• تاریخ انتشار: پنج شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۴ | کد خبر : 54643
 • آمادگی ۲۰۰ تیم بهداشت و درمان اضطرار برای بقاء و خدمات‌رسانی در شرایط سخت

  مسئول عملیات اضطراری داخل و خارج از کشور از آمادگی ۲۰۰ تیم بهداشت و درمان اضطرار برای بقاء و خدمات‌رسانی در شرایط سخت خبر داد.

  رامین کهن‌خاکی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که این اردو مختص تیم‌های بهداشت و درمان اضطراری است، اظهار کرد: پزشک، پرستار، ماما، کارشناس تغذیه، کارشناس بهداشت محیط، تکنسین و روانشناس اعضای تیم بهداشت و درمان اضطراری را شامل می‌شوند؛ در واقع هدف از برگزاری اردوی بقاء در شرایط سخت افزایش توان جسمانی و عملیاتی این افراد است؛ چراکه باید هنگام سوانح بازوی کمکی جمعیت هلال احمر باشند و خدمات خود را به نحو احسن ارائه دهند.

  وی با تاکید بر این‌که اعضای تیم بهداشت و درمان اضطراری باید قدرت روانی و جسمانی بالایی داشته باشند، ادامه داد: تا به امروز، چهار اردوی بقاء در شرایط سخت در سطح کشور برگزار شده و هدف از برگزاری همه این اردوها، ارائه خدمات کامل و مطلوب حین وقوع سوانح است. این خدمات نیز مراقبت‌های اولیه بهداشتی را شامل می‌شود؛ به عبارتی اعضای تیم بهداشت و درمان اضطراری هنگام وقوع سوانح به منطقه حادثه‌دیده گسیل می‌شوند و آموزش‌های خود را به نحو احسن ارائه می‌دهند.

  کهن‌خاکی با اشاره به این‌که حضور روانشناس در تیم‌های بهداشت و درمان اضطرار به حمایت روانی آسیب‌دیده‌ها و اعضای تیم منتج می‌شود، افزود: یکی از فصول درسی که به اعضای تیم ارائه می‌شود، روانشناسی بقاء است؛ در واقع اعضای تیم باید بتوانند در شرایط محیطی مختلف اعتمادبه‌نفس و آرامش خود را حفظ کنند و این مرهون حضور پررنگ و مستمر روانشناس خواهد بود. همچنین کارشناس تغذیه، کنترل و مدیریت تغذیه اعضای آسیب‌دیده و اعضای تیم را بر عهده دارد. کارشناس بهداشت محیط نیز باید شرایط محیط سانحه‌دیده را تحت کنترل و مدیریت خود درآورد.

  مسئول عملیات اضطراری داخل و خارج از کشور با بیان این‌که هر استان حداقل از یک تیم بهداشت و درمان اضطرار (۱۳ نفر) برخوردار است، تصریح کرد: ممکن است بیمارستان‌ها و مراکز درمانی بر اثر سانحه تخریب شوند، از این‌رو پزشک، پرستار و ماما باید توانایی ارائه خدمات در شرایط سخت را داشته باشد. این در حالی است که قریب به اتفاق اعضای تیم، داوطلب و برخی از آن‌ها نیز پرسنل رسمی و پیمانی جمعیت هلال احمر هستند.

  وی در خصوص کشورهایی که تحت پوشش تیم‌های بهداشت و درمان اضطراری جمعیت هلال احمر قرار می‌گیرند، گفت: ما عضو نهضت صلیب سرخ هستیم. این نهضت نیز از کمیته بین‌المللی و فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های ملی صلیب سرخ و هلال احمر تشکیل شده، به همین‌خاطر هرکدام از کشورهایی که عضو این نهضت هستند در صورتی که سانحه ای رخ دهد و منجر به استمداد بین‌المللی و اعلام آماده‌باش از جانب فدراسیون شود، تحت پوشش تیم‌های ما قرار می‌گیرد. در همین‌راستا، در جمعیت ملی تیم‌های تخصصی تشکیل شده که اعضای تیم علاوه بر برخورداری از توان علمی بالا، به زبان‌های انگلیسی، عربی و فرانسوی نیز مسلط هستند.

  به گزارش وعده صادق به نقل از ایسنا، اولین اردوی بقاء در شرایط سخت ویژه گروه‌های بهداشت، درمان و توانبخشی منطقه شمال غرب با حضور تیم‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و تبریز به مدت سه روز در پایگاه پشتیبانی و امداد و نجات شمال غرب زنجان برگزار شد.


  انتهای پیام

  همراه با شبکه خبری وعده صادق

  منبع:

  :: عضویت در سوپر گروه حامیان آیت الله رئیسی در تلگرام :: «کلیک کنید»

 • برچسب ها :
 •    نظر مخاطبان                                  نظرشما چیست؟               در انتظار تایید:0

  آخرین اخبار