• تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۴ | کد خبر : 53194
 • شاخصه های راهبردی در شناخت استکبار در کلام رهبری

  ایرانیان که پیشینه مبارزه با استعمار و استکبار را از گذشته های دور داشتند با پیروزی انقلاب اسلامی، مفهوم استکبارستیزی وارد ادبیات سیاسی این مرز و بوم شد و همین امر این انقلاب را از سایر انقلاب های جهان متمایز ساخت.
  سالروز بزرگداشت حماسه ۱۳ آبان و روز مبارزه با استکبار، یادآور خروش جوانان انقلابی این مرز و بوم علیه سلطه بیگانگان است. گفتمانی که سبب شد تا جمهوری اسلامی ایران به الگویی شایسته در رویارویی با سلطه مستکبران تبدیل شود.
  رویدادهای که در ۱۳ آبان بوقوع پیوست و در تاریخ انقلاب ماندگار شد؛ تاثیر بسیاری در تحقق آرمان های نظام اسلامی داشت و رهنمودهای بصیرت بخش امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری روشنایی بخش ملت ایران در مسیر مبارزه با ظلم و سلطه بیگانگان بود و در این مسیر آنها را به سرمنزل مقصود هدایت کرد.
  گروه اطلاع رسانی ایرنا به مناسبت سالروز حماسه تاریخی ۱۳ آبان و روز دانش آموز به محوریابی سخنان آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری از بازه زمانی ۱۳ آبان ۱۳۸۵ خورشیدی تا کنون پرداخته است.

  **مفهوم و معنای استکبار
  – امروز بصیرت جوان های ما هم از جوانان آن روزگارِ اول انقلاب و در اثنای انقلاب، یقیناً بیشتر است. خیلی چیزها را شما امروز می دانید… بصیرت بالاست. در عین حال من تأکید می کنم بر روی بصیرت. حالا اولین مساله‌ بصیرت این است که این استکبار چیست که باید با آن مبارزه کرد. استکبار یعنی قدرتی در دنیا یا قدرت هایی در دنیا؛ چون نگاه می کنند به خودشان، می ‌بینند دارای امکانات پولی و تسلیحاتی و تبلیغاتی هستند؛ بنابراین باید به خودشان حق بدهند که در امور زندگی کشورها و ملت های دیگر، دخالت های مالکانه بکنند؛ این معنای استکبار است. (بیانات مقام معظم رهبری در دیدار دانش‌آموزان در آستانه سیزدهم آبان‌، ۱۲ آبان ۸۸)
  – سیزده آبان نماد استکبار آمریکایی است؛ نماد روح تعدی و تجاوز استکبار نسبت به ملت ها، از جمله نسبت به ملت ایران است. (بیانات مقام معظم رهبری در دیدار دانش‌آموزان‌ در آستانه ۱۳ آبان، ۱۲ آبان ۸۹)
  – مبارزه‌ با استکبار در انقلاب اسلامی و در میان ملّت ما یک حرکت معقول و منطقی و دارای پشتوانه علمی و یک حرکت خردمندانه است، برخلاف آنچه بعضی می خواهند وانمود بکنند که این یک حرکت شعاری است، احساساتی است، متّکی به منطق و عقلانیّت نیست، بعکس، حرکت ملّت ایران یک حرکت متّکی به عقلانیّت است. (بیانات مقام معظم رهبری در دیدار دانش‌آموزان و دانشجویان در آستانه‌ روز ملّی مبارزه با استکبار جهانی‌۱۲ آبان ۹۴)

  **۱۳ آبان نماد استواری ملت ایران
  – آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری بیان داشتند؛ سیزده آبان روز بسیار مهمی است؛ به یک معنا روز دانش آموز است، به یک معنا روز دانشجوست، به یک معنا روز استواری ملت ایران در مقابل ترفند استکبار است.(در دیدار با جمعی از دانش آموزان و دانشجویان و تشکل های مختلف دانشگاهی ۸ آبان ۸۷)
  – سیزده آبان نماد است؛ در دل خود، در عقبه‌ خود معانی فراوانی دارد؛ که این معانی، همه برای ما درس است؛ باید اینها را به یاد داشته باشیم: طمع ‌ورزی آمریکا، وابستگی رژیم طاغوت به آمریکا و فساد آن دستگاه، ایستادگی ایمانِ متکی به بصیرت امام بزرگوار و مردم، حضور نسل جوان، شجاعت و جسارت نسل جوان انقلابی در مقابل هیمنه و چهره‌ی آرایش کرده و بزک کرده‌ آمریکا؛ اینها همه در دل کلمه‌ سیزده آبان است. پس سیزده آبان یک حرف کوچکی نیست. (بیانات مقام معظم رهبری در دیدار دانش‌آموزان‌ در آستانه ۱۳ آبان، ۱۲ آبان ۸۹)
  – مناسبت های تاریخی غالباً حکم یک نماد و یک سمبل را دارند. روز سیزده آبان به خودی خود با روزهای قبل و روزهای بعد تفاوتی ندارد؛ اما یک نماد است. نماد یعنی چه؟ یعنی یک رمزی که پشت سر خود، در دل خود، معانی فراوانی نهفته دارد. انسان یک کلمه بر زبان می‌آورد، معانی و حقایق بسیاری در دل این کلمه هست؛ سیزده آبان از این قبیل است. این روز یک نماد است و عقبه‌ وسیعی دارد از مطالب مهم، مسایل مهم؛ مسائلی که به هیچ وجه تاریخی نیستند، بلکه مسایل امروز ما هم به حساب می‌آیند. (بیانات مقام معظم رهبری در دیدار دانش‌آموزان‌ در آستانه ۱۳ آبان، ۱۲ آبان ۸۹)

  **عزم و اراده ملی در مبارزه با استکبار
  – روز ۱۳ آبان را ملت ما و مسوولان ما نامگذاری کردند: روز مبارزه‌ با استکبار جهانی. مبارزه یک امر مهم و پیچیده است. با هر پدیده‌ای یک جور می شود مبارزه کرد. با دشمنی که در مرزها به کشور حمله می کند، یک جور باید مبارزه کرد؛ با دشمنی که شیوه‌های امنیتی را به کار می برد، یک جور باید مبارزه کرد؛ با دشمنی که اساس یک ملت را، یک جامعه و یک کشور را تهدید می کند و از بنِ دندان با یک ملت دشمنی می ورزد و انواع روش ها را به کار می برد هم یک جور باید مبارزه کرد. (بیانات مقام معظم رهبری در دیدار دانش‌آموزان در آستانه سیزدهم آبان‌، ۱۲ آبان ۸۸)
  – چالش های ما با استکبار جهانی تمام که نشده است، چالش و زورآزمایی، برای یک ملت ورزش است و او را روز به ‌روز قوی‌تر می کند؛ ما با این چالش ها قوی می شویم؛ لیکن باید مراقب بود، فهمید که چالش هست، فهمید که حریف چه کار می خواهد بکند، فهمید که راه مقابله با حریف چیست. اگر اینها را نفهمیدیم؛ شکست می خوریم. (بیانات رهبر انقلاب در دیدار دانش‌آموزان‌ و دانشجویان در آستانه‌ روز ملی مبارزه با استکبار جهانی، ‌۱۰ آبان ۱۳۹۱)
  – ملّت ایران که خود را استکبارستیز می داند، به‌خاطر این است که زیر بار تحمیل دولت آمریکا نرفته است. دولت آمریکا یک دولت استکباری است، حقّ مداخله‌ در کشورها را برای خود قایل است، جنگ‌افروزی می کند، در امور کشورها مداخله می کند. (بیانات رهبری در دیدار دانش‌آموزان و دانشجویان به مناسبت روز ملّی مبارزه با استکبار جهانی‌، ۱۲ آبان ۱۳۹۲)

  **پیشینه تاریخی در استکبارستیزی
  – آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری با اشاره به پیشنیه تاریخی استکبار ستیزی تاکید کردند؛ اگر چه اولین خاطره ای که از این روز در ذهن تاریخی ملت ما ثبت شده است، سیزده آبان ۱۳۴۳، یعنی سال ها قبل از تولد شماهاست. روزی که مزدوران امریکا که متاسفانه سال ها بر این کشور فرمانروایی می کردند، امام بزرگوار ما را به خاطر مبارزه با قانون آمریکایی کاپیتولاسیون در قم دستگیر کردند و از کشور تبعید کردند، لکن در مقابل این حادثه، سالها بعد از آن، نوبت جوانان فرا رسید که در ظرف تاریخی خود حوادث مهمی را در این روز ثبت کنند و کردند.(در دیدار با دانش آموزان و دانشجویان بسیجی۹ آبان ۸۶)
  – آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری با اشاره به یک حادثه تلخ دیگر، بیان داشتند؛ سیزده آبان در سال ۱۳۵۷ بود که دانش آموزان ما به وسیله همان مزدوران مسلط آمریکایی در کشور ما، جان باختند؛ قتل عام شدند. این دومین ضربه ای بود که آمریکا به وسیله ایادی خود بر ملت و کشور ما وارد کرد. لکن بعد از این، سومین خاطره پیش آمد، که سیزده آبان سال بعد است؛ یعنی سال ۱۳۵۸٫ این دفعه سیلی جوانان ایرانی به آمریکا بود.(در دیدار با دانش آموزان و دانشجویان بسیجی۹ آبان ۸۶)
  – آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری بیان کردند؛ دانشجویان ما این حرکت بزرگ را انجام دادند. آمریکایی ها هنوز دل پریِ خودشان را نسبت به این حرکت پنهان نمی کنند. متأسفانه در داخل کشور هم یک عده آدم های پشیمان، آدم های خسته، آدم های هوسی – که با هوس، حرکتی را انجام می دهند، بعد دنبال زندگی راحت خودشان که می گردند، هوس هایشان عوض می شود – از بین همان جوان های آن روز، آن کار را تخطئه کردند و تخطئه می کنند! اما بدانید، کارِ بسیار بزرگی بود. همان طور که امام فرمودند، از انقلاب اول بزرگ تر بود؛ چون فرو ریختن هیمنه سلطه آمریکایی و استکبار آمریکایی در ایران و در جهان بود. (در دیدار با دانش آموزان و دانشجویان بسیجی، ۹ آبان ۸۷)
  – سیزده آبان روز کشتار دانش‌آموزان است توی همین خیابان های تهران. وقتی این نوجوان ها و جوان ها توی میدان آمدند و فریاد چهارده سال قبل امام را در فضا انعکاس دادند، جلادان مزدور آمریکا از اینها انتقام گرفتند؛ روی اینها آتش گشودند، خون اینها روی آسفالت خیابان های تهران ریخت و آن را رنگین کرد. این هم مطلب مهمی است؛ نه فقط به خاطر اینکه تعدادی جوان و نوجوان به شهادت رسیدند – البته این مهم است – بلکه به خاطر این نکته‌ مهمتر که حرکت عظیمی که امام در سال ۴۲ و ۴۳ آغاز کرد.(بیانات مقام معظم رهبری در دیدار دانش‌آموزان‌ در آستانه ۱۳ آبان، ۱۲ آبان ۸۹)
  – سیزده آبان حامل سه حادثه تاریخی است؛ تبعید امام در سال ۴۳، کشتار دانش‌آموزان نوجوان در سال ۵۷، و سرانجام تسخیر لانه جاسوسی در سال ۵۸٫ در هر سه حادثه، یک طرف ملت ایران است، احساسات مردم است، مظهر مبارزه یعنی امام بزرگوار است و مردم ایران؛ یک طرف قضیه هم دولت مستکبر آمریکاست. بنابراین یک مبارزه‌ای بین نظام جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی و ملت ایران با این اعتقاد از یک طرف، و دولت مردان آمریکا و حکومت مستکبر آمریکا از طرف دیگر در جریان است. (بیانات رهبر انقلاب در دیدار دانش‌آموزان‌ و دانشجویان در آستانه‌ روز ملی مبارزه با استکبار جهانی، ‌۱۰ آبان ۱۳۹۱)
  – ما در مواجهه با دشمنانمان در طول این سال ها هیچ‌وقت دچار استیصال نشدیم، بعد از این هم نخواهیم شد. ما در دهه اوّل انقلاب، بخصوص در سال های اوّل، دستمان از اغلب ابزارهای مادّی کوتاه بود؛ اینها در اوج قدرت بودند در اوج توانایی بودند. همین دولت آمریکا آن روز در زمان ریگان یکی از دولت های محکم و قوی و توانای در عرصه‌های سیاسی و نظامی در دنیا بود و ما در تهیدستی و فقر و تنگدستی قرار داشتیم، امّا نتوانستند با ما کاری بکنند. (بیانات رهبری در دیدار دانش‌آموزان و دانشجویان به مناسبت روز ملّی مبارزه با استکبار جهانی‌، ۱۲ آبان ۱۳۹۲)
  – حادثه‌ای در کشور ما در سال ۱۳۳۲ اتّفاق افتاد -حادثه‌ ۲۸ مرداد- که یکی از حوادثی است که ملّت ایران را با تجربه‌ها آمیخته می کند، مانع از خطا و اشتباه دیدِ او می شود؛ در این حادثه یک تجربه‌ بزرگ برای ملّت ایران به وجود آمد، این تجربه را هرگز نباید فراموش کرد؛ بله از سال ۳۲ تا حالا شصت سال می گذرد. اوّلاً در خلال این شصت سال این قبیل حوادث تکرار شده است، ثانیاً حادثه‌ تاریخی وقتی حامل درس است، گذشت زمان تأثیری ندارد و باید از آن درس گرفت. ۲۵ سال از سال ۳۲ تا سال ۵۷ این ملّت، زیر یوغ حکومت تحمیلی و وابسته‌ پهلوی به انواع خفّت ها، انواع فشارها، انواع سختی‌ها مبتلا شد؛ آمریکایی‌ها [این کار را] کردند. (بیانات مقام معظم رهبری در دیدار دانش‌آموزان و دانشجویان در آستانه‌ روز ملّی مبارزه با استکبار جهانی‌۱۲ آبان ۹۴)
  – هرجا ملّت ها حرکت کنند، ایستادگی کنند، صبر و مقاومت نشان بدهند، پیروزی قطعی است؛ همه‌جا همین‌جور است. اشکال کار مبارزاتی که به شکست می‌انجامد، این است که یا ملّت ها طاقت ندارند و ایستادگی نمی کنند یا رهبرانی که بتوانند اینها را درست اداره کنند ندارند. ما در زمان این سال های اخیر دیدیم جاهایی را که ملّت ها حرکت کردند، عزم و اراده‌ خودشان را نشان دادند، به نتایجی هم رسیدند؛ [امّا] رهبرانی که بتوانند اینها را درست اداره کنند، هدف را درست تشخیص بدهند، راه را در مقابل مردم درست ترسیم کنند، وجود نداشتند، [لذ] شکست خوردند؛ این را در همین سال های اخیر همه‌ شماها دیدید؛ من نمی خواهم اسم از کشوری و جایی بیاورم.(بیانات مقام معظم رهبری در دیدار دانش‌آموزان و دانشجویان در آستانه‌ روز ملّی مبارزه با استکبار جهانی‌۱۲ آبان ۹۴)

  ** روح سلطه گری و مستکبران
  – روح سطله‌گری؛ این در کشور ما قبل از انقلاب به صورت واضحی بود. یعنی آمریکا مستکبرانه بر این کشور پهناور، بر این ملت بزرگ با این تاریخ غنی پنجه انداخته بود و در امور مهم و اساسی کشور ما دخالت می کرد. علت هم این بود که زمامداران کشور فاسد بودند، در ملت جایگاهی نداشتند، دنبال تکیه‌گاه می گشتند، به آمریکا تکیه می کردند. آمریکا هم که مفت به کسی چیزی نمی دهد؛ حمایت از آنها را در گرو دخالت کامل در امور کشور قرار داده بود. (بیانات مقام معظم رهبری در دیدار دانش‌آموزان در آستانه سیزدهم آبان‌، ۱۲ آبان ۸۸)
  – آمریکا یک مستکبر به تمام معناست. مساله‌ ما هم فقط نیست، مساله‌ دنیاست؛ مساله‌ دنیای اسلام است. آمریکایی‌ها نسبت به همه جای دنیا این روح استکباری را دارند. (بیانات مقام معظم رهبری در دیدار دانش‌آموزان در آستانه سیزدهم آبان‌، ۱۲ آبان ۸۸)
  – پس سیزده آبان یادآور یک حقیقت تلخ و بسیار مهم است و آن حقیقت عبارت است از روح استکبار در قدرت های استکباری و سلطه‌ های استکباری. آحاد ملت های کشورهای گوناگون – از جمله ملت ما – باید هرگز این را از یاد نبرند؛ بدانند این چهره‌ ای که در آنجا قرار گرفته است، چهره‌ متجاوز است، چهره‌ متعرض است، قصد پیشروی دارد؛ تا اینجا که شرف یک ملت را لگدمال کند، تجاوز ناموسی بکند، تجاوز عرضی بکند، به جان و مال تجاوز کند و کسی هم نتواند از او سؤال کند و توضیح بخواهد. (بیانات مقام معظم رهبری در دیدار دانش‌آموزان‌ در آستانه ۱۳ آبان، ۱۲ آبان ۸۹)

  **توطئه های استکبار علیه ایران
  – دشمن طراحی می کند. تو می دانی که او درست کرده، بازی نکنید؛ چون چه ببرید، چه ببازید، به نفع اوست. طراحی دشمن ایجاد اختلاف است، ایجاد ناامیدی است، به جان هم انداختن فعالان سیاسی است، منزوی کردن خط اصیل و ارزش های اسلامی است. این کارها، نقشه های دشمن است؛ سرگرم کردن جوان ها به هوی و هوس و لغویات و غافل کردن آن ها از حرکت عمومی ملت ایران، به تعطیلی کشاندن مدارس، به تعطیلی کشاندن کلاس های دانشجویی. این ها نقشه های دشمن است. (در دیدار با دانش آموزان و دانشجویان بسیجی، ۹ آبان ۸۷)
  – آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری تاکید کردند؛ بعد از پیروزی انقلاب – الان، سی سال است هیچ روزی نبوده است که آمریکا نسبت به ملت ایران نیت خیری داشته باشد؛ از کارهای گذشته خودش عذرخواهی بکند؛ صادقانه دست از استکبار و طمع ورزی نسبت به ملت ایران بردارد. مساله ما با آمریکا این نیست که حالا بر سر دو تا موضوع جهانی یا بین المللی یا منطقه ای با هم اختلاف نظر داریم، برویم بنشینیم با مذاکره حل کنیم. (در دیدار با دانش آموزان و دانشجویان بسیجی، ۹ آبان ۸۷)
  – آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب؛ امروز آمریکا قدرتش، هیمنه اش، ابهت ابرقدرتی اش در چشم ملت ها ریخته و ملت ها بیدار شده اند؛ جرات و جسارت پیدا کرده اند و عامل اصلی شما هستید؛ شما ملت ایران، شما جوان ها، که قیام کردید، ایستادید، انقلاب کردید، حرف حقی را زدید، پای آن حرف ایستادید. (در دیدار با دانش آموزان و دانشجویان بسیجی، ۹ آبان ۸۷)
  – جمهوری اسلامی هیچ رودربایستی با هیچ دولتی ندارد؛ لیکن دولتی که دستش از منابع عظیم مالی و انسانی کشور قطع شده بود و هرچه توانست توطئه کرد، دولت آمریکا بود. سی سال دولت آمریکا علیه نظام جمهوری اسلامی و علیه ملت ایران توطئه کرده، ضربه زده، تدابیر گوناگون اندیشیده؛ هر کار توانسته کرده. اگر شما فکر کنید یک کاری بود که آمریکایی ‌ها می توانستند بکنند و نکردند، بدانید که چنین چیزی نیست؛ هر کار ممکن بوده، کرده‌ اند. (بیانات مقام معظم رهبری در دیدار دانش‌آموزان در آستانه سیزدهم آبان‌، ۱۲ آبان ۸۸)
  – آن روزی که آمریکا دست از استکبار بردارد، آن روزی که از دخالت های بیجا در امور ملت ها دست بردارد، یک دولتی مثل بقیه‌ دولت هاست، برای ما هم دولتی مثل بقیه‌ دولت ها خواهد بود؛ اما تا روزی که آمریکایی ‌ها هنوز به طمعِ برگشتن به ایران و تجدید روزگارِ گذشته و عوض کردن تاریخ و به عقب بردن زمان باشند و بخواهند بر کشور ما مسلط بشوند، با هیچ وسیله‌ای نخواهند توانست ملت ما را به عقب ‌نشینی وادار کنند؛ این را بدانند. (بیانات مقام معظم رهبری در دیدار دانش‌آموزان در آستانه سیزدهم آبان‌، ۱۲ آبان ۸۸)
  – جوان های عزیز! در این سی و دو سال، هیچ سالی نبوده است که از سوی استکبار به رهبری آمریکا و صهیونیسم، علیه ایران توطئه‌ای یا توطئه‌هایی شکل نگیرد به قصد شکست دادن ملت ایران به قصد شکست دادن انقلاب و نظام جمهوری اسلامی و به فضل الهی به حول و قوه‌ الهی به همت مردم عزیز ما و در هر دوره به همت پیشروی جوانان عزیز ما، ایران اسلامی در همه‌ این توطئه‌ها پیروز شد و آمریکا شکست خورد. بعد از این هم همین جور خواهد بود. تحلیل درست، این است. نگاه درست به آینده، این است. (بیانات رهبری در دیدار دانش آموزان و دانشجویان به مناسبت ۱۳ آبان، ۱۱ آبان ۱۳۹۰)
  – در طول این سی و سه چهار سال یعنی از سال ۵۷ تا امروز آمریکا به طور دایم در حال اخلال کردن است، برای اینکه شکست سال ۵۷ را جبران کند. این شکست فقط شکست آمریکا در ایران نبود که بگوییم یک رژیم وابسته به آمریکا در ایران از بین رفت و آمریکایی‌ها را بیرون کردند، دستشان را قطع کردند؛ این شکست آمریکا در منطقه بود. امروز مردم این شکست را دارند می‌بینند؛ با حوادث مصر، حوادث تونس، حوادث شمال آفریقا، حوادث این منطقه عظیم عربی، با نفرتی که ملت ها نسبت به آمریکایی‌ها پیدا کرده‌اند. (بیانات رهبر انقلاب در دیدار دانش‌آموزان‌ و دانشجویان در آستانه‌ روز ملی مبارزه با استکبار جهانی، ‌۱۰ آبان ۱۳۹۱)

  **شاخص های استکبار ستیزی
  – رهبر انقلاب اسلامی در تبیین شاخص های اصلی انقلاب اسلامی تاکید کردند: «…عدالتخواهی، استقلال و آزادی به معنای حقیقی کلمه، استکبار ستیزی و منفعل نشدن در مقابل دشمن، مردم گرایی، مستضعف نوازی و گرایش به طبقات محروم و پرهیز از اسراف و زندگی اشرافی گری جزو مبانی انقلاب اسلامی هستند که به هیچ وجه نباید تغییر کنند…» این اعتبار و اصالت این مبانی را به دلیل بر گرفته شدن آنها از متن قرآن و منطق اسلام دانستند و افزودند: «…دشمنان نظام اسلامی در طول ۳۰ سال گذشته همواره تلاش کرده اند تا مبانی انقلاب اسلامی را زیر سوال ببرند و علت برخی مشکلات کشور را تأکید بر این اصول بدانند…» (دیدار با نمایندگان مجلس خبرگان هفتم شهریور ۱۳۸۷)
  – مقام معظم رهبری مساله مهم را فراموش نکردن اهداف و شاخص های اصلی انقلاب دانستند و تأکید کردند: «…استکبار ستیزی، ایستادگی قاطع در مقابل حرکت کفر و نفاق در سطح جهان و مرزبندی شفاف با دشمنان انقلاب و دین، شاخص های اصلی هستند. ایشان درخصوص مرزبندی شفاف با دشمنان بیان داشتند: اگر کسی مرزبندی شفاف با دشمنان انقلاب و دین نکند، قدر خود را کاهش داده است و اگر به آنها گرایش پیدا کند، از دایره نظام خارج می شود…» (دیدار با اعضای بسیجی هیات علمی دانشگاه ها دوم تیر ۱۳۸۹)
  **گروه اطلاع رسانی
  خبرنگار: مریم همتی** انتشار دهنده: شهربانو جمعه
  **پژوهشم**۹۱۱۷**۲۰۵۹**۹۱۳۱

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار