• تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۰۰ | کد خبر : 54465
 • دیپلماسی «ترامپ» راست یا دروغ؛ تقابل با واقعیت تا کی

  خبرگزاری مهر، گروه بین الملل– عبدالحمید بیاتی: دونالد ترامپ در رقابتی که در برخی از ایالت های آمریکا تبدیل به مسابقه ای شانه به شانه شده بود توانست بر «هیلاری کلینتون» پیروز شده و عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا را تصاحب کند.

  انتخابات آمریکا هر چه که بود با تمام زشتی ها و فراز و نشیب های خود تمام شد و اکنون شاید بتوان گفت فصلی نو در آمریکا آغاز شده فصلی که بادهای آن از روز نهم نوامبر شروع به وزیدن کرده و بازارهای جهانی را متاثر کرده است.

  شاید بتوان به جرات گفت که بحرانی ترین بخش در فصل جدید آمریکا حوزه سیاست خارجی و روابط آتی واشنگتن با کشورهای مختلف و نحوه برخورد کاخ سفید با مسائل و بحران های جهانی باشد.

  سیاست خارجی ترامپ

  ترامپ در دوران رقابت های انتخاباتی به گونه ای سخن گفته و مواضعی را در خصوص مسائل جهانی اتخاذ کرده که موجب هراس بسیاری از شخصیت های بین المللی شد و اکنون باید این پرسش را مطرح کرد که آیا اظهارات ترامپ در خصوص مسائل بین المللی مختص همان دوره رقابت ها بوده یا آنکه این مواضع در دوران ریاست جمهوری وی نیز ادامه خواهد داشت؟

  ترامپ نوعی ملی‌گرایی را مدنظر قرار داده که در راستای آن منافع ملی برهمه چیز اولویت داردترامپ همه گزینه های سیاست خارجی را رد می کند و معتقد است که در این سی سال اخیر هیچ کار درستی در این خصوص انجام نشده است (حتی در مورد توافق هسته ای، به نتیجه رسیدن دو معاهده تجاری و از سر گیری روابط سیاسی با کوبا در دوره ی اوباما). به نظر برخی تحلیلگران، این نگاه ارزیابی درستی از جایگاه ایالات متحده در عرصه روابط بین الملل نیست و صرفا سفسطه بازیست. ترامپ از یک سو بر ضرورت توسعه ارتش آمریکا تاکید می کند و از سوی دیگر از هزینه جنگ های خارجی و ماجراجویی های نظامی ایالات متحده انتقاد می کند. او با شدت و حدت از ریشه کن کردن دشمنان سخن می گوید و از سویی برتری دیپلماسی و اهمیت احتیاط و خودداری را خاطر نشان می کند.

  اصول کلی سیاست خارجی ترامپ

  در مورد موضع ترامپ در قبال سیاست خارجی نمی‌توان اظهارنظر دقیقی کرد چرا که حرف‌های وی پر است از شعارهای کلیشه‌ای و برنامه های کلی که به طرق گوناگون با هم در تناقض هستند.

  بازیابی قدرت آمریکا

  برای مثال شعار کمپین انتخاباتی وی «قدرتمند کردن دوباره آمریکاست» اما چگونگی این فرایند در نظرگاه این سرمایه دار آمریکایی چندان واضح نیست.

  ترامپ می گوید: «زمان زنگار زدایی از سیاست خارجه کنونی فرا رسیده است»، بنا به نظر وی سیاست خارجی آمریکا پس از جنگ سرد رو به ضعف رفته و به تدریج «منطق جای خود را به حماقت داد و تکبر و خود بزرگ بینی در سیاست خارجی فاجعه آفرید».

  با کمی اغماض می‌توان گفت که ترامپ نوعی ملی‌گرایی را مدنظر قرار داده که در راستای آن منافع ملی برهمه چیز اولویت دارد البته برخی از نظرات نوآورانه او را می‌توان شعارهای انتخاباتی دانست که می‌کوشید با سرپیچی از روند مرسوم و متداول دنیای سیاست ایالات متحده برای خود رای جمع کند.

  ترامپ با انتقاد از دیدگاه اوباما در مسائل خارجی که مبتنی بر مذاکره و تعامل است، شعار «اولویت نخست آمریکاست» را مطرح می‌کند کمتر کسی معتقد است که ایالات متحده حتی در یک مورد منافع کشور دیگری را بر منافع خودش ترجیح داده باشد و حتی اگر عملی از سوی آمریکا صورت گرفته که در ظاهر نشان دهنده این امر است، منافع دولت آمریکا را در بلند مدت تحقق بخشیده، با این وجود ترامپ معتقد است که آمریکا دیگر نباید هزینه‌های گزاف حمایت از متحدان خود را بپردازد او در سخنرانی خود در واشنگتن دی سی تاکید کرد: «کشورهایی که ما از آنها دفاع می‌کنیم، باید هزینه این اقدامات را بپردازند. در صورتی که این هزینه پرداخت نشود، امریکا باید اجازه دهد این کشورها خودشان از کشور خود دفاع کنند. ما گزینه دیگری نداریم.»

  با وجود اینکه یکی از مهم ترین منابع قدرت آمریکا در جهان متحدان آن هستند، او معتقد است که آمریکا دارد بیش از برای حمایت از متحدانش هزینه می کند و این هزینه ها فایده چندانی ندارند.

  اسلام هراسی

  دونالد ترامپ در اظهارات خود گفته «مقابله با گسترش اسلام افراطی باید هدف سیاست خارجی آمریکا و به واقع جهان باشد». وی با یادآور شدن خطر گسترش اسلام افراطی و وقوع حوادث تروریستی در آمریکا استراتژی خود را برای مقابله با داعش تبیین کرده است طرح ابتدایی او برای داعش قطع کردن منابع مالی حاصل از فروش نفت این گروه تروریستی است.

  پل پیلار: سیاست های اعلامی ترامپ غیرمنسجم، بسیار کلی و ‌ناهماهنگ با اصول کلی سیاست خارجی آمریکا استالبته ترامپ وعده بمباران مواضع داعش را داده و گفته که شرکت های نفتی آمریکایی را برای بازسازی زیرساخت های ویران شده به عراق و سوریه خواهد فرستاد تا نفت این دو کشور را برای ایالات متحده مصادره کنند، همچنین او به شکلی مبهم وعده داده که داعش را به زودی نابود کند، او برای این کار علاوه بر اقدام نظامی بر ضرورت «جنگ فرهنگی و رودررویی ایدئولوژیک» نیز تأکید می‌کند اما چگونگی این جنگ را مشخصا تبیین نکرده است.

  دونالد ترامپ در یک سخنرانی پیرامون امنیت ملی، بر درخواست خود جهت اعمال ممنوعیت موقت بر ورود مسلمانان به آمریکا پافشاری کرد و پیشنهاد داد که مهاجرت از کشورهایی با «پیشینه اجرای عملیات تروریستی» به حالت تعلیق درآید.

  تبلیغ تمدن غرب بجای گسترش دموکراسی در خاورمیانه

  این ایده که آمریکا شیوه حکومت داری خود را در جهان گسترش دهد سالها مورد توجه سیاست‌مداران این کشور بود حال ترامپ معتقد است این ایده خطرناک بوده و مشکلاتی را به بار آورده است ترامپ با اشاره به اشتباهاتی که آمریکا در خاورمیانه مرتکب شده گفته است: «همه اینها از تفکری نشات گرفت که بر اساس آن می خواستیم کشورهایی را که نه تجربه‌ای و نه تمایلی به دموکراسی داشتند با دموکراسی غربی همراه کنیم. هر چه نهاد در آن کشورها بود نابود کردیم و از آنچه بر جا گذاشتیم شگفت زده شده‌ایم. جنگ داخلی، بنیادگرایی اسلامی و از دست رفتن جان هزاران آمریکایی و ضرر چند میلیارد دلاری حاصل این ایده بود. خلاء ایجاد شده را داعش پر کرد. ایران و روسیه پر کردند و ناعادلانه به ثروت و غنای خود افزودند. آنها بسیار سود کردند و این بسیار برای آمریکا غم انگیز است. سیاست خارجی ما به معنای واقعی کلمه «فاجعه» است. هیچ چشم انداز، هدف، مسیر و راهبردی برای این سیاست خارجی به چشم نمی خورد.»

  او معتقد است که به جای ترویج ارزش‌های جهانی مشترک مثل دموکراسی غربی – که مورد قبول همه نیست – باید تمدن غرب و دستاوردهای آن را تبلیغ کرد و این امر بیش از مداخله نظامی در تشویق به اصلاحات مثبت در هر نقطه از جهان تأثیر خواهد داشت.

  تعامل سیاسی با چاشنی جنگ تجاری با چین

  با وجود اینکه ترامپ بهبود روابط با چین را درنظر دارد اما در اجتماع انتخاباتی‌اش در «فورت واین» گفت: «آمریکایی‌ها دیگر نمی‌توانند اجازه دهند چین به کشورشان تجاوز کند.»

  این تاجر آمریکایی عقیده دارد که ارزش پایین یوآن چین به اقتصاد صادراتی آمریکا آسیب زده و فقدان قوانین مالکیت معنوی باعث شده سرقت چین از محصولات آمریکایی بالا بگیرد ترامپ برای مقابله با این آسیب‌ها راهکارهای زیر را در نظر دارد.

  – متهم کردن رسمی چین به دستکاری ارزی؛

  – اعزام نیروی نظامی بیشتر به دریای جنوبی چین؛

  – وضع ۴۵ درصد مالیات گمرکی به واردات کالاهای چینی؛

  – پرداخت بدهی‌های ملی به این کشور.

  ترامپ مشخصا به دنبال ایجاد روابط دوستانه با روسیه  است و در مراتب مختلف ترامپ و پوتین نزدیکی فکری خود را متقابلا بیان کرده‌اندترامپ معتقد است با پرداخت بدهی های کشورش به چین می تواند مانع باج خواهی چینی ها از بانک های آمریکایی شود.

  رویای دوستی با مسکو

  اگر دونالد ترامپ بهبود روابط با چین را بر مبنای اقتصاد دنبال می‌کند این امر را در قبال روسیه بر مبنای اقتدار پیگیری می‌کند و معتقد است  با توجه روابط واشنگتن و مسکو که بر سر برخی موضوعات از جمله بحران اوکراین و سوریه تیره شده است می‌توان از موضع قدرت و براساس منافع مشترک خصوصا مبارزه با داعش در روابط با مسکو بهبود حاصل کرد.

  وی در این خصوص اظهار داشت: «آمریکا از این‌که دشمنان قدیمی تبدیل به دوست شوند و دوستان قدیمی تبدیل به هم‌پیمان استقبال می‌کند. آمریکا باید از موضع قدرت از تنش‌های خود با روسیه بکاهد و به چرخه هراس‌آور خصومت پایان دهد و بر مبنای منافع مشترک، با مساله ظهور اسلام‌گرایان افراطی که نگرانی آنها هم است، مقابله کند.»

  ترامپ مشخصا به دنبال ایجاد روابط دوستانه با روسیه  است و در مراتب مختلف ترامپ و پوتین نزدیکی فکری خود را متقابلا بیان کرده‌اند از نگاه ترامپ، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، سیاستمدار قدرتمند قابل احترامی است که منافع مشترکی با آمریکا در نابودی داعش دارد و بنابراین می تواند شریک واشنگتن باشد.

  البته پوتین نیز به نوبه خود گفته که در دوران ریاست جمهوری ترامپ روابط ایالات متحده ـ روسیه بهتر خواهد شد، اما با این وجود به خاطر وجود تقابل بنیادین و همچنین منافع متضاد در برخی از مسائل بین‌المللی میان روسیه و آمریکا، به نظر می‌رسد حتی با به قدرت رسیدن ترامپ و ماندن وی بر سر عقیده اش هم تغییر عمده‌ای در روابط این دو کشور حاصل نخواهد شد.

  سوریه و فلسطین

  ترامپ در این باره گفت: جنگیدن همزمان با بشار اسد و گروه تروریستی داعش دیوانگی و حماقت است. آنها (اسد و داعش) با یکدیگر می جنگند و ما هم با هر دوی آنها می جنگیم، در حالی که مشکل بزرگتر از اسد، داعش است.

  وی همچنین در سخنرانیهای خود ضمن تاسف از این که مناقشه مسلحانه سوریه همچنان ادامه دارد و هر روز قربانیان جدیدی می گیرد، تاکید کرده در این شرایط بهتر است این امکان را به روسیه بدهیم که به صورت فعالانه با گروه تروریستی داعش در خاک سوریه مبارزه کند.

  وی با وجود مخالفت هم حزبی هایش با این عقیده، اظهار داشت: «مگر ما نمی خواهیم به خشونتهای داعش پایان دهیم؟ روسیه هم می خواهد همین کار را انجام دهد. بنابراین بهتر است به روسیه اجازه دهیم در سوریه با این گروه بجنگد.»

  ترامپ در مناقشات فلسطین و سرزمین های اشغالی، با بیان اینکه مذاکرات صلح سخت ترین توافقنامه ممکن در جهان است قول اتخاذ موضع بی طرفانه را داده است و وعده داده است مذاکرات بین فلسطینیان و صهیونیست ها را امتحان خواهد کرد.

  برجام و ایران

  اظهارنظرات وی در مورد ایران بیشتر در رابطه با توافق هسته‌ای بوده در اینجا هم به نظر می‌رسد شعارهای انتخاباتی نظر واقعی شخص ترامپ را تحت تاثیر قرار داده از طرفی خود را ملزم به اجرای برجام می‌داند و از طرفی در  ۲۱ مارس در کنوانسیون سالانه لابی قدرتمند یهودیان «آیپک» اعلام کرد «اولویت اولش برچیدن توافق فاجعه بار با ایران» است.

  ترامپ در گفتگو با روزنامه واشنگتن پست نیز گفت توافق هسته‌ای با ایران «یکی از بدترین چیزهایی است که مذاکره درباره آن را دیده‌ام». افزون بر این وی، مثل جناح جمهوریخواهان، از «ساده لوحی» دستگاه حکومتی اوباما در برابر ایران ابراز تاسف کرده است.

  ترامپ به گفتگوهای دولت اوباما با ایران درباره توافق هسته ای اشاره کرد و مدعی شد: «هنوز جوهر توافق هسته ای خشک نشده ایرانی ها دارند مفاد توافق را نادیده می گیرند و ما فقط داریم تماشا می کنیم. نمی توان به ایران اجازه داد به سلاح هسته ای دست پیدا کند. تکرار می کنم نمی توان اجازه داد ایران سلاح هسته ای داشته باشد. در دولت ترامپ به ایران اجازه داده نخواهد شد برای دستیابی به سلاح هسته ای اقدام کند.»

  ترامپ به دستگیری ۱۰ نظامی آمریکا در خلیج فارس هم اشاره کرد و گفت: «همه اینها در شرایطی اتفاق افتاد که ایران با دستگیری ۱۰ ملوان(تفنگدار) نیروی دریایی، آمریکا را سرافکنده کرد.»

  وی افزود: در گفتگو بر سر هر توافقی باید آمادگی ترک میز گفتگو وجود داشته باشد. در شرایطی که طرف مقابل می داند که شما میز را در هر شرایطی ترک نمی کنید برنده شدن در چنین گفتگویی غیر ممکن است. در همین حال دوستان آمریکا باید اطمینان داشته باشند به توافقنامه هایی که با آنان امضا شده است پایبند خواهیم ماند. توافق امضا شده، باید به آن پایبند بود و دنیا در سایه آن توافق امن تر خواهد بود.

  کارشناسان درباره سیاست خارجی ترامپ چه می گویند

  «پل پیلار» کارشناس ارشد اندیشکده آمریکایی «بروکینگز» و تحلیلگر عالی رتبه سابق آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در یکی از مقالات خود در پایگاه تحلیلی «نشنال اینترست» عقیده دارد که سیاست های اعلامی ترامپ «غیرمنسجم، بسیار کلی و ‌ناهماهنگ با اصول کلی سیاست خارجی آمریکا» است.

  آنچه که گفته های ترامپ و نظر کارشناسان نشان می دهد ترامپ موجودی غیرقابل پیش بینی است اما با توجه به آنکه استراتژی آمریکا برای نقاط مختلف جهان بصورت چند ساله تدوین می شود اکنون باید دید که سیاست گذاران آمریکا بنا بر دیدگاه های رئیس جمهور جدید چه راهبردی را ترسیم می کنند آیا ساخته های نیمه تمام اوباما فرو می پاشند یا آنکه ترامپ با راهی متفاوت همان سیاست های بلند مدت واشنگتن را دنبال می کندپیلار می گوید : ترامپ بر لزوم وجود انسجام در سیاست خارجی کشور تاکید کرد اما تناقض های فاحش سخنان وی حاکی از چنین دیدگاهی نبود. مثلا وی دوران جنگ سرد را دوران طلایی برای آمریکا توصیف و در عین حال مشارکت ما را در نهادها و سازمان های بین المللی که از ارکان اصلی و حتی جدایی ناپذیر سیاست خارجی کاخ سفید در آن دوران بود، انکار کرد. وی خواستار تقویت زرادخانه های هسته ای آمریکا و افزایش بودجه نظامی کشور شد ولی در عین حال تاکید کرد که مشکل بزرگ دنیای امروز وجود انبوه تسلیحات است.

  پیلار که عضو مرکز مطالعات امنیتی دانشگاه جرج تاون نیز هست، یادآور شد که ترامپ به اینکه دوستان آمریکا دیگر نمی توانند به این کشور اعتماد کنند اعتراض کرده است و از سوی دیگر تاکید کرده که آنها باید بیش از آنکه برای دفاع از خودشان به واشنگتن متکی باشد به منابع خودشان تکیه کنند.

  «نیکلاس برنز»، مقام سابق تیم نومحافظه کار «جرج دبلیو بوش» که اکنون عضو هیات مدیره اندیشکده شورای آتلانتیک و شورای روابط خارجی است نیز در انتقاد جدی از رویکرد اعلامی ترامپ، سیاست وی مبنی بر اینکه خود آمریکا و مسائل داخلی آن اساس و اولویت سیاست خارجی وی خواهد بود، رویکرد وی موسوم به America First  را خطرناک توصیف کرده و گفته است: «اینکه خود آمریکا و مسائل داخلی آن اولویت اساسی ما باشد اساس سیاست «انزواگرایی» ما بود که تا اوایل دهه ۱۹۴۰ در پیش گرفتیم و بر مبنای آن از بریتانیا و فرانسه علیه هیلتر و نازی ها حمایت نکردیم. این، ننگی برای ما بوده است. این رویکرد ترامپ نشان می دهد که او از تاریخ چیزی نمی داند و یا به این برهه مهم از تاریخ آمریکا را درک نمی کند.»

  «فیلیپ بنیس» که از متخصصان مسائل خاورمیانه در اندیشکده موسسه مطالعات سیاست است و یکی از منتقدان رژیم صهیونیستی و مدافع حقوق فلسطینیان شناخته می شود، دیدگاه America First ترامپ را بسیار ساده انگارانه دانسته و افزوده است: این امر حاکی ازناآشنایی کامل ترامپ با جغرافیا، سیاست، اقتصاد یا حتی مردمان سایر نقاط دنیا است. سیاست های ضدمهاجرت پیشنهادی ترامپ که برخاسته از نژادپرستی، بیگانه هراسی و اسلام هراسی است برای سیاست خارجی ما خطرناک است. وی مکزیکی ها و مسلمانان را تروریست و افراط گرا می داند.

  نکته دیگری که این کارشناس برجسته خاورمیانه به آن اشاره کرده است، سخنان دور از واقعیت ترامپ درباره داعش است. ترامپ در انتقاد از سیاست های آمریکا در خصوص داعش، منبع تامین نفت و درآمد میلیاردها دلاری این گروه تروریستی را نفت لیبی عنوان کرده بود و این درحالی است که این نفت سوریه و عراق است که درآمد هنگفتی را نصیب داعش کرده و مناطق تحت اشغال داعش در سواحل لیبی نفت ندارد!

  بنیس همچنین یادآور شده است: ترامپ نگران است که آمریکا برای کمک به مسیحیان (در سوریه) هیچ اقدامی نکرده است اما این حقیقت را نادیده می گیرد که اکثر قربانیان داعش در جنگ سوریه مسلمانان هستند. او با دیپلماسی ناآشناست و می توانیم مطمئن باشیم رویکرد او در مواجهه با بحران های بعدی احتمالی استفاده از سلاح هایی است که اعتقاد دارد باید تقویت شوند. او رویکرد دیگری ندارد و این چیزی است که همه در سراسر دنیا باید از آن بترسیم.

  نتیجه

  در کنار همه این موارد باید سرسپردگی ترامپ به رژیم صهیونیستی را نیز در نظر داشته باشیم. آنچه که گفته های ترامپ و نظر کارشناسان نشان می دهد ترامپ غیرقابل پیش بینی است اما با توجه به آنکه استراتژی آمریکا برای نقاط مختلف جهان بصورت چند ساله تدوین می شود اکنون باید دید که سیاست گذاران آمریکا بنا بر دیدگاه های رئیس جمهور جدید چه راهبردی را ترسیم می کنند آیا ساخته های نیمه تمام اوباما فرو می پاشند یا آنکه ترامپ با راهی متفاوت همان سیاست های بلند مدت واشنگتن را دنبال می کند.

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها : , , ,
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار