• تاریخ انتشار: شنبه ۰۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۰۷ | کد خبر : 52474
 • منصور هادی طرح پشینهادی سازمان ملل برای حل بحران یمن را رد کرد


  روزنامه القدس العربی چاپ لندن روز شنبه به نقل از یک منبع نزدیک به هادی نوشت که رئیس جمهوری مستعفی یمن در مقر اقامتش در ریاض پایتخت عربستان با اسماعیل ولد شیخ فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن دیدار و گفت وگو کرد.
  این منبع که خواست نامش فاش نشود، گفت که هادی در این دیدار مخالفت خود را با طرح پیش نویس سازمان ملل برای حل بحران یمن اعلام کرد.
  بر اساس این گزارش، اسماعیل ولد شیخ سه شنبه گذشته با هیات مشترک انصار الله و حزب کنگره مردمی یمن دیدار و نسخه ای از طرح پیشنهادی سازمان ملل برای حل بحران یمن را در اختیار آنها قرار داد.
  هیات یمنی به طور رسمی از دریافت نسخه ای از این طرح خبر داد و اعلام کرد که پس از رایزنی با رهبران و مسئولان یمنی در این باره موضع خود را به سازمان ملل اعلام خواهد کرد.
  ولد شیخ پس از آن عازم ریاض شد تا ضمن گفتگو با هادی، طرح خود را در اختیار وی قرار دهد.
  جزئیات طرح پیشنهادی سازمان ملل برای برون از بحران یمن به صورت دقیق اعلام نشده اما برخی منابع مطلع گفتند که بر اساس این طرح، در صورت توافق طرف های یمنی، معاون جدیدی به صورت توافقی برای عبد ربه منصور هادی تعیین و همه اختیارات هادی به وی منتقل می شود. معاون جدید نیز مکلف است که دستور تشکیل دولت وحدت ملی در کشور را بدهد که اعضای آن به صورت مشترک از میان حامیان هادی، انصار الله و کنگره مردمی یمن انتخاب می شوند. هادی نیز تا اجرای انتخابات ریاست جمهوری جدید به طور افتخاری در پست خود باقی می ماند.
  این در حالی است که نهادها و احزاب حامی هادی طی دو روز گذشته با صدور بیانیه هایی مخالفت خود را با طرح سازمان ملل اعلام کرده و گفتند که آنها برای حل بحران یمن تنها بر روی طرح ارائه شده از سوی کشورهای حوزه خلیج فارس، نتایج گفت وگوهای ملی و قطعنامه ۲۲۱۶ سازمان ملل تمرکز دارند.
  این در حالی است که اسماعیل ولد الشیخ پیشتر در اظهاراتی اعلام کرد که پیشنهاد جدید برای برون رفت از بحران این کشور شامل حل فراگیر و کامل بحران از جمله راه حل نظامی، امنیتی و سیاسی می شود.
  وی ادامه داد که مهمترین بند طرح پیشنهادی، ضرورت برقراری آتش بس برای ورود کمک های بشردوستانه به یمن و کاهش رنج های مردم این کشور به ویژه آنکه آتش بس های انسانی موقت که اخیرا برقرار شده، طولانی نبوده است.
  ولد الشیخ افزود: در دیدار با نمایندگان انصارالله و حزب کنگره مردمی درباره راه حل فراگیر نظامی، امنیتی و سیاسی گفت و گو کردیم که پیشرفت هایی هم در این زمینه داشتیم.
  وی با ابراز امیدواری نسبت به بازگشت مجدد گروههای دخیل در بحران یمن به میز مذاکره در کویت گفت: بحث های سیاسی می تواند منجر به راه حل مسالمت آمیز بحران یمن شود و ما می خواهیم جنگ بیش از این طولانی نشود و همه برای نجات یمن و خروج از بحران کنونی از مواضع خود عقب بنشینند.
  حمله همه جانبه عربستان به همراه ائتلافش به یمن در ماه مارس ۲۰۱۵ (ششم فروردین ۹۴) برای حمایت از عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی و فراری یمن آغاز شد که تاکنون نتیجه ای جز ویرانی تاسیسات زیر بنایی و اماکن غیرنظامی یمن و کشته یا زخمی شدن هزاران تن نداشته است.
  خاورم**۹۳۲۹**۱۱۴۴ مترجم: ندا بهبودی** انتشار دهنده: علیرضا جباری

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار