• تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۰۰ | کد خبر : 54055
 • نخستین سفر ظریف به بیروت پس از انتخاب رئیس جمهور جدید لبنان/ اروپای شرقی مقصد بعدی رئیس دستگاه دیپلماسی


  به گزارش وعده صادق به نقل از خبرنگار اعزامی ایرنا، سفر ظریف به لبنان در حالی انجام می ‌شود که هفته گذشته پس از دو سال و نیم، میشل عون به عنوان رییس‌ جمهوری این کشور انتخاب شد و سعد حریری نیز مسوولیت تشکیل دولت را برعهده گرفت.
  دیدار با مقامات عالی رتبه و شخصیت ‌های برجسته لبنان و همچنین رایزنی‌ های دوجانبه و چگونگی گسترش همکاری‌ های دو کشور در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی در دوران جدید و رایزنی درباره تحولات منطقه، موضوع سوریه و همکاری ‌های بین‌ المللی از اهداف سفر محمدجواد ظریف به بیروت است .این سومین سفر ظریف به لبنان در جایگاه وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دولت یازدهم است.
  سفر وزیر خارجه به لبنان یک روزه است و پس از آن دور دوم سفر اروپای شرقی وزیر امورخارجه آغاز می شود و به سه کشور رومانی، اسلواکی و چک سفر خواهد کرد. در این سفر یک هیات بلند پایه تجاری و اقتصادی، ظریف را همراهی می کنند.
  به گزارش وعده صادق به نقل از ایرنا، وزیرامور خارجه جمهوری اسلامی ایران سه شنبه ۲۰ مرداد ماه ۱۳۹۴ در راس هیاتی و در اولین ایستگاه از دور دوم سفرهای منطقه ای خود بعد از توافق هسته ای با گروه ۱+۵ برای دیدار و گفت وگو با مقامات رسمی و حزبی لبنان به این کشور سفر کرد. ظریف دهه سوم دی ماه سال ۱۳۹۲ نیز به عنوان وزیر امور خارجه دولت یازدهم به لبنان سفر کرده است.
  وزیر امور خارجه ایران بعداز انتخاب ژنرال عون به عنوان رئیس جمهوری لبنان درحساب توئتیری خود نوشت: به همه لبنانی‌ها برای انتخاب رئیس جمهور «عون» تبریک می گویم.
  وی در ادامه تبریک به ملت لبنان در حساب توئیتری خود، افزود: ثبات و پیشرفت برای لبنانی ها زمانی حاصل می شود که مردم خود برای کشورشان تصمیم‌گیری کنند».
  براساس این گزارش ژنرال عون دوشنبه گذشته با کسب ۸۳ رای از میان ۱۲۷ رای نمایندگان پارلمان به عنوان سیزدهمین رئیس جمهوری لبنان انتخاب شد و بعداز ادای سوگند بلافاصله کار خود را با رایزنی با نمایندگان و فراکسیون های پارلمانی برای انتخاب نخست وزیر و تشکیل دولت جدید شروع کرد.
  ژنرال عون بعداز دو روز رایزنی سرانجام « سعد حریری» رئیس حزب جریان المستقبل را به عنوان نخست وزیر معرفی و مامور تشکیل دولت جدید کرد.
  سخنگوی وزارت امورخارجه درباره این سفر گفت: با توجه به اینکه یک هیات تجاری در این سفر وزیر امورخارجه را همراهی می کنند در کنار گفت و گوهای سیاسی درباره توسعه گسترش روابط اقتصادی بحث و تبادل نظر خواهد شد.
  بهرام قاسمی افزود: عمدتا روابط ما با لبنان یک روابط حسنه است و گفت و گوهای مستمری درباره مسایل مختلف بین تهران و بیروت شکل گرفته است.
  وی ادامه داد: با توجه نوع روابط جمهوری اسلامی ایران و لبنان و تاثیری که این کشور در صلح و ثبات منطقه دارد رایزنی های دوره ای بین دو طرف وجود داشته و دارد.
  سیام*۹۲۵۴** ۱۴۴۹*خبرنگار: سجاد خسروانیان*انتشاردهنده: امیر کاردان راد

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , , , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار