رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: جمعه ۰۷ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۰۰ | کد خبر : 52309
 • برگزاری انجمن بیدل/بزرگداشت شاعر و استاد پیشکسوت زبان فارسی در هند


  به گزارش وعده صادق به نقل از ایرنا، این مراسم بزرگداشت که در شصت و پنجمین جلسه انجمن بیدل و به همت مرکز تحقیقات زبان فارسی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی در دهلی نو برگزار شد، از خدمات شاعر اهل بیت و پیشکسوت زبان فارسی تجلیل شد.
  استاد ‘دهر مندرنات ‘ شاعر اهل بیت عصمت و طهارت و پروفسور عبدالودود اظهر دهلوی استاد بازنشسته دانشگاه جواهر لعل نهرو و ایران شناس مهرماه امسال دار فانی را وداع کردند.
  ‘دهر مندرنات’ نویسنده ، شاعر و ادیب هندو ،اشعار زیادی در وصف رسول اکرم ، اهل بیت علهیم السلام سروده است .
  کتاب انوار حقیقت ، هماری رسول ‘ و ‘ هماری حسین (ع)’ درخصوص عزاداری امام حسین در۳۲ کشور از جمله اثار این شاعر است .
  پروفسور ‘عبدالودود اظهر دهلوی’ استاد بازنشسته زبان وادبیات فارسی و استاد دانشگاه جواهر لعل نهرو و ایران شناس هندی تبار لیسانس و فوق لیسانس خود را در رشته زبان فارسی از دانشگاه دهلی و دکتری خود را از دانشگاه تهران دریافت کرد.
  پایان نامه وی در باره ‘ رامایانا’کتاب مقدس هندوها توسط بنیاد فرهنگ ایران در دو مجلد به چاپ رسیده است .
  غلامرضا انصاری سفیر جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو با تسلیت به خانواده این دو استاد گفت این دو فرد آثار ارزشمندی از خود در زمینه اهل بیت علیهم السلام و زبان فارسی به یادگار گذاشته اند.
  وی تصریح کرد شاید خدمات استادان هندی به زبان فارسی بیشتر از ایرانی ها باشد.
  سفیر جمهوری اسلامی با اشاره به پایان نامه اظهر دهلوی درباره ‘رامایانا’ و اشعار ‘مندرنات ‘ در باره اهل بیت اظهار کرد این ارزش تمدن هند و ظرفیت آن را نشان می دهد.
  وی تصریح کرد ادغام دو فرهنگ ایرانی و هندی ارزش زیادی برای دنیای امروزی دارد.
  انصاری با اشاره به سخنان نخست وزیر هند در خصوص تاثیرپذیری مسلمانان هند از ایران و شاعرانی همچون سعدی،حافظ و مولوی اظهار کرد این نوع برداشت از اسلام عشق به انسانیت ، مهربانی و ارزشهای اسلامی را ترویج می کند.
  وی با تقدیر از رایزنی فرهنگی برای برگزاری بزرگداشت استاد و شاعر اهل تصریح کرد باید همه ساله مراسم بزرگداشت این افراد برگزار شود.
  ‘علی دهگایی ‘ رایزن فرهنگی ایران در دهلی نو نیز گفت حدود یک ماه پیش این دو استاد و شاعر اهل بیت علیهم السلام فوت کردند که به علت ایام عزاداری سالار شهیدان امروز مراسم بزرگداشت این افراد برگزار شد.
  وی با اشاره به خدمات استاد اظهر دهلوی اظهار کرد وی عمر خود را در راه گسترش و خدمت به زبان فارسی سپری کرد.
  رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی با اشاره به اهدای جایزه بنیاد سعدی و برگزاری مراسم بزرگداشت در زمان حیات وی در ایران تصریح کرد استاد دهلوی به علت کسالت نتوانست دراین مراسم شرکت کند.
  وی شرکت فعال در برگزاری سمینارهای زبان فارسی و انتشار بیش از ۳۰ مقاله در زمینه زبان فارسی را از جمله خدمات وی عنوان کرد.
  دهگایی در ادامه با تجلیل از خدمات ‘مندرنات’ شاعر اهل بیت علیهم السلام افزود: وی علاوه بر انتشار چندین کتاب ، ۴۳۰ بیت شعر در مدح اهل بیت و خانواده مطهرش سروده است .
  استاد شریف قاسمی استاد زبان فارسی و یکی از شاگردان استاد دهلوی با اشاره به خدمات وی به زبان و ادب فارسی تصریح کرد استاد دهلوی عاشق زبان فارسی بود و تمامی توان خود را برای دانشجویان و خدمت به این زبان به کار می گرفت .
  وی تصریح کرد استاد دهلوی تلاش ارزنده ای در راه آموزش و گسترش زبان فارسی در دانشگاههای هند و ایجاد انجمن ها و سمینارهای زبان فارسی انجام داد.
  استاد اختر مهدی یکی دیگر از استادان زبان فارسی با اشاره به خدمات پروفسور اظهر خواستار توجه ویژه ای به این استادان و تلاش برای گسترش زبان فارسی در هند شد.
  وی تصریح کرد خدمتگذاران علم و ادب و زبان فارسی به واسطه آثارشان همشه زنده هستند.
  آساق** انتشار دهنده:احمدعلی خلیل نژاد

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار