• تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۱۴ | کد خبر : 53028
 • امکان تکرار ساماندهی گلزار شهدا در سال‌های آتی/تشریح نحوه خدمات‌رسانی بنیاد به خانواده شهدای فاطمیون

  به گزارش وعده صادق به نقل از خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، نشست خبری مهدی ایزدی معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران صبح امروز ۱۱ آبان ماه ۹۵ برگزار شد. ایزدی در این نشست با اشاره به مسائل معیشتی بنیاد گفت: بنیاد شهید در انعکاس مسائل مربوط به امور معیشتی، سیاستش عدم انعکاس خدمات بوده است به همین دلیل ما مدام مورد نقد هستیم که چرا برخی فعالیت‌ها اطلاع رسانی یا انجام نمی‌شود. گاهی مجبوریم به دلیل سوالات فراوان افکار عمومی بخشی از فعالیت‌ها را مطرح کنیم. وقتی مباحث معیشتی مطرح می‌شود کسانی‌ که می‌خواهند القا کنند که ایثارگران به دلیل خدمات بنیاد پا به میدان مبارزه گذاشته‌اند بهانه جویی می‌کنند. ضمناً خدمات بنیاد هم تراز با ایثارگری رزمندگان ما در میدان جنگ نبوده است. رزمندگان ما برای معامله مادی وارد میدان جهاد نشدند بلکه سر در مسیر آرمانهایشان سپردند.

  کارکنان خدمات رسان به ایثارگران، ارتباطی با بخش اقتصادی بنیاد ندارند

  وی افزود: در بنیاد شهید دو بخش خدمات رسانی و بخش اقتصادی کاملا از هم جدا هستند و بسیاری از کارکنان بنیاد هیچ ارتباطی با بخش اقتصادی ندارند. تعداد زیادی از کارکنانی که در حوزه خدمات رسانی هستند از خود جامعه ایثارگر هستند و به دنبال ارائه بهترین خدمات می‌باشند. نقد خوب و منصفانه حتماً باید باشد همچنین نظارت بر عملکرد بنیاد می‌بایست صورت بگیرد اما فضای انتقاد و تخریب به گونه‌ای نباشد که حیثیت فعالیت کارکنان بنیاد زیرسوال برود و تخریب صورت بگیرد.

  معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران در پاسخ به سوالی درباره نگاه متفاوت بنیاد به خدمات رسانی برای شهدای مدافع حرم گفت: بنیاد در ارائه خدمات به جانبازان و ایثارگران تحت پوشش خود هیچ تفاوتی قائل نیست و هر شهیدی با هر عنوانی در هر نقطه از کشور شامل خدمات مصوبه خواهد شد از جمله شهدای مدافع حرم که با شهدای دفاع مقدس و شهدای انقلاب در نحوه خدمات رسانی یکسان هستند. اگر در سیر تشکیل پرونده شهید، یگان مربوطه دیر اقدام کرده باشد طبیعتاً خدمات رسانی نیز با تعلل صورت گرفته که در این زمینه یگان می‌بایست پاسخگو باشد. در این بخش ما از عملکرد بنیاد دفاع می‌کنیم و قائلیم که آنها از همه خدمات بهره مند خواهند شد.

  مهدی ایزدی در پاسخ به سوالی پیرامون طراحی کارت شناسایی ایثارگران گفت: طراحی و ارائه کارت شناسایی ایثارگران تا پایان آبان‌ماه تمدید شده است کارت شناسایی به جانبازان بالای ۲۵ درصد، همسران، فرزندان و والدین شهدا نیز داده شده است.  طی یک سال گذشته این کارت به همسران جانبازان ۷۰ درصد داده شده، سال ۱۳۹۰ ۵ سال مدت اعتبار کارت به پایان رسید و طبق ابلاغ شورای عالی اداری و الکترونیک بنا براین بود که کارت هوشمند صادر شود و اطلاعات ایثارگران بر روی همان درج شود به همین دلیل سال ۹۰ با تصویب شورای اداری اعتبار آن تا پایان ۹۵ تمدید شد. با ارتباطی که با سازمان ثبت احوال کشور گرفتیم فهمیدیم اطلاعات مورد نیاز در قطعه مغناطیسی درج خواهد شد و کارت کاربرد ظاهری برای ایثارگران ندارد بنابراین قرار شد ظاهر آن مجدداً طراحی شود و نمادهای ایثارگری برآن درج شود. به دنبال آن فراخوان طراحی کارت ایثارگران اعلام شد.

  از سال ۹۱ دقت شد تا سهمیه ۲۵ درصدی استخدام ایثارگران با نظارت بنیاد به خوبی اعمال شود

  معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به عملکرد بنیاد در حوزه ایثارگران در دولت یازدهم گفت: عملکرد بنیاد شهید در این دولت جزء دوران طلایی بنیاد بوده است. مطالبات ایثارگران که از سه دولت قبل پرداخت نشده بود در این دولت پرداخت شد و در حوزه اشتغال تنها دورانی که سهمیه اشتغال و استخدامی ایثارگران را انجام داده ، سه سال گذشته بوده است. از سال ۹۱ دقت شد تا سهمیه ۲۵ درصدی استخدام ایثارگران با نظارت بنیاد به خوبی اعمال شود در صورتی که در ادوار گذشته از این سهمیه به خوبی استفاده نمی‌شد. درباره تسهیلات مسکن نیز بهترین علمکرد را در سه سال گذشته به ویژه در سالهای ۹۴ و ۹۵ داشته‌ایم هر ساله در اعلام این تسهیلات و توزیع آن بین بانک‌ها تنها بخشی را اعلام می‌کنند. هم اکنون بالغ بر ۴۵ هزار جذب صورت گرفته و پیش بینی بر این است که این میزان به ۵۰ هزار جذب برسد.

  ممکن است اگر نیاز شود در سال‌های آینده ساماندهی دوباره تکرار شود

  ایزدی در پاسخ به سوال تسنیم در باره برنامه بنیاد شهید برای استانداردسازی قبور شهدای جدید برای نظم دادن به سیر تدفین شهدا در گلزارها و جلوگیری از اجرای مجدد طرحی ساماندهی به نام نظم دادن به قبور شهدا، گفت: ممکن است اگر نیاز شود در سال‌های آینده ساماندهی دوباره تکرار شود. حتما و یقینا فضای ده سال بعد ما از جهات متعددی با الان متفاوت خواهد بود. این طبیعی است چون دنیا رو به پیشرفت و تکامل است. آنچه که ما وظیفه داریم اینست که گلزار شهدا را ساماندهی و مناسب سازی کنیم در این کار از صاحب نظران ، نظر می‌گیریم و طراحی و ایده را صاحب نظران معماری می‌دهند. ما مکان‌هایی را در کشور به عنوان گلزار شهدا داریم که اجازه دفن در آن فقط بر عهده بنیاد شهید است. کار تدفین شهدا در محل مورد نظر خانواده و در شهر مورد نظر آن‌ها انجام می‌شود. کار حتما باید با ساماندهی باشد. بعضی اوقات خانواده می‌گوید ما شهید دیگری داریم که می خواهیم شهیدمان را در کنار شهید قبلی به خاک بسپاریم. در این موضوعات ما سعی می‌کنیم رضایت خانواده را کسب کنیم. یعنی ملاک ما نظر خانواده است مگر آنکه محدودیتی داشت باشیم. در اینکه نوع سنگ چه باشد قاعده بر اینست که چون هزینه‌ها را عموما بنیاد پرداخت می‌کند با هماهنگی خانواده حتی الامکان سنگ‌ها با یک شکل و یک فرم انتخاب شود و تفاوتی صورت نگیرد و این چیزهایی که در مورد  فقیر و غنی در سنگ قبر افراد عادی دیده می‌شود،در میان شهدا نباشد.

  نحوه خدمات رسانی بنیاد شهید به خانواده شهدای فاطمیون/تسریع رسیدگی به وضعیت پرونده تابعیت خانواده فاطمیون

  وی در پاسخ به تسنیم درباره تعداد خانواده شهدای فاطمیونی که تحت پوشش بنیاد شهید قرار گرفته‌اند و نحوه خدمات رسانی به آن‌ها گفت: از نظر قانون همه خانواده شهدای فاطمیون تحت پوشش بنیاد شهید هستند، هیچ استثنایی در آن نیست اما اینکه ممکن است تشکیل پرونده تدریجا و در طول زمان صورت بگیرد، هر روز متفاوت است. به محض اینکه دفن شدند از نظر ما تحت پوشش بنیاد هستند و از آن زمان می‌بایست اطلاعات منسوبین ثبت شود و خدماتی که نیاز است ارائه شود. از نگاه ما به محض اینکه احراز شهادت انجام شود، تحت پوشش هستند. در اجرا این دو کمی با هم فاصلهز مانی دارند. از نظر قانون تمام خدمات بنیاد به آن‌ها ارائه می‌شود اما موانعی از جمله بحث تابعیت که موانع قانونی بیرون بنیاد است وجود دارد و خوشبختانه آن هم تقریبا مرتفع شده و در شورای عالی امنیت ملی مصوبه ای است که گفته می‌بایست در دادن تابعیت به این افراد تسریع شود.

  وی در پاسخ به سوالی در رابطه با حل شدن مشکل تابعیت رزمندگان افغانستانی ۸ سال دوران دفاع مقدس و رزمندگان لشگر فاطمیون گفت: تابعیت در قانون ما از قبل از انقلاب بوده است و بعد از انقلاب در سال ۶۷ بحث تابعیت کسانی‌ که کار خاص یا خدمات شایسته و بی‌نظیری به کشور ما داشتند از جمله خدمات ایثارگران برای این قانون اقدام شده است. بسیاری از کسانی که در دوران دفاع مقدس به شهادت رسیده‌اند و در کنار رزمندگان ایرانی در جبهه‌ها جنگیدند درخواست تابعیت کرده‌اند و دستور تابعیت‌ آن‌ها در دستور کار  قرار گرفته است اما روند تابعیت رزمندگان افغانستانی بعد از شروع شهادت رزمندگان فاطمیون نیاز به بازنگری داشت و قانون ملزم بود زمان را در ارائه این پرونده‌ها کم کند. در واقع تاکنون نیز دستگاه‌های متولی مثل وزارت کشور و وزارت خارجه این کار را انجام می‌دادند اما در قضیه شهادت رزمندگان فاطمیون برای این موضوع سقف زمانی گذاشته‌اند تا به سرعت کارها انجام و پرونده آنکها تشکیل شود. چون این مصوبه اجرا می‌شود کار سرعت پیدا کرده و به خوبی پیش می‌رود. این افغانستانی‌ها تا کنون در رابطه با استخدام و مالکیت ممنوعیت داشته‌اند که با گرفتن تابعیت از ۱۰۰ درصد تسهیلات استفاده خواهند کرد. ما تلاشمان را برای سرعت بخشیدن به حل مشکلات آن‌ها انجام می‌دهیم اما اعطای تابعیت برعهده وزارت کشور و وزارت خارجه است.

  معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران در ادامه تصریح کرد: در همه جای دنیا تسهیلات ویژه‌ای به سربازانی که در دفاع از کشور خود می‌جنگند تعلق می‌گیرد این موضوع بسیار مسئله طبیعی است اما اطلاع رسانی ما در این زمینه کم بوده و نتوانستیم این طرز تفکر را به یک فرهنگ عمومی تبدیل کنیم که وقتی یک خانواده سرپرست خود یا فرزند جوان خود را در دفاع از کشور تقدیم کرده است، برای تکریم و تسهیل نیازهایش می‌بایست خدماتی به او داد. وظیفه قدرشناسی این است که مردم بدانند ایثارگران حقی بر کشور دارند ولی وظیفه دستگاه‌های اجرایی است که این کار را انجام دهند. 

  اقدامات حقوقی علیه عامل تهدید و تحریک خانواده شهدا

  ایزدی در پاسخ به سوالی در رابطه با جو سازی‌های رسانه‌ای خاص در جهت مخالفت با موضوع ساماندهی گلزارهای شهدا و موارد مشابه آن گفت: قطعا اینکه فردی خانواده شهدا و افکار عمومی را تحریک کند و بدون دلیل موج ایجاد کند به دنبال آن فراخوان عمومی بدهد و تجمع برگزار کند، خلاف قانون است. اول باید دید چنین فردی صلاحیت این کار را دارد یا خیر و دوم موضوعی که دستاویز او برای این تحریک‌ها شده درست است یا خیر. تهدید کردن و یا تجمع برگزار کردن روش مناسبی برای ابراز مخالفت در این زمینه‌ها نیست. گاهی رسانه‌های ما نیز حرف این موج‌ها را باور می‌کنند و مرعوب این جریان‌ها می‌شوند. ما به این فرد تذکرات لازم را می‌دهیم و اگر اقدامات مناسبی صورت نگیرد به کارهای دیگری از جمله شکایت حقوقی متوسل خواهیم شد.

  وی در پاسخ به سوالی درباره شهدای منا و تسهیلاتی که بنیاد به آنها ارائه می‌کند گفت: براساس قانون مکلفیم که به شهدایی که در مواجهه با دشمن به شهادت رسیده‌اند خدمات بدهیم شهدای منا هم که به واسطه بی‌کفایتی رژیم آل سعود در حال احرام به شهادت رسیدند از این جمله شهدا هستند طبق رهنمودهایی که از رهبر معظم انقلاب گرفتیم قرار شد پیکر آنها در گلزار شهدا دفن شود در ابتدا گفته شود تدفین بدون عنوان شهید صورت بگیرد اما مدتی بعد سازمان حج و زیارت درخواست کرد عنوان شهید هم به این عزیزان داده شود به همین دلیل به نام شهدای منا نامگذاری شدند. به شهدای منا خدمات فرهنگی تعلق می‌گیرد خدمات فرهنگی بنیاد خیلی وسیع است یعنی به غیر از اشتغال و استخدام تسهیلات مسکن و معیشتی و همه خدمات مقرر در قانون به آنها ارائه خواهد شد و هر زمان تدبیر باشد که خدمات جدیدی به آنها ارائه شود ما با جان و دل انجام خواهیم داد.

  روز اسرا و مفقودین برای مفقودین مدافع حرم احیا شده است

  معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران در پاسخ به سوالی در رابطه با روز مفقودین و اسرا و احیای دوباره این عنوان در تقویم سال گفت: با پایان جنگ تحمیلی وقتی گروهی از اسرای ما به کشور بازگشتند درسال ۷۰ دولت عراق اعلام کرد که هیچ اسیر ایرانی زنده در عراق وجود ندارد و حدود ۵۰۰ نفر از اسرای ما به شهادت رسیده بودند و همان جا دفن شده بودند این موضوع مبنا شد و خانواده‌های مفقودین اعلام شد ولی ما آن زمن به دولت عراق اطمینان نداشتیم و به همین دلیل به دنبال روشن شدن وضعیت مفقودین بودیم تا سال ۸۳ با روی کار امدن دولت انقلابی عراق بحث تفحص در اردوگاه‌ها شروع شد و رسما اعلام شد که هیچ اسیر زنده ایرانی در بند عراق نمانده است.

  ایزدی ادامه داد: آن سال به خانواده شهدای مفقود الجسد اعلام شد که مراسم شهیدشان را برگزار کنند. از آن سال به بعد با توجه به اینکه دیگر مفقود زنده‌ای نداشتیم روز مفقودین هم موضوعیت نداشت اما امسال با توجه به بحث مدافعین حرم هم اسیر و هم مفقود در دفاع از حرم داریم که اگرچه تعدادشان انگشت شمار است اما باعث می‌شود که مجدداً بحث مفقودین موضوعیت پیدا کند به همین دلیل گفتیم نیاز است در این روز سرکشی به این خانواده‌ها صورت بگیرد و در روز ۲۸ مهرماه امسال روز اسرا و مفقودین دیدار با این خانواده‌های مدافع حرم صورت گرفت.

  اصلاحات قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران

  وی با اشاره به قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران گفت: این قانون در کمتر از دو ماه دیگر به اتمام می‌رسد از اذرماه سال گذشه با توجه به فرصتی که برای اصلاح یا دائمی شدن در دستور کار کمیته‌ای متشکل از نمایندگان بنیاد شهید، ستادکل نیروهای مسلح، وزارت دفاع، سازمان مدیریت و برنامه ریزی و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط ایجاد شده بود ۴۵ جلسه کارشناسی جهت بازنگری، اصلاح یا دائمی کردن قانون تشکیل شد. اصلاحات ضروری پیش بینی شد.اصلاحات باید شش ماه قبل از دوره قانونی اجرا شود متأسفانه نمایندگان دوره قبل مجلس بدون هماهنگی بنیاد شهید اصلاحاتی را پیشنهاد دادند که بخش عمده‌ای از آن کارشناسی نشده بود. بخشی از آن به ضرر ایثارگران بود و بخشی نیز به جهت آنکه اطلاعات غلط داده شده بود توسط شورای نگهبان برگردانده شد. مثلا بندهایی از جمله اشتغال و بازنشستگی به ضرر ایثارگران بود.

  معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران ادامه داد: حالا دوفوریت دائمی شدن قانون توسط مجلس تصویب شده است و مجلس باید به دائمی شدن آن رأی دهد و اصلاحات به صورت کارشناسی در زمان منطقی صورت بگیرد. در این زمینه با فراکسیون فرزندان شهدای مجلس و نمایندگان ایثارگر نشستی برگزار شده و جلساتی طی شده است از سال گذشته بنیاد شهید عضو کمیته ایثارگران بود و ۱۴ بند پیشنهادی را بنیاد در کمیته‌ها به تصویب رساند. وقتی سازمان مدیریت برنامه‌ها را به دولت داد دولت با پیش بینی اینکه احکام دائمی شده است آنها را از برنامه خارج کرد اما در جدول پیوست برنامه ششم ارائه شده است و ما مصرانه موادی که در شش صفحه در پیوست گنجانده است را به برنامه وارد خواهیم کرد.

  انتهای پیام/

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار