رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۷ | کد خبر : 54194
 • به واسطه آزادی بیان در کشور ما هیچکس حرفش در گلو خشک نمی‌شود

  وزیر دادگستری گفت: خوشحالیم نمایشگاه مطبوعات با برنامه ریزی منظم و حضور اصحاب رسانه تشکیل می شود و بازدید کنندگان فراوانی دارد.

  به گزارش وعده صادق به نقل از ایسنا حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی در نشست خبری که با حضور اهالی رسانه در نمایشگاه مطبوعات برگزار شد، افزود: جا دارد از مجموعه رسانه‌ها سپاسگزاری کنیم خوشبختانه جمهوری اسلامی از ظرفیت فوق العاده نرم افزاری برخوردار شده و ان هم جامعه بزرگ اطلاع‌رسانی است.

  وی ادامه داد: از تاریخی که پس از انقلاب شکل کرفته خوشحال باشیم. از همه اصحاب رسانه‌ها تشکر می‌کنیم. احساس توانایی مناسبی به دلیل داشتن این عقبه قدرت نرم داشته باشیم. امروز کسی نمی‌تواند در کشور  ما بگوید آزادی بیان نیست؛ چراکه هیچ خبری پنهان نمی‌ماند و هیچ کس حرفش در گلو خشک نمی‌شود و کسی نیست که حرف ناگفته داشته باشد. ولی باید ما آن را نظم دهیم.

  وی ادامه داد: البته دغدغه‌هایی داریم؛ بخصوص در روزهای اخیر با اعلام مواضع متفاوتی روبرو شدیم و این هم بخشی از فضای رسانه‌ای کشور است و باید جواب داده شود. ما هر چه در فضای نقد برویم مفید است و شیرین است هر چند که ممکن است گاهی تلخ هم باشد. مبنای هر نوع نظر و عقیده و انتقاد باید در حیطه قانون باشد اگر ما تسلیم قانون باشیم همه گفت‌وگوها سازنده خواهد بود.

  وزیر دادگستری افزود: چندی پیش قانون سیاست‌های کلی انتخابات را داشتیم که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد. این سیاست‌های کلی در جهت رفع نقص‌هاست  و تکامل بخشی به قانون انتخابات است که بخشی از آن تبلیغات انتخاباتی است. شورای عالی مجازی برای قاعده‌گذاری درست تلاش می‌کند تا فضای مجازی طبق قاعده درست بتواند تاثیر خودش را در افکار عمومی داشته باشد.

  وی افزود: فضای اقتصادی‌مان مهم است. وزارت ارشاد هم چندی پیش برای تبلیغات کالاها لایحه قانونی را ارایه داد که ما به دنبال تصویب آن در هیات دولت و تقدیم به مجلس هستیم.

  وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که شما شناسایی فسادهای اداری را  اصلی‌ترین راه‌های مبارزه عنوان کردید ولی نگفتید گلوگاه‌ها کجاست؟ گفت: مشکل بزرگ امروز کشور ما و بزرگترین دشمن ما فساد اداری و مالی است. اگر دشمن خارجی طمع می‌کند به ما به واسطه میزان فساد اداری است؛ چراکه بستر ورود دشمن را طراحی می‌کند. راه درمان و بستر اصلاح انضباط و قانون و اجرای دقیق قانون است. اگر حل نشود مجازات‌ها و بگیر بندها چاره‌ساز نیست. اساس همه پرونده‌های موجود عدم شفافیت و عدم نظارت است و ما در این دولت تمام تلاش‌مان را بر روی اصلاح بسترها گذاشتیم. ما امروز می‌بینیم که صدهزار میلیارد تومان معوقه بانکی داریم. در نظام پولشویی خیلی کار کردیم و لی باید با انضباط کار کنیم و اگر این روند ادامه یابد نمی‌توان خوشبین بود.

  پورمحمدی در پاسخ به سوالی درباره مواجهه متفاوت دو قوه مجریه و قضاییه با رسانه نیز گفت: قوه قضاییه خود را ملتزم به قانون می‌داند و سایر قوا نیز همین‌طورند. معنی‌اش این نیست در دولت و قوه قضاییه ضوابط مو به مو اجرا می‌شود. ما نقص داریم و این را می‌دانیم، ولی سیاست ما این است و با جدیت تعقیب می‌کنیم. فضای رسانه، گفت‌وگو، انتقاد، نقد و بحث‌هایی که درمی‌گیرد، در جهت بهبود و اجرای قانون است. مشکلاتی که برای ما وجود دارد، بخشی از ابهام و سکوت قانونی یا تفسیرهایی است که از قانون ارائه می‌شود. باید تلاش کنیم و نظر بدهیم. ممکن است مراجعی در قوه قضاییه و دولت، تفاسیر مختلفی ارائه دهند. ما تابع قانون هستیم ولی تفسیرهایی فراتر از قانون است که باید بایستیم و مقاومت کنیم. اجازه بدهید دیدگاه‌ها بیان شود و ناراحت نباشید. در جامعه باز، باید سعه‌صدر داشته باشیم و جواب بدهیم و بشنویم و اجازه بدهیم قضاوت دیگر هم به کمک بیاید.

  وی در پاسخ به سوالی درباره دستاوردهای‌ سفر رییس قوه قضاییه به عراق گفت: ما ۴ توافق‌نامه با عراق داریم اعم از  معاضدت مدنی کیفری استرداد مجرمین و محکومین. در این سفر یک تفاهم همکاری داشتیم که نیاز به تصویب در دولت هم ندارد بیشتر بحث‌های بشری و پژوهشی است و در توافق‌نامه هم اشاره شد.

  وی در پاسخ به سوالی درباره این‌ صحبت‌ رییس‌جمهور  که قلم‌ها را نشکنیم،  گفت:  ما حرفی نداریم. حرف حقی است و نباید اجازه دهیم اگر مخاطب خاصی پیدا کند. باید اجازه دهیم رسانه‌ها در راستای قانون فعالیت کنند اما اگر نسبت به دستگاهی دهند باید آن را تفکیک کنیم. در هفته مطبوعات باید تلاش کنیم که دهان‌های ما در انتقاد سازنده بسته نشود و قلم‌ها را اجازه دهیم به خوبی به حرکت درآید در محدوده قانون. از حاشیه‌ها فاصله بگیریم و اصل مطلب گم نشود. هیچ مجموعه‌ای از این مطلب طفره نمی‌رود که از آزادی قلم به قدرت در محدوده قانون باید دفاع کنیم.

  ادامه دارد…

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار