رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۵:۰۰ | کد خبر : 53770
 • آمریکائی‌ها در زمان پهلوی نفت ایران را غارت کردند

  آمریکائی‌ها در زمان پهلوی نفت ایران را غارت کردندبه گزارش وعده صادق به نقل از گروه سیاسی خبرگزاری میزان، برنامه “گفت‌وگوی سیاسی” با موضوع (آمریکا و دشمنی همه جانبه با انقلاب اسلامی و نظام جمهوری) با حضورغضنفری، پژوهشگر تاریخ معاصر روانه آنتن رادیو “گفتگو” شد.

  غضنفری گفت: آمریکایی‌ها پیش از پیروزی انقلاب اسلامی حداقل بعد از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ تا بهمن سال ۵۷ بیش از ۲۲ سال در ایران حاکمیت مطلق‌العنان داشتند و حکومت محمدرضا پهلوی یک حکومت وابسته به دولت ایلات متحده آمریکا بود و مستشاران آمریکایی در ایران در همه مراکز حضور و نفوذ داشتند.

  وی با اشاره به غارت منابع اقتصادی افزود: بخش عمده اقتصاد کشور بر نفت متکی بود که آمریکائی‌ها آن را به بهای اندکی غارت می‌کردند. جمیز بیل در کتاب (شیر و عقاب) در عبارتی اشاره می‌کند که آمریکائیها در ۲۲ سالی که در ایران بودند ۲۴ میلیارد بشکه نفت ایران را به غارت بردند. غارت منابع اقتصادی ایران یکی از دلایل حضور آمریکائی‌ها در منطقه بود که مهم‌ترین آن نفت بود.

  این پژوهشگر تاریخ معاصر ایران عصر پهلوی دوم را پایگاه امنیتی آمریکائی‌ها دانست و ادامه داد: از طرفی تحت اختیار درآوردن بازار ایران و تبدیل آن به بازار مصرف کالاهای آمریکایی یکی دیگر از اهدافی بود که از سوی سیاستمداران ایالات متحده دنبال می‌شد. بخش دیگر به حضور نظامی و امنیتی آمریکائی‌ها در ایران برمی‌گردد که ایران را به عنوان یک پایگاه مهم نظامی و امنیتی برای خودشات تلقی می‌کردند. بنابراین همه فرماندهان و مسئولان امنیتی ایران با تائید آمریکائی‌ها منصوب می‌شدند و در واقع عناصر وابسته به آنها در پست‌های حساس کشوری و لشکری گمارده می‌شدند.

  غضنفری اظهار کرد: انتصاب مسئولان سیاسی کشور نیز با تائید دولت آمریکا و مستشاران آن انجام می‌شد. یعنی هر نخست‌وزیری که بنا بود بر سرکار بیاید و امور اجرایی کشور را به دست بگیرد با تائید دولت آمریکا بود. در واقع از این طریق آمریکائی‌ها بر کل دولت ما نظارت داشتند و عوامل وابسته به خودشان را در دولت دخالت می‌دادند و کل سیستم نفوذی کشور زیرنفوذ و تسلط آنها قرار داشت.

  وی بیان کرد: یکی دیگر از ابعاد حضور آمریکائی‌ها در ایران بعد فرهنگی بود. رادیو و تلویزیون زمان شاه نیز زیر نظر مسشتاران فرهنگی آمریکا اداره می‌شد. آنها حتی یک کانال در تلویزیون ایران داشتند که کل برنامه‌های آن آمریکایی بود.

  انتهای پیام/

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار