• تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۰۱ | کد خبر : 53213
 • فرهادی: وزارت علوم آماده همکاری برای توسعه فعالیت‌های سازمان «سمت» است

  وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر این‌که «علوم انسانی» سر رشته تحولات جوامع را باعث می‌شود و سازمان «سمت» هم می‌تواند «ستاد» پژوهش‌های حوزه علوم انسانی باشد و هم در مقام «صف» به تولید و ارائه آثار فاخر علوم انسانی بپردازد، گفت: وزارت علوم آماده هر گونه همکاری برای توسعه فعالیت‌های این سازمان پژوهشی و همه پژوهشگاه‌ها و بنیادهای پژوهشی است.

  به گزارش وعده صادق به نقل از ایسنا، دکتر محمد فرهادی در مراسم رونمایی از دوهزارمین کتاب منتشر شده توسط سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی «سمت» ضمن تشکر از رییس سازمان اظهار کرد: حجهالاسلام والمسلمین دکتر احمدی، عالمی فرهیخته، فاضل و دانشمند هستند که سالها تجربه موانست و مرافقت با اهل علم و فضل را دارند و برای من نیز سالیان دوستی با ایشان افتخاری بزرگ محسوب می‌شود.

  وی با بیان این‌که خدای بزرگ و رحمان را شاکرم که توفیق رهین راه من شد تا سعادت حضور در این جمع صمیمی و عالمانه را پیدا کنم، افزود: از دو منظر این جلسه باعث خوشوقتی و افتخار است؛ اول اینکه رونمایی از دوهزارمین کتاب سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها خود نشانه‌ای روشن از تلاش، حمایت، تدبیر و امید جمعی از شریف‌ترین و بی ادعاترین کوششگران حوزه مطالعات علوم انسانی و اسلامی است که پاره‌ای از آنان نیز در این جمع شرف حضور دارند و دوم این که این جلسه مبارک، فرصتی برای تعمق و تدبیر در کوشش‌هایی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در عرصه علوم انسانی در جامعه و بویژه حوزه آموزش عالی رخ داده است.

  دکتر فرهادی تاکید کرد: «علوم انسانی» به معنای دقیق کلمه، سر رشته تحولات جوامع را باعث می‌شود؛ بنابراین شناخت ماهیت و کیفیت این علوم در ترسیم چهره و راه آینده کشور، بسیار مهم و استراتژیک است.

  وی با بیان این که انقلاب اسلامی هم یکی از کارکردهای اصلی خود را توسعه علوم انسانی و اسلامی قرار داده است، افزود: امروز و در گذر تند دوران و تحولات پرشتاب عرصه داخلی و بین‌المللی، جستن و یافتن راه‌حل‌های کلیدی برای معضلات اصلی کشور بر عهده دانشمندان علوم انسانی است، پرسش‌های بی شمار نسل جوان و بویژه دانشجویان، اگر پاسخی در خور داشته باشد، در نزد دانشورانی است که با شناخت دقیق جامعه و ارتباط وثیق علوم انسانی و اسلامی به مجاهدت عالمانه برای رسیدن به پاسخ‌هایی مشغولند که توان کافی و وافی برای اقناع نسل جدید و جویا و پرسشگر داشته باشند.

  وزیر علوم با تاکید بر این‌که دانش علوم انسانی در سه ساحت می‌تواند قابل بررسی باشد و کاربست عینی داشته باشد، گفت: ساحت اول این است که علوم انسانی می‌تواند به فهم فضای دانش‌افزایی مدد رساند؛ به زبان شیواتر، به درک معرفت شناسانه فراگیر در مقوله اینکه چگونه فکر کنیم و با چه شیوه‌ای آن فکر را خلاقانه تولید کرده و نقادانه ارزیابی کنیم، علوم انسانی شیوه استدلال کردن را آموزش می‌دهد و به کاربردی کردن مهارت‌های شخص آموزش‌پذیر کمک می‌کند. در حقیقت علوم انسانی باب تفکر را در همه چیز؛ از شعر گرفته تا سیاست و تجارت می‌گشاید و درک زیباشناسانه از زبان شناسی و فلسفه و تاریخ و هنر را که از یونان یاستان آغاز شده است، ممکن می‌کند.

  دکتر فرهادی تصریح کرد: ساحت دوم دانش علوم انسانی کمک به شناخت جهان کرده و فرصت پژوهش در مورد تجربیات انسانی و تولید معرفت نسبت به جهان را فراهم می‌کند، در حقیقت ارزش‌های فرهنگی جوامع مختلف را رصد می‌کند و به ساختارسازی مولفه‌های هنری جهان می‌پردازد و به این پرسش بنیادین پاسخ می‌دهد که براستی تاریخ چگونه ساخته شد؟

  وی ادامه داد: در حقیقت علوم انسانی در این ساحت با صیانت از دستاوردهای گذشته به فهم جهانی که در آن زندگی می‌کنیم، کمک کرده و ابزار موثری برای تصویرسازی آینده در اختیار آدمی قرار می‌دهد.

  وزیر علوم خاطرنشان کرد: در ساحت سوم، علوم انسانی به وضوح فکر یاری می‌رساند؛ در واقع دانش علوم انسانی برای ادراک عمیق جهان بنیان ایده‌آلیستی  ایجاد می‌کند که فرصت تبیین و تفهیم تجربیات انسانی را فراهم می‌کند. در این معنا ذهن کاوشگر انسان را فعال می‌کند تا ابزاری برای درک معارف فلسفی و تولید پرسش‌های اخلاقی باشد. همچنین دانش علوم انسانی زمینه‌ای برای شناخت زبان‌های مختلف فراهم می‌کند تا با شناخت تشابهات فرهنگی به تقدیر از وجوه انسانی آن بپردازیم. در واقع امر در این ساحت علوم انسانی نخبگان جامعه را به اخذ تصمیمات خلاقانه وادار می‌کند.

  دکتر فرهادی یادآور شد: کارکرد مهم علوم انسانی این است که کمک می‌کند گذشته را بهتر درک کنیم و تصویری بهتر از آینده ترسیم کنیم؛ در حقیقت «آینده‌پژوهی» از همین نقطه آغاز می‌شود.

  وزیر علوم ادامه داد: به نظر من تاسیس سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی که از ایده آینده‌نگر و فرهنگ‌ساز امام راحل عظیم الشان نشات گرفت، خود پاسخی به همین نیاز عمومی و فرهنگی مردم بود. سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها، در سیزدهمین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی به منظور تأمین نیاز دانشگاه‌ها به کتب و منابع درسی در علوم انسانی و اسلامی تأسیس شد. ضرورت بنیان این سازمان از اندیشه حضرت امام خمینی ـ رضوان‌الله تعالی علیه ـ نشأت گرفت و با سرمایه یک میلیون تومانی مرحمتی آن بزرگوار فعالیت پژوهشی خود را از سال ۶۵ آغاز کرد.

  دکتر فرهادی گفت: اکنون این شجره طیبه در  سی‌امین سال فعالیت خود به سر می‌برد و در طول این دوران فراز و نشیب‌های فراوانی را پشت سر گذاشته است.

  وی ادامه داد: برگزیده شدن ده‌ها طرح و کتاب «سمت» در جشنواره‌های مختلف، تقدیر از سازمان توسط سازمان منطقه‌ای «اکو» و برگزیده شدن به عنوان ناشر برگزیده در چندین سال مختلف خود مؤید موفقیت‌های ارزشمند سازمان «سمت» است.

  دکتر فرهادی یادآور شد: در گزارشی که سازمان برای من ارسال کرده بود، نکته مهم و خوبی هم در مورد امور بین‌الملل و فعالیت‌های برون‌مرزی سازمان درج شده بود که حتما مورد توجه و تاکید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. اتفاقا فرصت ایجاد شده پس از برجام باید زمینه‌ای برای توسعه و رشد این روابط باشد؛ بویژه با کشورهایی مثل افغانستان و تاجیکستان یا کشورهای اسلامی دیگر که زمینه مشترک فرهنگی و تمدنی هم با ما دارند. اینکه کتاب‌های درسی دانشگاه‌های افغانستان از انتشارات «سمت» تغذیه شود، به نظر من حاصل یک برنامه‌ریزی و تعامل درست فرهنگی است که حتما باید ادامه پیدا کند.

  وی با بیان این که تاکید بر مقوله پژوهش هم که البته اساسا شان نزول تشکیل این سازمان است، طبیعتا باید مورد توجه و اهتمام جدی باشد، اظهار کرد: وزارت علوم در دوره جدید و در دولت تدبیر و امید به جد بر توسعه پژوهش‌های جدی و کاربردی تاکید دارد. طبیعتا اگر این پژوهش‌ها بتواند به توسعه کارآفرینی هم منجر شود که علی‌الاصول به غایت عملی خود نیز بیشتر نزدیک شده است.

  دکتر فرهادی افزود: با یک تلقی بنیادین و کلان‌تر، سازمان سمت هم می‌تواند «ستاد» پژوهش‌های حوزه علوم انسانی باشد و هم در مقام «صف» به تولید و ارائه آثار فاخر علوم انسانی بپردازد. در این میان خصیصه ارزشمند این سازمان در پیوند میان عالمان دانشگاهی و حوزوی نیز شایسته تجلیل و اکرام است. امیدوارم این تعامل مبارک خود چراغی برای سازمان‌ها و ارگان‌های دیگر باشد.

  وزیر علوم خاطرنشان کرد: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آماده هر گونه همکاری برای توسعه فعالیت‌های این سازمان پژوهشی و همه پژوهشگاه‌ها و بنیادهای پژوهشی است.

  دکتر فرهادی ضمن تشکر از همه تلاشگران این سازمان و همه نویسندگان و صاحبان قلم یادآور شد: از دکتر محمد رضا یوسفی شیخ رباط، نویسنده کتاب «سیر اقتصادی متفکران مسلمان» هم که اثر تحقیقی گرانسنگ وی زمینه تشکیل این جلسه شریف را فراهم کرد، تقدیر می‌کنم و 

  وی اظهار امیدواری کرد: روز به روز شاهد دیدن و شنیدن موفقیت‌های بیشتر سازمان «سمت» باشیم.

  انتهای پیام

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار