• تاریخ انتشار: یکشنبه ۰۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۰۸ | کد خبر : 52573
 • از فرهنگ امنیتی تا امنیت فرهنگی

  به گزارش وعده صادقروزنامه اصلاح طلب ابتکار نوشت:  سید رضا صالحی‌امیری به عنوان وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی معرفی شده است تا نمایندگان درباره آینده این وزارتخانه و مدیری که جایگزین علی جنتی می‌شود، تصمیم بگیرند. صالحی‌امیری ۵۵ ساله که متولد امیرکلا در شهرستان بابل است، کارشناسی و کارشناسی‌ارشد خود را در رشته علوم سیاسی گرفته و دکترای مدیریت دولتی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات است. او در حال حاضر سکان‌دار سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران است. او پیش از این در آغاز کار دولت یازدهم، سرپرستی وزارت ورزش و جوانان را برعهده داشت. با این حال پیشینه او در حوزه امنیت، باعث شده تا نگرانی‌هایی درباره حضور نگاه امنیتی در حوزه فرهنگ و هنر کشور بر سر زبان‌ها بیفتد.
  رای اعتماد تقریبا قطعی است
  با این حال در روزهای گذشته و پس از معرفی او از سوی حسن روحانی به مجلس، نمایندگان استقبال نسبتا خوبی داشته‌اند و به نظر می‌رسد صالحی‌امیری از اقبال خوبی در کسب رای اعتماد مجلس داشته باشد. مهدی شیخ، نماینده مجلس و عضو کمیسیون فرهنگی درباره وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی که به مجلس معرفی شده است، به «ابتکار» می‌گوید: صالحی‌امیری، با فرهنگ آشناست، هم مدیر اجرایی خوبی است و هم رویکردی که در جلسه‌های مختلف با مجلسی‌ها داشت، اعلام کرده، رویکرد بسیار مناسبی بوده است که در چارچوب‌های نظام، حرکتی رو به جلو در مباحث فرهنگی دارد. این دیدگاه از نظر من دیدگاه خوبی است و آن را می‌پسندم. نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس درباره این‌که آیا به نظر او صالحی‌امیری از مجلس رای اعتماد می‌گیرد یا خیر، پاسخ می‌دهد: بله، فکر می‌کنم. در واقع تقریبا قطعی است، مگر این‌که اتفاق خاصی بیفتد و این‌طور که از ظواهر پیداست رای اعتماد می‌گیرد.
  حاشیه‌ها را پیگیری می‌کنیم
  اگر چه به گفته محمود صادقی، دیگر نماینده تهران در مجلس دهم، معتقد است که نمایندگان سابقه صالحی‌امیری را مورد توجه قرار داده‌اند. او درباره وزیر پیشنهادی ارشاد می‌گوید: سوابق کار فرهنگی قابل قبولی دارند در حوزه‌های مدیریتی کار کردند و در کتابخانه ملی که حوزه فرهنگی است، مدیریت موفقی داشتند؛ ارتباط با نخبگان علمی و فرهنگی خوب است و با پیچیدگی‌های مدیریتی در ایران آشنایی دارد. در مجموع فکر می‌کنم حداقل برای این دوره انتهایی دولت روحانی فرد موثری باشد. این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره سابقه امنیتی صالحی‌امیری و نگرانی از نگاه امنیتی به حوزه فرهنگ و هنر توضیح می‌دهد: در فراکسیون همین سوال را از او پرسیدم و او توضیح داد که در وزارت اطلاعات هم که بودند بیشتر کارهای فرهنگی می‌کردند و حوزه مطالعات راهبردی مقوله امنیت فرهنگی. شاید بتوانیم بگوییم، نگاه او به امنیت، نگاهی فرهنگی است نه این‌که به فرهنگ نگاه امنیتی داشته باشد. این نگرانی را ما هم داشتیم که توضیحاتی که داد تقریبا متقاعد شدم که به هر حال صالحی‌امیری به بحث‌هایی مثل امنیت نرم که به نوعی امنیت فرهنگی است، قائل است و می‌گویند که اساسا ما ترمینولوژی را ایجاد کردیم و ثمراتش را در عمل نشان می‌دهند و امیدوارم بتواند علیرغم چنین سابقه‌ای در حوزه فرهنگ هم موفق باشد. صادقی در پاسخ این‌که آیا صالحی‌امیری از مجلس رای اعتماد خواهد گرفت، می‌گوید: اهل غیب‌گویی نیستم و برآورد نهایی ندارم. قرار است در فراکسیون با این وزیر پیشنهادی برای وزرات ارشاد صحبت کنیم. به هر حال مقوله وزارت ارشاد مسئولیت بسیار پیچیده و ذوابعاد است و باید فردی که می‌خواهد مسئولیت را به عهده بگیرد، باید فردی فرهنگی و رسانه‌ای باشد و در حوزه هنر با هنرمندان مانوس باشد، همچنین در حوزه تفکر دینی به نوعی صاحب اندیشه باشد که جمع این جهاتی که دخالت دارد، طبعا کار بسیار مشکلی است اما فکر می‌کنم صالحی‌امیری فردی نسبتا قابل قبول باشد.
  باید منتظر روزهای آینده بود
  هدایت‌الله خادمی، عضو دیگر مجلس شورای اسلامی هم نظر مثبتی درباره صالحی امیری دارد. او در این‌باره به «ابتکار» می‌گوید: تلاش می‌کنم که صالحی‌امیری موفق شود رای اعتماد بگیرد و هر کاری که بتوانم انجام می‌دهم. نماینده مردم ایذه و باغملک در رابطه با نگاه امنیتی و سوابق صالحی‌امیری هم توضیح می‌دهد: بالاخره هر کسی سابقه‌ای دارد و از جایی کار خود را شروع کرده است. می‌شود گفت کسی که کار امنیتی کرده است، شاید نگاهش متفاوت باشد ولی همه‌گیر نیست و نباید این مساله را صفر و صد دانست. خیلی از مسئولان کار امنیتی کرده‌اند. کسی که در شورای امنیت ملی باشد از رییس جمهوری گرفته تا قالیباف و ضرغامی، رییس اسبق صدا و سیما، کار امنیتی کرده‌اند. هر کسی در هر برهه‌ای که بوده کار امنیتی و نظامی کرده و مهم این است که بدانند مسئولیت‌هاشان چیست و کاری برای این مملکت کنند. اگرچه مشکلات اساسی ما اقتصادی است و این مشکلات تاثیر زیادی روی فرهنگ و آموزش و پرورش هم می‌گذارد.
  به گفته خادمی، به جایی رسیده‌ایم که شاید بگوییم تغییر وزرا در این سه وزارتخانه اهمیتی ندارد و شاید عوض کردن و استعفای آنان نیز کارساز نبوده و بگویند که ای کاش رییس‌جمهوری بحث‌های اقتصادی را پیگیری می‌کرد. اما ببنید وضع ما چقدر خراب است که می‌گوییم آموزش و پرورش و فرهنگ مهم نیستند. طبق هرم مازلو مردم ما فکر خوراک و پوشاک و سرپناه هستند و دنبال این مسائل نمی‌روند که وزیر فرهنگ و آموزش و پرورش چه کسی باشد که همه اینها به خاطر ضعف اقتصادی به حاشیه رانده شده است. امیدواریم که موفق شوند و در دوارن باقی‌مانده دولت مجلس تلاش می کند با دولت در رابطه با این سه نفر همکاری کند. اگر برخی‌ از این سه نفر مشکلاتی داشته باشند باید اغماض کنیم چرا که نمی‌خواهیم این وزارتخانه ها بدون مسئول باشند و وضعیت از چیزی که هست بدتر نشود.
  اگر تایید نکنیم دولت باید شخص دیگری را معرفی کند. بنابراین در این زمان اندکی باقی مانده باید شخص مناسب را برای این سه وزارتخانه پیدا کنیم. این عضو کمیسیون انرژی ادامه می‌دهد: مشکلات آموزش و پرورش ما با این تغییرات حل نمی‌شود.
  امیدوارم که وضعیت معلمان ما آنقدر خوب شود که هیچ کدامشان دغدغه مالی نداشته باشند. او در پاسخ به این سوال که آیا این سه نفر به خصوص صالحی‌امیری از مجلس رای اعتماد می‌گیرند، می‌گوید: سلطانی‌فر و صالحی‌امیری رای اعتماد از مجلس خواهند گرفت ولی در رابطه با دانش آشتیانی بحث‌هایی در مجلس صورت گرفته است که باید دید در روزهای آینده چه نتیجه‌ای حاصل می‌شود.

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار