• تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۵ | کد خبر : 53008
 • به وزیر آینده ارشاد

  به گزارش وعده صادق روزنامه اصلاح طلب اعتماد نوشت: پس از آنکه علی جنتی تحت فشارهای برون دولتی و گرفتاری‌های ناشی از آن، ردای وزارت را برای استفاده جانشین خود، در ساختمان خیابان کمال‌الملک جا گذاشت، جناب دکتر روحانی، آقای صالحی‌امیری را برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد تا پس از کسب رای اعتماد، ردای بی‌وفا را به دوش او اندازد و وی را بر صدر سخت‌ترین وزارتخانه ایران اسلامی بنشاند.
  نمی‌دانم وزیر آینده ارشاد چه جسارت و پروایی دارد که حاضر شده مسوولیتی را بپذیرد که مدعیان زیادی دارد و هر آن درصدد تصاحب مجموعه فعالیت‌های گوناگون و به ظاهر زیبای آن هستند؟ مدعیانی که اصولا مقوله فرهنگ و هنر را در حوزه دولت تعریف نمی‌کنند و معتقدند که چون فرهنگ و توابع آن باید در چارچوب دین دیده شود، پس به عهده دین‌شناسان است و لذا باید در « حوزه‌های » دیگر تعریف شود. وقتی گفته شود که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تولیدات فرهنگی و هنری ندارد و فقط سیاستگذاری می‌کند، می‌گویند که اتفاقا سیاستگذاری فرهنگ اسلامی و هنر اسلامی به عهده اسلام شناسان است و البته این نوع اسلام شناسان در حوزه دولت نیستند و در «حوزه»های دیگرند. این گفته‌ها و ادعاها را با زبان صریح بیان نمی‌کنند، بلکه با ایجاد فشار به مسوولان ذی‌ربط، به اطلاع آنان می‌رسانند.
  آقای حضرتی، نماینده مجلس شورای اسلامی، حرف عاقلانه‌ای زده که وزارت ارشاد را منحل کنید. اگر چه این پیشنهاد دیر هنگام است اما وقتی توقع همراه با سختگیری به وزارتخانه‌ای با حداکثر پنج هزار پرسنل در سراسر کشور و بودجه‌ای در حدود ١٣ درصد کل بودجه فرهنگی کشور، اینقدر زیاد و سهمگین است که تقریبا همه وزرای ارشاد از اول انقلاب تاکنون را از‌پای در آورده است، بودنش چه کار خارق‌العاده‌ای انجام می‌دهد؟ آیا این همه فشار به سازمان صدا و سیما که با پنجاه هزار پرسنل رسمی و قراردادی و برنامه‌ای (١٠ برابر وزارت ارشاد) و بودجه‌ای فوق نجومی و درآمدی نجومی و تولید شبانه‌روزی مقولات فرهنگی و تبلیغاتی، وارد می‌شود؟ معلوم است که نه ! فعلا از سایر نهادها و ارگان‌های فرهنگی، تبلیغاتی و بودجه‌های کلانی که از درآمد‌های عمومی می‌گیرند، صرف نظر می‌کنیم.
  این نماینده مجلس درست گفت، اما خیلی پیش از این باید فکر این را می‌کردند که مراکز پر نفوذ مذهبی نمی‌گذارند مسوولیت امور فرهنگی کشور با دولت باشد، همچنان که امر قضایی با دولت نیست، همچنان که حضور دولت را از اوقاف و امور خیریه کمرنگ کردند، همچنان که نقش دولت در فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغاتی جمهوری اسلامی در خارج از کشور را بسیار کم کردند، همچنان که بخش عمده‌ای از فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغاتی نظام را در ید قدرت‌های دیگر نهادند.
  همان وقت که حوزه اندیشه و هنر اسلامی را در ید سازمان تبلیغات اسلامی – تشکیلات فرهنگی را در اختیار روحانیان – در آوردند و نام آن را به «حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی » تغییر دادند، دولتمردان باید متوجه می‌شدند که قرار است تشکیلات متعلق به روحانیان، فیلم تولید کند و کنسرت موسیقی برگزار کند و شب شعر بگذارد و کتاب منتشر کند و هنرهای تجسمی آموزش دهد و در سه و نیم سال قبل، با بودن چنین شرایطی در جمهوری اسلامی، علی جنتی، سکان وزارت ارشاد اسلامی را به دست گرفت، شاید بتواند با پتانسیل بالقوه موثری که دارد، جلوی بخشی از فشارهایی که بر وزرای پیش از خود وارد می‌شد را بگیرد، اما خود مجبور به استعفا شد. او فرزند یک آیت‌الله است و با فرهنگ روحانیت بزرگ شده، دانش‌آموخته حوزه علمیه قم است و با توقعات حوزویان آشنا است، از نظر فکری سابقه‌ای طولانی با جمعی از بلند پایگان مذهبی، سیاسی داشته است و به خصوص در میان منتقدان معتدل و معقول دولت یازدهم، چهره‌ای مورد احترام و دوست داشتنی است. این فرد با این امتیازات را تاب نیاوردند و نگذاشتند یک دوره چهار‌ساله وزارتش به انجام برسد.  امید است وزیر جدید که در شرایطی به مراتب سخت‌تر از آغاز به کار دولت یازدهم و نیز ویژگی‌های فردی متفاوت، گام به ساختمان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌گذارد، کارساز و سرفراز تا انتها پیش رود.

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار