• تاریخ انتشار: شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۳۵ | کد خبر : 53592
 • دبیر کمیته فناوری نانوی وزارت جهاد کشاورزی از اجرای ۸۰ طرح تحقیقاتی در خصوص کاربرد فناوری نانو درحوزه کشاورزی خبر داد و گفت: این تحقیقات در راستای اولویت‌های تعیین شده در سند راهبردی این وزارتخانه که در حال نهایی شدن است، اجرایی شده است.

  علی مراد سرافرازی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اقدامات وزارت جهاد کشاورزی برای توسعه فناوری نانو در حوزه‌های مرتبط با کشاورزی، افزود: برای این منظور به ایجاد کمیته نانوتکنولوژی در وزارت جهاد کشاورزی اقدام کردیم و متعاقب آن نیز اولویت‌هایی را در این زمینه در برنامه راهبردی دوم این وزارتخانه تدوین کردیم.

  وی با تاکید بر اینکه این برنامه مراحل تصویب نهایی را طی می‌کند، خاطرنشان کرد: از جمله اولویت‌هایی که در برنامه راهبردی دوم این زمینه در نظر گرفته شد، تولید نانو آفت‌کش‌ها، نانو کودها و کاهش ضایعات محصولات کشاورزی به ویژه بعد از برداشت است.

  سرافراز یادآور شد: در برخی موارد ما شاهد تولید ۲۵ درصد ضایعات محصولات کشاورزی هستیم که درصدد هستیم با استفاده از بسته‌بندی‌های مبتنی بر فناوری نانو این میزان ضایعات را کاهش دهیم.

  دبیر کمیته فناوری نانوی وزارت جهاد کشاورزی، یکی دیگر از اولویت‌ها را آب دانست و ادامه داد: در حال حاضر با چالش‌هایی در زمینه کاهش آلودگی‌های آب به سموم و فلزات سنگین و همچنین در برخی نواحی تبدیل آب‌های لب شور به آب‌های قابل شرب مواجه هستیم که می‌توان با استفاده از فناوری نانو علاوه بر رفع این چالش‌ها روش‌هایی را نیز برای کاهش مصرف آب ارائه کرد.

  وی، گسترش و رسوخ فناوری نانو در بخش کشاورزی را از دیگر مواردی درج شده در برنامه راهبردی ۱۰ ساله دوم این وزارتخانه ذکر کرد و یادآور شد: بر این اساس باید تا سال ۹۸ میزان مصرف نانو فناوری در بخش کشاورزی گسترش یابد.

  سرافراز با اشاره به تعداد طرح‌های ارسال شده به این کمیته، اظهار کرد: در حال حاضر ۸۰ طرح خاتمه یافته است و حدود ۱۱ طرح در دست بررسی داریم. موضوعات این ۱۱ طرح در راستای اولویت‌های این کمیته است.

  دبیر کمیته فناوری نانوی وزارت جهاد کشاورزی به بیان حمایت‌های ارائه شده به تحقیقات مرتبط پرداخت و گفت: این کمیته امکانات آزمایشگاهی لازم را در اختیار محققان قرار خواهد داد و در صورتی که پژوهشگران نیاز به انجام تحقیقات در مزرعه را داشته باشند، سعی خواهد شد تا امکانات مزرعه‌ای هم برای آنها فراهم شود.

  انتهای پیام

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

     نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

 • برچسب ها :
 •  

  رزرو هتل در مشهد

   

  آخرین اخبار
  تمرکز کلید پیروزی استقلال برابر تراکتورسازی است تدریس زبان ترکی در دانشگاه یک توطئه است/ از استیضاح وزیر راه کوتاه نمی‌آییم عکس/ بزرگترین کوه یخ شناور دنیا احتمال وقوع سونامی در هاوایی قوت گرفت پیام وزیر کشور درباره برگزاری برنامه‌های روز دانشجو+اینستاپست وزارت خارجه آمریکا:به نتایج گفت و گو ها بر سر آتش بس سوریه امیدواریم تداوم مشورت و همکاری های کشورهای اوپک جهت ثبات بازار و افزایش قیمت نفت ضروری است تداوم همکاری کشورهای اوپک برای ثبات بازار و افزایش قیمت نفت ضروریست/ استقبال از ارتقای همکاری های تهران_ کاراکاس «بقا» درگذشت حوزه نباید دچار توهم در شناخت مسائل شود میوه‌هایی که شما را در برابر آلودگی هوا واکسینه می‌کنند درمان سریع گرفتگی بینی کودکان در منزل+ دستورالعمل مدارس اسلامی کمک آموزش و پرورش هستند نه رقیب سیاسی جذاب‌ترین نوزادان متولد شده در بیمارستان با لباس هایی جالب+تصاویر حجت‌الاسلام رئیسی: اگر دیروز تنها عده‌ای دلواپس برجام بودند‌ با اتفاقات اخیر ‌همه دلواپس شده‌اند استان کرمانشاه جزو اولین استان ها در بیکاری است عکس/ ۱۳۸ میلیارد دلار در یک عکس قاتل نامرئی، جان راننده کامیون را گرفت امضا های افراد سرشناس را بشناسید+عکس کودک چهار ساله محمود آبادی به چهار نفر زندگی دوباره بخشید