سازی مردمی، ارتقای توانمندی ها، مسوولیت پذیری و پاسخگویی جوامع محلی برای بهبود شاخص های اجتماعی استوار گردیده و باید مورد توجه مسوولان مربوطه قرار گیرد.

  واعظ مهدوی با تاکید بر اینکه باید مناطق محروم بیش از گذشته با قائل شدن تبعیض مثبت راهبردها را به سمتی جهت دهیم که توزیع عادلانه سلامت محقق شود، تصریح کرد: عواملی در عدم توزیع عادلانه مؤثر است که باید این روند اصلاح شود.

  وی ادامه داد: سیاست‌گذاری های ما برخی مواقع به نفع ثروتمندان است، اقتصاد سیاسی یکی از عوامل تعیین کننده در عدالت است، اشتغال ما بر اساس واردات از بین رفته و کارخانجات تعطیل می‌شود، صرف منابع عمومی برای خدمات خصوصی، میزان بودجه و  خامه گیری به معنی استفاده از بهترین نقطه محصول برای رانت داران می‌تواند عدالت را زیر سؤال ببرد.

  معاون توسعه امور فرهنگی و آموزش سازمان برنامه‌وبودجه با تاکید بر اینکه دولت‌ها موظف به پیاده‌سازی عدالت هستند تا مناطق کم برخوردار هم به سطح مطلوب برسد، ابراز داشت: در مرحله مداخلات، مشارکت اجتماعی مردم و توانمند سازی باید ارتقا یابد

  مشارکت مردم در سنجش سلامت امری اساسی است

  رییس شورای شهر تبریز هم سلامت را یکی از بزرگترین موهبت های خداوندی عنوان کرد و گفت:جهت رسیدن به عدالت باید به غیر از تلاش مسوولان دستگاه های اجرایی، خود مردم نیز مشارکت قابل توجهی داشته باشند و لذا امیدوارم این طرح بزرگ نتایج قابل قبولی در آینده داشته باشد.

  فریدون بابایی اقدم رییس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تبریز نیز با اشاره به اینکه بستر کارهایی که در حوزه اجتماعی انجام می گیرد در حقیقت ایجاد عدالت در حوزه سلامت است تاکید کرد که مشارکت واقعی مردم در حوزه اجتماعی بسیار مهم بوده و عملیاتی نمودن آن تحسین برانگیز می باشد.

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار