• تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۰ | کد خبر : 53178
 • خبرگزاری میزان-گروه سیاسی: به اذعان صاحبنظران امنیتی و نظامی، جمهوری اسلامی ایران به مانند بسیاری از کشورهای صاحب قدرت جهان در عرصه نظامی، در سالیان گذشته هم در موضوع اعزام وابستگان نظامی و هم در پذیرش وابستگان نظامی خارجی، عملکرد گسترده و قابل قبولی داشته است.

  هفته گذشته بود که وابستگان نظامی کشورمان برای شرکت در نخستین همایش مشترک وابستگان نظامی، دفاعی و انتظامی جمهوری اسلامی ایران به ایران آمدند و در نخستین گام در روز چهارشنبه برای تجدید بیعت با آرمانهای امام راحل، در مرقد مطهر بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی حاضر شدند.

  منصوری آرانی

  برای اطلاع از کم و کیف فعالیتهای وابستگان نظامی و شیوه انجام اقدامات از سوی آنها در کشوری که در آن مامور شده اند، به سراغ “منصوری آرانی” وابسته نظامی ایران در عربستان از سال ۸۱ تا ۸۴ رفتیم.

  وابسته نظامی چه زمانی به کشور دیگر اعزام می شود؟

  عباسعلی منصوری آرانی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم، مشاور فرمانده کل ارتش و استاد دانشگاه نظامی دافوس معتقد است: “اطلاعات، تجربه ها و آموزه های وابسته های نظامی، در روند پیشرفت و اقتدار نظامی و دفاعی جمهوری اسلامی ایران بسیار تاثیرگذار است”.

  منصوری آرانی

  مشاور سابق فرمانده کل ارتش با بیان اینکه “کشورها برای نشان دادن صلح و دوستی با کشورهای همجوار خود، تعاملات مربوط به اعزام وابستگان نظامی را به مرحله اجرا می گذارند” می گوید: “پس از آنکه روابط فی مابین دو کشور به لحاظ اقتصادی و سیاسی به مرحله بالایی می رسد، آن کشورها با یکدیگر وارد تعاملات نظامی هم می شوند”.

  کارکردهای یک وابسته نظامی چیست؟ 

  وابسته نظامی سابق ایران در عربستان در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان این مطلب که “هر کشوری در موضوعات نظامی و دفاعی خود دارای طبقه بندی های مخصوص خود است”، در خصوص عمده کارکردهای یک وابسته نظامی می گوید: “زمینه چینی برگزاری رزمایش های مشترک، بسترسازی تبادل دانشجوی نظامی، انتقال تجارب در زمینه مقابله با اقدامات تروریستی و خرابکارانه و همچنین مهیا کردن شرابط برای خرید تسلیحات نظامی، از جمله اموری است که توسط یک وابسته نظامی ساماندهی می شود”.

  محل زندگی وابستگان نظامی در کشور میزبان 

  مشاور سابق فرمانده کل ارتش در ادامه با بیان اینکه “محل استقرار و سکونت وابستگان نظامی بر حسب پروتکل های کشورهای میزبان با یکدیگر متفاوت است” می افزاید: “بعضی از کشورها محل مشخصی را به عنوان شهرک دیپلماتیک برای وابستگان نظامی که در کشورشان به سر می‌برند، در نظر می‌گیرند؛ در برخی از کشورها نیز این مقوله آزاد است و وابسته نظامی می تواند در هر جا که تمایل دارد برای خود و خانواده اش خانه اجاره می کند”.

  منصوری آرانی

  کشور میزبان حقوق و مزایایی به “وابسته نظامی” نمی دهد

  منصوری آرانی همچنین در پاسخ به این سوال که “آیا کشور میزبان یک وابسته نظامی به او حقوق هم می دهد یا خیر” تاکید می کند: “کشور میزبان هیچگونه حقوق و مزایایی را در اختیار وابسته نظامی نمی گذارد و تمام حقوق و مزایای وابسته نظامی توسط کشور خودش تامین می شود”.

  دهه اول انقلاب فقط ارتشی ها “وابسته نظامی” می شدند

  وابسته نظامی سابق ایران در عربستان در انتها در پاسخ به این سوال که ” آیا صرفا نیروهای ارتشی به عنوان وابسته نظامی به کشورهای دیگر اعزام می شوند؟” می گوید: “تا دهه اول انقلاب وابسته های نظامی جمهوری اسلامی ایران تماما از ارتش بودند، ولیکن اکنون تعدادی از آنها را نیروهای سپاه و وزارت دفاع تشکیل می دهند”.

  انتهای پیام/

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  انتقاد از رفتار متناقض «روحانی» در ماجرای لغو سخنرانی ۲ نماینده مجلس بسیج پزشکی در خط مقدم جبهه‌های مقاومت حضور دارد/ بسیج یک نعمت بی‌بدیل درکشور است ادامه پیشروی ارتش سوریه در شرق حلب/ نفس تروریست‌ها به شماره افتاده است اقدام متقابل در شصتمین شماره‌ی هفته‌نامه‌ی خط حزب‌الله تهمتی که به حوزه های علمیه می زنند آغاز تغییر اسکناس‌ها از سال آینده/صفرها را در آینده حذف می‌کنیم رهبر معظم انقلاب:همه همّت گماریم که نماز را در جایگاه شایسته‌ خود بشناسانیم تشدید تنش در روابط آنکارا-برلین/ سفیر آلمان احضار شد عکس/ بیست و پنجمین اجلاس سراسری نماز افزایش تلفات زلزله مهیب در اندونزی صراط مستقیم و حیات طیبه‌ی هر جامعه تنها با اقامه‌ی نماز در آن تحقق می‌یابد پشتیبانی و تولید مصالح مورد نیاز طرح ۴۶ هزار هکتار در سیستان از اولویت های این وزارت است فیلم/ پذیرایی از گله گوسفند با سالاد کلم،درسایه خواب مسئولان! حذف بی‌خاصیت همه همّت گماریم که نماز را در جایگاه شایسته‌ خود بشناسانیم ظریف با نخست‌وزیر ژاپن دیدار و گفت‌وگو کرد ترویج گفتمان انقلاب اسلامی وظیفه دانشجوی انقلابی است پیشنهاد به بانک‌های پاکستانی برای حضور در ایران لیونل مسی و یارانش ۱۸ دقیقه با مرگ فاصله داشته اند ! عکس/ جلسه علنی مجلس - ۱۷آذر۹۵