رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۷ | کد خبر : 53616
 • دورنمای تولید و بازار صادراتی از نگاه آل‌اسحاق

  عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران معتقد است تا زمانی که تولیدات ما با نگاه صادرات محور و درون زای برون نگر انجام نشود نمی توان انتظار داشت تولیدات‌مان در بازارهای جهانی قابل رقابت باشند.

  یحیی آل‌اسحاق در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: در ساختار وزارت صنعت، معدن و تجارت نگاه مبتنی بر نبود تولید رقابتی وجود دارد. بخش بازرگانی که مربوط به بازاریابی، الگوی تولید، نوع مصرف‌کننده و نهایتا چرخه تولید، توزیع و صادرات است صرفا تحت تاثیر فضای صنعتی قرار گرفته است.  

  وی افزود: آنچه در تولید و صنعت ما اتفاق افتاده است، تولید برای مصرف داخل و مازاد تولیدمان برای رقابت در عرصه منطقه ای و جهانی بوده است، باید پذیرفت که چنین چیزی شدنی نیست و باید نگاه به تولید تغییر کند.

  رئیس سابق اتاق بازرگانی تهران عنوان کرد: به عنوان نمونه موتور سیکلتی که ما تولید می کنیم خودمان معتقدیم که کیفیت مناسبی ندارد و آلودگی ایجاد می کند و امروز ایتالیا و چین بیشتر بازار موتور سیکلت ما را در اختیار گرفته اند و واحدهای ما در حال ورشکستگی هستند، این نوع نگاه تولید و صنعت ما بر می گردد.

  آل اسحاق ادامه داد: این نگاه که بیش از ۲۰ سال است در تولید ما وجود دارد اجازه تغییر ماهوی نمی دهد و باعث شده است تولیدات ما تولیدات صادرات محور نباشند و به صورت مبنایی و استراتژیک تغییر نکند.

  وی تصریح کرد: بر اساس آنچه از سوی مقام معظم رهبری اعلام شده است تولید ما باید صادرات محور و تولید درون زای برون نگر باشد. تولید ما باید با استانداردهای جهانی منطقه‌ای صورت گیرد.

  رئیس سابق اتاق بازرگانی تهران افزود: برای برون رفت از رکود و کمبود تقاضایی که در بازار داریم باید بازار صادراتی‌مان باز شود. مثلا در صنعت کاشی سازی آمده‌ایم توسعه اختاپوسی انجام دادیم و بدون توجه به استراتژی و توجه به شکل، شمایل و بازارهای هدف، هر فردی که درخواست تولید کاشی داشته به او مجوز داده ایم.

   

  وی ادامه داد: حدود ۴۰۰ میلیون متر مربع ظرفیت تولید کاشی ماست که اوج مصرف ما ۲۰۰ میلیون تن است. در واقع ۲۰۰ میلیون متر تولید مازاد کاشی داریم؛ یعنی چنین رقمی زیربنا و کارخانه تولید کرده ایم اما اکنون در آستانه آسیب‌های بزرگی قرار گرفته اند.

  آل اسحاق عنوان کرد: در سایر تولیدات‌مان هم این ذهنیت وجود دارد. تا نگاه‌مان بر اساس تولید صادرات محور و تولید درون زای برون نگر تغییر نکند شرایط تولید ما متحول نمی شود. تولیدکنندگان ما باید بدانند که هنوز عملا شرایط تحریم وجود دارد و درها باز نشده است و در این شرایط نمی‌توان با قاچاق مقابله کرد.

  انتهای پیام

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار