• تاریخ انتشار: شنبه ۰۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۳۵ | کد خبر : 52493
 • روایت تصویری از گذشته تا امروز تهران

  عکاسی با خلاقیت خود دست به اقدام جالبی زده که در آن شهر تهران را از ایام قدیم تا به امروز در یک قاب به تصویر کشیده است.

  به گزارش وعده صادق به نقل از خبرنگار اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ تهران در ابتدا روستایی نسبتاً بزرگ بود که میان شهر بزرگ ری و کوهپایه‌های البرز جای گرفته بود.هر چند تاریخ دقیقی از آغاز شکل‌گیری تهران به‌عنوان یک شهر در دست نیست، اما ساخت تهران در سال ۹۶۱ هجری قمری به‌دستور شاه طهماسب صفوی را می‌توان نقطه آغاز شکل‌گیری هسته تهران امروزی در نظر گرفت.

   این حصار به‌طول یک فرسخ (۶کیلومتر) با ۱۱۴ برج به‌ تعداد سوره‌های قرآن و چهار دروازه بنا شد و به “حصار شاه طهماسبی” معروف گشت.

   در سال ۱۲۰۰ هجری قمری و پس از به حکومت رسیدن آغا محمد خان قاجار و پایتخت قرار دادن ده کوچک تهران، رفته رفته به شهری بزرگ تبدیل شد. 

  با تصویب “قانون بلدیه” اولین طرح تهران تحت عنوان “نقشه خیابان‌ها” در۱۳۰۹ هجری شمسی به اجرا درآمد. بسیاری از ساختمانهای قدیمی و همچنین حصار تهران تخریب شد و با ساخته شدن بناهای جدید زمینه توسعه تهران فراهم شد.

  بابیان تاریخچه ای از شهر تهران می توان دریافت که این شهر چه قدمت دارد عکاسی با استفاده از خلاقیت خود دست به اقدام جالبی زده است که با در دست داشتن عکس های قدیمی تهران وارد همان قسمت شهر شده است واز همان زاویه عکس قدیمی عکس انداخته است به گونه ای که تصویر قدیم و جدید تهران هردو در یک قاب قرار گرفته اند.

  در ادامه این تصاویر را مشاهده می کنید.

  خیابان ولی عصر سال ۱۳۴۵ – ساخت این خیابان با طول بیش از ۱۷ کیلومتر از سال ۱۳۰۰شمسی آغاز شد. در سال ۱۳۱۸ در حدود ۶۲ هزار درخت چنار در این خیابان وجود داشته است.

  میدان آزادی سال ۱۳۴۹– در سال ۱۳۴۵مسابقه ای برای طراحی نماد ایران برگزار شد که در پایان طرح حسین امانت پذیرفته شد. ساخت این برج در سال ۱۳۴۸ آغاز و در سال ۱۳۵۰پایان یافت. معماری برج آزادی تلفیقی از معماری دوران هخامنشی، ساسانی و دوره اسلامی است.

  دروازه شمیران سال ۱۳۱۲– یکی از دروازه‌های شمالی شهر تهران قدیم در این منطقه قرار داشته و مسیر تهران به شمیرانات از میان آن عبور می‌کرده‌ است. 

  خیابان ولی عصر سال ۱۳۱۰– روبروی پارک ملت فعلی

  میدان تجریش سال۱۳۱۰– میدان تجریش در شمالی‌ترین منطقه تهران که زمانی طجرشت خوانده می‌شد قرار دارد. 

  سردر باغ ملی۱۳۰۵ – از بناهای به جا مانده از دوره قاجار می‌باشد که در سال‌های۱۳۰۱ تا ۱۳۰۴توسط جعفرخان کاشانی نوسازی شده است. این بنا ورودی میدان مشق بوده است. میدان مشق از بزرگترین میدان‌های نظامی بوده و در حدود ۴۰۰ متر طول و ۴۰۰ متر عرض داشته است.

  میدان فردوسی سال ۱۳۴۵ – اولین مجسمه در این میدان در سال۱۳۲۴ توسط پارسیان هند در این میدان نصب شد و از آن زمان تاکنون چندین بار طرح میدان و نیز مجسمه فردوسی تغییر کرده است.

  دروازه دولت ۱۳۱۲– یکی از دروازه های ورودی شهر تهران

  بلدیه تهران سال۱۳۱۰ – این بنا طی سالهای ۱۳۰۰تا ۱۳۰۲ در ضلع شمال میدان توپخانه ساخته و طی سالهای۱۳۴۵ تا۱۳۴۸ تخریب و بجای آن فضای سبز احداث گردید.

  انتهای پیام/

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار