رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۴ | کد خبر : 54027
 • ادبیات دولت درباره پسابرجام توقعات را فزاینده کرده است/ رأی‌آوری ترامپ به نفع جمهوری اسلامی است

  مهدی مطهرنیا کارشناس مسائلی بین‌الملل در حاشیه بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس، با اشاره به روابط ایران و آمریکا در دوران جدید پسابرجام اظهار داشت: در دنیای امروز روابط گریزناپذیر است و دشمنی نیز هیچ‌گاه دائمی نخواهد بود و اینکه ما خود را در گذشته محبوس کرده و به نوعی تسویه ایجاد نکنیم، همواره باید رسوبات گذشته را با خود حمل کنیم.

  مطهرنیا ادامه داد: اینکه ایالات متحده در فرآیند زمانی در چارچوب تحرکات خود علیه جمهوری اسلامی حتی در زمان محمدرضا شاه عمل کرده و نماد آن نیز ۲۸ مرداد است، مسجل است، اما امروز جهان در حال تغییر و تحول است.

  این کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: ما اگر نخواهیم تحولات خود را بر اساس سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ انجام دهیم، با چالش‌هایی مواجه خواهیم شد که این چالش‌ها تهدیدکننده بوده و فرصت‌ساز نیست و نمونه آن هم پرونده هسته‌ای است. 

  وی برجام را یک مسئله ملی عنوان کرد که پذیرش آن خوب یا بد در ساختار حکومت اتفاق افتاده است و بر همین مبنا افزود: برجام دو تعریف دارد، یک تعریف موسع که تهران بر آن تکیه می‌کند و یک تعریف مذیق و محدود که واشنگتن بر آن تأکید دارد.

  مطهرنیا افزود: واشنگتن تا حدود زیادی آنچه در مرّ برجام بوده است را  عملیاتی کرده، اما تعهدات شفاهی خود و آنچه ایران از کنش آمریکا توقع دارد، عملیاتی نشده است.

  این کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به سخنان رئیس‌جمهور در سازمان ملل و اظهار گلایه‌مندی از عمل نکردن ایالات متحده خاطرنشان کرد: احتجاج آمریکا این است که می‌گوید ما بر اساس برجام عمل می‌کنیم و رئیس‌جمهور آینده هرکس که باشد، در دکترین ایالات متحده در قبال ایران فرقی نمی‌کند. 

  وی دکترین ایالت متحده را همکاری بین‌المللی با ایران و محاصره منطقه‌ای تهران برشمرد و گفت: هیلاری کلینتون به صورت خردورزانه و با قدرت هوشمندانه آمریکا این کار را انجام می‌دهد و ترامپ با هیاهو و قدرت سخت. بنابراین اگرچه هیاهو صدای بلندتری دارد، اما توخالی‌تر بوده و به نفع حکومت تهران است که ترامپ رأی بیاورد.

  مطهرنیا در ادامه با بیان اینکه آمریکا، انگلیس و روسیه در پی نفوذ هستند همان‌گونه که تهران به دنبال نفوذ در ایالات متحده است، گفت: نفوذ ستون فقرات روابط بین‌الملل است.

  وی در ادامه یکی از مهمترین مشکلات دولت کنونی را به کار بردن مباحثی همچون پسابرجام دانست و افزود: ما هنوز در درون برجام هستیم و عناوینی همچون پسابرجام و برجام توقعات را فزاینده کرده و ادبیات دولت عامل این مسئله شده است. البته ادبیات دولت ناشی از تحرکات بیش از اندازه دلواپسان در محدود کردن دولت برای بهره‌برداری از برجام بود.

  مطهرنیا خاطرنشان کرد: دولت امروز در پی ایجاد یک فضای گفتمانی برای فشار به طرف مقابل است و رهبری نیز بیش از هر کس این فضا را مدیریت می‌کنند تا هرم فشار در دست دولت باشد و بنابراین دلواپسان هم محق هستند از این ابزار استفاده کنند.

  انتهای پیام/

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , , , , , , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار