رزرو هتل در مشهد

 

 • تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۰۰ | کد خبر : 54255
 • قرار نیست،ایران در کوتاه مدت به طرح « ایتر» بپیوندد

  قرار نیست،ایران در کوتاه مدت به طرح « ایتر» بپیوندد

  به گزارش وعده صادق به نقل از گروه سیاسی خبرگزاری میزان، بهروز کمالوندی، با اشاره به سفر هیاتی از طرح ایتر به ایران و دیدار و رایزنی های آنها با مقامات سازمان انرژی اتمی کشور اظهارکرد: پروژه ایتر قرار است مشکلات انژری که جامعه بشری در دهه های آینده با آن روبروخواهد شد را حل کند.

  وی با بیان اینکه در این پروژه فناوری های دیگری چون  برق و قدرت نیز به کار گرفته شده است، ادامه داد: مخارج این  پروژه از سرمایه گذاری یک  کشور خارج است و اکنون ۷ کشوراز ۱۵ سال گذشته برای چنین پروژه ای مشغول به فعالیت شده اند.

  این مقام مسئول در سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه پیش بینی می شود ظرف ۱۵ الی ۲۰ سال آینده اولین راکتور آزمایشی این پروژه تکمیل و از آن رونمایی شود و بعد از مدتی راکتورهای تمام قدرت ایجاد شود در بخشی دیگر صحبت های خود تصریح کرد: ما در زمینه گداخت هسته ای پیشرفت های خوبی به خصوص در حوزه  نیروی انسانی داشته ایم و در سفری که چندی پیش به فرانسه داشتیم با تعدادی از اعضای این پروژه صحبت کردیم و در همان جا قرار شد که آنها سفری به تهران داشته باشند.

  کمالوندی با بیان اینکه برجام چنین فضایی را برای این همکاری های علمی و فناورانه ایجاد کرده است، خاطر نشان کرد: در جریان دیدار روز گذشته اعضای این پروژه و سازمان انرژی اتمی سند محرمانه ماندن اطلاعات به امضا رسید که البته این محرمانه بودن به خاطر ارزش های تجاری این اطلاعات است. از دیگر سو همچنین این سند که چگونه قدم های بعدی رابرای همکاری برداریم نیز به امضا رسید.

  وی با بیان اینکه قرار نیست در کوتاه مدت به این پروژه بپیوندیم چرا که مسیر پیوستن به آن طولانی است و هزینه سنگینی دارد ادامه داد: قرار است که با آنها همکاری داشته باشیم و این همکاری و تبادل تجربیات به نفع دو طرف است.

  این مقام مسئول در سازمان انرژی اتمی ادامه داد: این پروژه ای نیست که نگرانی های نظامی داشته باشد و اگر کشوری به صنعت گداخت هسته ای دسترسی داشته باشد می تواند با آن همکاری کند و از طرف آنها نیز محدودیتی برای این موضوع وجود ندارد.

  وی ادامه داد: ما اگر پیش از برجام می خواستیم وارد چنین پروژه ای شویم امکان آن فراهم نبود ولی فضای بعد از برجام این امکان را فراهم کرد.

  انتهای پیام/

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار