• تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۵۶ | کد خبر : 53896
 • حفاظت نوین از طبیعت البرز با اجرای طرح تفضیلی منطقه حفاظت شده


  حسین محمدی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، افزود: محیط زیست استان با تهیه طرح توجیهی تفضیلی منطقه حفاظت شده با رویکرد استفاده از ظرفیت جوامع محلی و سرمایه گذاری بخش خصوصی، امکان فراهم نمودن تسهیلات لازم را برای توسعه طبیعت گردی در این منطقه فراهم کرده است.
  وی با اشاره به اینکه این طرح قسمت عمده ای از بخش آسارا و روستاهای آن را شامل می شود، اظهار داشت: در تلاش هستیم در آینده با اجرا این طرح، حفاظت نوین با مشارکت مردم فراهم کنیم.
  وی در ادامه با بیان این مطلب که عموم مردم را با اجرای طرح‌های گردشگری، در راستای حفظ منابع طبیعی و محیط زیستی می‌بایست شریک کنیم، اظهار داشت: اجرای این طرح گام مناسبی در جهت بهره‌مندی عموم مردم از سرمایه‌ها و جاذبه‌های منابع طبیعی و محیط زیستی البرز و همچنین مشارکت آن‌ها در حفظ محیط زیست برداشته خواهد شد.
  محمدی با بیان این مطلب که متاسفانه برای ترویج فرهنگ گردشگری طبیعی هیچ فعالیت قابل اتکایی، تاکنون در استان صورت نپذیرفته، گفت: به دلیل فقدان برنامه‌ای مدون در این خصوص، بسیاری از ساکنان و حتی بومیان استان البرز با مناطق گردشگری در این استان، آشنایی کمی با گردشگری دارند.
  وی افزود: این امر می‌طلبد با تبلیغات و فراهم آوری ابزار‌ها و امکانات مورد نیاز و به عنوان نمونه با راه اندازی تور‌ها و ایجاد مراکز خدمات توریستی – گردشگری، در راستای معرفی، حفاظت از محیط زیست و همچنین ایجاد اشتغال در این حوزه گام‌های مناسبی برداشته شود.
  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز اضافه کرد: با توجه به تنوع اقلیم، شکل زمین، وجود پدیده های طبیعی همچون رودخانه و سد کرج و طالقان، ۸۰ غار، وجود انواع جانوران وحشی و روستاهای متعدد با آداب و رسوم محلی در دل طبیعت زیبا از ظرفیت های خوبی برای توسعه گردشگری طبیعی است.
  وی گفت: هر یک از روستاهای موجود در دل طبیعت استان می تواند به عنوان یک مرکز جذب گردشگر علاقه مند به طبیعت باشد و این در برخی از استان ها تجربه موفقی در زمینه بوم گردی و گردشگری روستایی بوده است.
  محمدی افزود: می توان از این تجربیات موفق برای توسعه گردشگری در استان استفاده کرد و با این اقدام می توان در رشد و توسعه اقتصادی روستاها و استان اقدام کرد.
  منطقه حفاظت شده البرز جنوبی مساحتی بالغ بر ۶۴ هزار هکتار و منطقه شکار ممنوع طالقان مساحتی بالغ بر ۷۵ هزار هکتار از سطح استان را در بردارد.
  ۶۱۵۶/۱۵۳۵خبرنگار: نوشین طهماسبی**انتشار دهنده:داریوش غفاری

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار